MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

„Karkonosze” wrócą w nowym rozkładzie jazdy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 8 października 2009, 16:07
Aktualizacja: Piątek, 9 października 2009, 7:34
Autor: TEJO
Konferencja z 3 września: Marzena Machałek zapowiada walkę o utrzymanie Karkonoszy. Udało się wygrać.
Fot. TEJO
Udało się obronić przed całkowitą likwidacją jedyne bezpośrednie połączenie kolejowe Jeleniej Góry z Warszawą. Zawieszony póki co pociąg pospieszny Karkonosze, powróci do rozkładu od grudnia razem z pociągiem ze Szklarskiej Poręby do Gdyni.

Stało się to możliwe, między innymi, dzięki inicjatywie posłanki Marzeny Machałek z Prawa i Sprawiedliwości oraz Komitetowi Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych. Ten ostatni prowadził akcję zbierania podpisów przez niezadowolonych z decyzji PKP Intercity, które wycofały pociąg z rozkładu. Podpisały się setki mieszkańców różnych dolnośląskich miast.

Trzeciego września podczas konferencji z udziałem samorządów, których dotyczył problem, opracowano petycję do premiera Donalda Tuska. Skutek okazał się pozytywny. W skierowanym do posłanki Machałek piśmie sekretarz stanu w Ministerstwie Komunikacji zapewnił, że od 13 grudnia (data wejście w życie nowego rozkładu jazdy) pociągi łączące region jeleniogórski z Warszawą, Bydgoszczą i Gdańskiem, wrócą na tory.

Autor listu podkreślił także, iż – mimo mizerii budżetowej – będą kontynuowane prace remontowe na torowisku między Boguszowem Gorce a Wałbrzychem, co pozwoli na skrócenie czasu przejazdu z Jeleniej Góry do Wrocławia. Na rewitalizację tego odcinka zostanie przeznaczonych także 50 milionów złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator Mróz o "piątce"

Każdy był zwycięzcą!

