MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 6 lipca
im. Dominiki, Łucji

Karkonosze – tak blisko, tak bezpiecznie

Wiadomości: Region
Piątek, 29 maja 2020, 11:22
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 czerwca 2020, 10:57
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W czwartek (28.05) w Pałacu Wojanów przedstawiciele samorządów i branży turystycznej poinformowali o stanie przygotowań do wspólnej kampanii promocyjnej, która ma zachęcić mieszkańców dużych aglomeracji do odwiedzania Karkonoszy.

W spotkaniu wzięli udział włodarze (bądź ich przedstawiciele) z miasta Jeleniej Góry, powiatu jeleniogórskiego, Szklarskiej Poręby, Karpacza, Kowar oraz organizacji organizacji branży turystycznej. Wszystkim przyświeca jeden cel - wspólna promocja w największych miastach Polski, aby odzyskać turystów i pozyskać nowych, po "lockdownie".

Od 1 czerwca na 109 billboardach w kilku miastach w Polsce pojawią się plakatu z pięknym widokiem na Karkonosze i hasłem "Karkonosze - tak blisko, tak bezpiecznie - powiedział Grzegorz Sokoliński, przewodniczący Lokalnej Organizacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie.

Jak podkreślają inicjatorzy, czas pandemii pokazał jak bardzo nasz region jest zależny od turystyki.

Do tej pory trochę narzekaliśmy, że jest sporo turystów, ale teraz widać, że jak ich nie ma, to nie jest gorzej, tylko jest tragedia. Nasz region jest na 5. miejscu pod względem liczby turystów (za Warszawą, Krakowem, powiatem tatrzańskim, powiatem kołobrzeskim). Mamy największą bazę noclegową na Dolnym Śląsku. Jak nie ma turystów, to wszyscy mają problem - hotelarze, restauratorzy, handel, hurtownie, galerie - wszyscy zostali pozbawieni pieniędzy. Można siedzieć, czekać i płakać, albo coś zrobić. Dla nas impulsem była pomocna ręka firmy ANS, która zaproponowała nam zakwalifikowanie kampanii promocyjnej regionu do akcji przeciwdziałania skutkom pandemii. Zaproponowali nam, że dostaniemy to bezpłatnie (za ekspozycję), środki zbieramy tylko na koszty techniczne (druk, naklejenie) - tłumaczy G. Sokoliński.

Inicjatorzy chcą się włączyć w dwie kampanie - ogólnopolską pod hasłem "Odpoczywaj w Polsce" (od 6 czerwca) oraz organizowaną przez województwo "Odkryj Dolny Śląsk". Aktualnie LOT pozyskał ok. 70 partnerów i liczy na kolejnych, w tym pozostałe gminy regionu, które również mają wiele do zaoferowania.

To ważna inicjatywa, ale spóźniona w tym sensie, że od dawna powinniśmy działać komplementarnie (reklama, ale też wydarzenia sportowe, inwestycje itd.). Mam nadzieję, że to początek pewnej ekspansji innych gmin, które będą widziały potencjał na wspólną promocję. Gminy typu Podgórzyn czy Mysłakowice, za chwilę będą musiały przejąć na siebie duży ruch turystyczny. O to chodzi, żeby turyści nie skupiali się tylko na Szklarskiej Porębie i Karpaczu, a wokół byłoby pusto. Popieram tę inicjatywę i będziemy ją wspierać - powiedział Mirosław Graf, burmistrz Szklarskiej Poręby.
Nie chciałbym rozróżniać Jeleniej Góry i innych miejscowości - powinniśmy promować się jako region. Turysta spędzi kilka dni w Karpaczu i się zanudzi, ale jak kolejne dni spędzi w Szklarskiej Porębie, Jeleniej Górze - to jest przyciągające - powiedział Jerzy Łużniak, który wśród atrakcji swojego miasta wymienił m.in. single tracki, podziemia, muzea, czy termy. - Trasy rowerowe mamy na terenie Jeleniej Góry, gminy Podgórzyn i Piechowice (tam też atrakcją jest Huta Julia), ale mają też: Szklarska Poręba czy w Górach Kaczawskich. Przyjeżdżając w nasz region, można spędzić czas różnorodnie. To bardzo ważne - dodał J. Łużniak.
To bardzo ważna inicjatywa, bo skupia się na promocji całego regionu, który jest piękny i bogaty w atrakcje dla różnych grup ludzi. Do tej pory - mam wrażenie - byliśmy zbyt mało reklamowani, a teraz wspólnie będziemy mieć większą siłę przebicia i dotrzemy do większej liczby klientów - podkreśliła Agnieszka Stencel, zastępca dyrektora Pałacu Wojanów.