Wszyscy za strajkiem

Komentarze (41) Dodaj komentarz

~Gurdol1 8-10-2009 16:57
Uważajcie na skubiego, na pewno będzie próbował tutaj znowu zrobić zamieszanie i wprowadzić czytelników w błąd (mozliwe, że pod fałszywym nickiem). Skubi - pamiętaj, centrala czuwa!
~korek 8-10-2009 17:05
Super,ale nie uwazam ze zawdzieczamy to poslance PIS,
~do korek 8-10-2009 18:24
A komu to zawdzięczamy? Chyba nie tym, co go wycofali z rozkładu.
~pytanie 8-10-2009 18:41
O której ten pociąg będzie jeździł ?
~Wierzący pedagog 8-10-2009 18:56
Zawsze wiedziałem, że pani Marzena Machałek jest damą. Choć nie lubię PiS-u ani polityki, cieszy mnie, że to właśnie ta Dama tak walczy.
~ja007 8-10-2009 19:04
tylko nikt nie zauwazyl ze ten pociag bedzie jezdzil tylko do konca sierpnia 2010r. Czyli powtorka z rozrywki!!!!
~do ~korek 8-10-2009 19:07
Wydaje mi się że masz racje :)
~allgoodthings 8-10-2009 19:13
I chwała Bogu ! Bo teraz jest tak mądrze zrobione,że z Jeleniej Góry w strone Wrocławia i dalej ostatni pociąg jedzie przed 18... I ludzie nie maja czym do domu wracać z pracy i ze szkoły! A te pośpieszne na Wawe i Gdynie zawsze lecą wieczorkiem, więc super,że znów będą jeździć !!
~Gościk 8-10-2009 19:31
To jest zasługa wszystkich ludzi którzy byli w sprawę zaangażowni oraz tych którzy składali swoje podpisy w obronie "Karkonoszy" Warto też zauważyć czego niema w powyższym artykule że w przyszłym rozkładzie będzie też codzienny pociąg pospieszny łączący Jelenią Góre z Woj. Opolskim , Śląskim, Małopolskim i Podkarpackim ! Na odcinku do Wrocławia nie będzie jechał przez Wałbrzych a pojedzie przez Gryfów , Lubań , Węgliniec, Bolesławiec, Legnice
kazimierzp 8-10-2009 19:48
Ale się wzruszyłem! Pani Machałek... Oprócz konferencji prasowej to co Ona zrobiła? Czy wywalczyła za rządów Jarosława Kaczyńskiego remont linii kolejowej Jelenia Góra-Wrocław! Nie! To nic nie zrobiła! Tylko wrzawę medialną!
~ 8-10-2009 19:55
Super!!!!!!!!!!!!!
rymcycymcy 8-10-2009 20:41
Każda polityczna decyzja nie poparta rachunkiem ekonomicznym ma zwykle krótkie nóżki :)
~gosc niedzielny 8-10-2009 21:26
Może warto wspomnieć tutaj że odcinek Jelenia Góra - Wrocław Świebodzki (przez Bolków i Strzegom Miasto) pociąg osobowy pokonywał przez 115 minut czyli niecałe dwie godziny... i co ciekawe trasę tą w takim czasie pokonywał w 1914 roku !!! Marzy mi się by zrekonstruowano tą trasę na odcinku Marciszów - Bolków - Strzegom - Jaworzyna Śląska - nie dość że trasa jest bardzo malownicza, to jest zdecydowanie krótsza, od tej która wiedzie przez Wałbrzych i Świebodzice...
~obeznany 8-10-2009 21:28
'' Karkonosze'' nie beda jezdzily do konca sierpnia, a dodziennie. Do konca sierpnia beda jechaly ze Szklarskiej Poreby, a od wrzesnia z Jeleniej Gory. Ktos wyzej wspomnial o polaczeniu z Opolem itp. Prosze mowiec konkretnie Od nowego rozkladu jazdy bedzie codzienne polaczenie z Przemyslem. Pociag bedzie wyruszal o godzinie 9.24 rano przez Luban Wegliniec Legnice Boleslawiec. Zwracam tez uwage na to, ze polaczenie z Trutnovem ( Czechy), tez zostalo utrzymane w letnia pore, lipiec, sierpien, wrzesien. Dwa polaczenia z Poznaniem i dwa z Zielona Gora ( Przewozy Regionalne) Na teraz wystarczy....
~ 8-10-2009 21:33
Panie Kaziu, a co pan napisze o Grzesiu?
~Karol 8-10-2009 21:34
Może w końcu coś z robią z tą trasą bo proszę państwa to co u nas się dzieje to jest paranoja. Ja lubię jeździć pociągami głównie w wakacje jak mam wolne. Też dobrze postanowiono o przywróceniu pociągu Karkonosze tyko dzięki niemu mogę gdzie kol wiek pojechać dalej (np nad morze albo na mazury)
~postulat 8-10-2009 21:37
to może nam jeszcze wywalczy prawdziwe lotnisko? to by było coś
teessi 8-10-2009 21:51
"dzięki inicjatywie posłanki Marzeny Machałek z Prawa i Sprawiedliwości oraz Komitetowi Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych" - nic dodać nic ująć. Co tutaj dywagować? Ważne, że pociąg będzie! Pamiętam, że był niedawno atykuł informujący o tym, że ta posłanka zapraszała do współpracy w tej sprawie posłów z innych ugrupowań. To powinno być ponad podziałami, przecież WSZYSCY jeleniogórzanie (i nie tylko) będą mogli na powrót korzystać z tego połączenia.
~do Gościk 8-10-2009 21:57
Nie dość ,że likwidują nam pociągi to teraz ,,KTOŚ" wymyślił ,że jest nam niepotrzebny Dworzec Autobusowy PKS w JG. Zrobią tylko przystanek przelotowy jak na wsi.BRAWO!! Jak doniosła nam prasa w miejscu D.A powstanie jeszcze 1 market. Możemy startować w konkurencji : ilość marketów na 1 rodzinę . Na pewno będziemy w czołówce. O ile mi wiadomo między innymi to Poseł ,,naszej" ziemi P. Szmajdziński złożył interpelacje w Sejmie. Widocznie poskutkowała. Będziemy głosować ,,Szmajda" na Prezydenta JG.Pan Marek nawet nie złożył protestu w tej sprawie .PORAŻKA P.Marku. TEMU Panu to już dziękujemy !!! POSEŁ SZMAJDZIŃSKI DO MARSZAŁKA SEJMU.jpg (353.79 kB) [pobierz] [pokaż] » Napisz e-mail Od: Do: Kopia do: Ukryta kopia do: Temat: Treść: ---- Wiadomość Oryginalna ---- Temat: pisma Zapisz w folderze 'Wysłane' Priorytet: wysokinormalnyniski Dodaj odbiorców do książki adresowej bez podpisu Załączniki POSEŁ SZMAJDZIŃSKI DO MARSZAŁKA SEJMU.jpg 353.79 kB
piipi 8-10-2009 22:10
..co tam pociągi i autobusy ! *OBIECANO ..nam przeciez LOTNISKO między Rybnicą a Starą Kamienicą ! ~Zapomnieliście juz .. o *tym ?
piipi 8-10-2009 22:41
~C.d .. a moze byc tak *fajnie i takie małe powtórzenie ! - Do Kowar i Karpacza , samolotem >.. tam i z powrotem ..< - Do Świeradowa ..śmigłowcem,a na "placówkę", szybowcem ! - Na Zabobrze ..balonem,a do kościoła ..latawcem ! ~Zapomnieliście juz .. o *tym ! ~Smutne ..
~do Piipi 8-10-2009 22:47
Dzięki Piipi za przypomnienie o lotnisku Dzisiaj niski pułap chmurek to zapomniałem ! Jako ten ,,chłop" DUŻA buśka.
~Baca 8-10-2009 22:54
Nie prawda pociągi będą jeździły codziennie to jest odpowiedź MI które zaznaczyło że RJ nie posiada a tu macie link do wypowiedzi Neya z Intercity mam nadzieję że to wszystko wyjaśni http://www.polskatimes.pl/gazetawroclawska/aktualnosci/171379,jelenia-gora-wraca-bezposrednie-polaczenie-kolejowe-z,id,t.html. . A co do poseł Machałek to się odwalcie naprawdę wykonała dużo pracy zaangażowała wszystkie podmioty celowo jechała do Wawy w obronie połączeń i wykorzystała swoje znajomości !!! Za pomówienia idzie się do więzienia więc radzę uważać na słowa
~ix 8-10-2009 23:48
Pociągi Pospieszne muszą byc od nowego rozkładu jazdy : do Gdyni , Warszawy,Krakowa,Szczecina
~piiiiipekl 8-10-2009 23:54
Czyto było normalne zachowanie??likwidując/zawieszając połączenie z Warszawą i Gdynia,od Grudnia na nowo trzeba będzie pozyskiwać potencjalnych pasażerów,kto dopuścił degradacji Karkonoszy ?? , ktoś powinien za to beknąć,od nowa musimy zachęcać podróżnych do korzystania z pociągów pospiesznych z jeleniej góry , polecamy !!!!
~pkp 9-10-2009 8:03
porazka... najpierw sie likwiduje potem przywraca... nie mam pytan, tak samo jak najpierw ora sie linie kolejowe jak na karpacz, bolkow , strzegom, legnice przez marciszow , na swieradow a potem placze sie i obiecuje ze moooze kiedys tam kiedys pociag powroci... kiedy jedzie sie w okolicy tamtych torow to plakac sie chce...
~jp 9-10-2009 9:33
do "gościa niedzielnego" Z tą "wyższością" połączenia przez Strzegom i Bolków to nie do końca prawda. Było ono rzeczywiście wykorzystywane przez szybkie pociągi z Wrocławia do Jeleniej Góry (nawet specjalnie w tym celu dobudowano nowy odcinek toru umożliwiający tym pociągom bezmanewrowy przejazd przez Marciszów), ale te połączenia funkcjonowały tylko do momentu elektryfikacji głównej linii via Wałbrzych (1927). Wrócono do nich po II wojnie światowej, gdy Armia Czerwona zdemontowała trakcję i wywiozła ją wraz z prawie całym taborem elektrycznym. Trwało to znów do momentu reelektyryfikacji linii przez Wałbrzych (w 1967 r.). W tej chwili nie ma co dywagować o reaktywacji trasy przez Bolków - najważniejsze jest to, by doprowadzić do stanu używalności główną linię. I wszystkim, którzy o to zabiegają chwała za to, niezależnie od tego jaką opcję reprezentują.
KochaS8307 9-10-2009 9:50
Warto jeszcze dodać, że Jelenia Góra będzie miała bezpośrednie połączenie z Rzeszowem Głównym, a to jest bardzo dobre rozwiązanie. Oby tylko to połączenie nie okazało się klapą...
~piipek 9-10-2009 10:23
dziekujemy !!!
~paradise 9-10-2009 10:29
Wszyscy lubiący podróże kolejowe do stolicy serdecznie dziękują Pani poseł Machałek. POsłowie z SLD i PO jeżdżą do Warszawy limuzynami, nie przejmują się losem zwykłych obywateli. PIS jak zwykle zadbał o szarego obywatela.
~mar411 9-10-2009 10:37
"będą kontynuowane prace remontowe na torowisku między Boguszowem Gorce a Wałbrzychem, co pozwoli na skrócenie czasu przejazdu z Jeleniej Góry do Wrocławia." Trochę przesadził z tym "skróceniem czasu przejazdu" przecież ten odcinek (niewyremontowany) ma może z 5 km. To o ile niby ma ten pociag przyspieszyć? Dwie minuty?
~piipek 9-10-2009 11:03
Brawa dla Pani Machałek i wielkie podziękowania, oby tak dalej , życzymy sukcesów w walce o pociągi z Jeleniej Góry.Potrzebny jest jeszcze bezpośredni Jelenia Góra - Szczecin gł. przez Lubań Śl-Żary-Zieloną Górę-Kostrzyn-Gryfino codzienny dzienny !!!
~gosc portalu diabel 9-10-2009 11:57
Macie w Jeleniej wszystko czego Wam potrzeba: MZK,markety,prawie Castorame,McDonalds,Stacje Paliw itd. Po co Wam PKP,PKS,lotnisko? Wyjezdzacie z tej dziury raz na rok i to max do Wroclawia, wiec zawsze bedziecie mogli skorzystac z przewoznikow prywatnych np. "Krycha". Pomyslcie ile miasto zaoszczedzi...ile km torow bedzie mozna ukrasc. Reasumujac, jestem za tym aby wycofali wszystkie pociagi relacji JG-Wr,Szkl.-JG , na terenie PKS-u wybudowac centrum handlowe a lotnisko zaorac i posiac zboze ewentualnie otworzyc druga "gielde".
~piipek 9-10-2009 12:17
do diabla : lecz się chłopie , jak ci coś nie pasuje do nara do Wrocka.Pociągi odgrywają ważną rolę w regionie jeleniogórskim!!!
~piipek 9-10-2009 16:24
Ciekawe czy Karkonosze lub Gdynia będą jezdziły do Szklarskiej Poręby Górnej
~gosc portalu diabel 9-10-2009 18:24
Piipek leczyc to Ty sie powinienes. Po drugie zgodze sie ze pociagi odgrywaja wazna role w regione, ale TOWAROWE! "Osobowki" wiecznie swieca pustkami :) JG->Wr. prawie 4 godziny,smiechu warte ;)
~do pipka 10-10-2009 22:35
Nawet zaczęli poszerzać drogę od autobany w Kostomłotach w kierunku Strzegomia. Pewnie zrobią po 2 paski . Nareszcie będzie równo
~do pipka 10-10-2009 22:39
Nawet zaczęli poszerzać drogę od autobany w Kostomłotach w kierunku Strzegomia. Pewnie zrobią po 2 paski . Nareszcie będzie równo
~amech 11-10-2009 22:25
piipek - będą jeździć do Szklarskiej :-)
~pkp 12-10-2009 7:52
jesli pkp nie zniszczy , a bedzie robila to co teraz np w jakuszycach czy wojcieszowie to mamy szanse na ponowny rozkwit kolei i alternatywn mozliwosci transportu bo po remontach pociagi beda jezdzic naprawde szybko i o to chodzi... w naszym regionie jest niesamowita siec torow , chociaz wiele bezpowrotnie zniszczono...
~Ewa Marchwicka 18-10-2009 0:16
Szklarska Poreba to piękna alpejska ( rzeczywiscie )miejscowość. Tylko jak tam dojechac w zimie, gdy ani połączenia autobusowego ani kolejowego z dalszych miejscowości nie ma . To co dzis się proponuje to przekracza myślenie o jakiejkolwiek koordynacji komunikacyjnej . Łatwiej i szybciej mozna dojechać pociągiem do oddalonych o 1200 km miejcowosci alpejskich niż do Szklasrskiej poręby. Dlaczego oddajemy prymat zagranicy?????

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Studenci dzieciom

Wiosna Biedronia sprawdza i zapowiada

Kończy się referendum strajkowe

Straszny tłok na Ptasiej

Objazd do Wrocławia

Sonda

Czy wszystkie handlowe niedziele powinny wrócić?

Oddanych
głosów
445
Tak
63%
Jest dobrze, jak jest
14%
Nie
22%
Nie ma zdania
1%