Twoja reakcja na artykuł?

28
62%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
7
16%
Złości
6
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Wnioski na wymianę pieców

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~Ale w koło jest wesoło 29-05-2020 12:42
Wesoła gromadka i jeden smutas. A maski gdzie ? Chyba, że już wcześniej zdjęli.
~Kier. 29-05-2020 21:16
do: ~Ale w koło jest wesoło (12:42)
Ale w koło jest wesoło,stare pryki do szafy a nie straszyć potencjalnych turystów.Każde pokolenie ma swój czas... Czas na zmiany ,referendum!
~Człowiek koń 29-05-2020 13:26
Taaa Próżniak i rozwój... nie rozśmieszajcie mnie!!! Trzeba organizować referendum i odwołać zootechnika!! Tylko Hubert Papaj mavszansę uzdrowić nasz region!!! Tylko Hubert Papaj wyciągnie kotlinę z zapaści!! #prezydentPapaj.
~Taa 29-05-2020 17:15
do: ~Człowiek koń (13:26)
Dawno nie biłem konia. Hłe hłe.
~gość 31-05-2020 14:07
do: ~Człowiek koń (13:26)
Człowieku koniu....ty jakiś durny jesteś !!!!!!!!!
~DarioX 1-06-2020 6:04
do: ~Człowiek koń (13:26)
Papaj już pokazał podczas akcji z grantami na piece, jak bardzo przerasta go organizowanie czegokolwiek. Niech on zajmie się klepaniem siebie samego po plecach, to jedyne, co potrafi.
~optymista 29-05-2020 14:07
Odległość poniżej 2 m - 500 zł mandatu. SM proszę wyegzekwować.
~Obywatel 29-05-2020 15:13
do: ~optymista (14:07)
A co to koncert życzeń ? Władzy wolno wszystko !
~JG 29-05-2020 14:35
Za mało januszy ze złotymi łańcuchami w beemkach i klapiszonach, łamiących wszelkie przepisy ruchu drogowego już tu mamy ? Proponuję akcję #zostannadalwdomu
~Mąż stanu 29-05-2020 14:43
Yebać PiS, ratujcie Karkonosze przed tymi komuchami z krzyżem
~ 29-05-2020 15:19
Wywalic tego z Ratusza czym prędzej tym lepiej dla ludzi.
~Precz z PiS 29-05-2020 16:03
A jak zamierzacie sobie poradzić z Bezpartyjnymi Samorządowcami i z PiS? Obie partie ściągają naszą Kotlinę na dno. Kiedy PiS weźmie się za zbudowanie nowej drogi miedzy S3 a Kotliną, kiedy PiS weźmie się za przebudowę drogi do Zgorzelca?
~paradise 29-05-2020 16:24
do: ~Precz z PiS (16:03)
Czy twój psychiatra wie, że uciekłeś z domku bez klamek? W tej kotlinie rządzi niestety Peło, komuchy i tuskokomuchy.
~canon49 29-05-2020 16:34
Oto przykład łamania prawa. Gdzie maseczki? Czy tym osobnikom wszystko wolno?
~Jelenia.com 29-05-2020 18:40
Podoba mi sie ta w czerwieni😀
~Hytmen71 29-05-2020 19:19
Jacy oni wszyscy przykładni. A z drugiej strony skoro Duda, Morawiecki i Kaczyński może to czemu mu na prowincji mamy być gorsi.
~Jak zawsze 29-05-2020 20:42
Oderwanie od realiów. Do przyjazdu w Karkonosze nie potrzeba zbyt wiele osób zachęcać. O chęci przyjazdu w nasze góry - choćby w okresach weekendowych - świadczy liczba turystów, która regularnie jest na bardzo wysokim poziomie. Problem jest jednak inny, który wydaje się być raczej celowo niezauważony i wciąż nierozwiązany - wszyscy tylko przejeżdżają przez Jelenią. Nikt się tutaj nie zatrzymuje. Powód? Nikt nie wie co tu w naszym grajdołku można w ogóle robić. Atrakcje turystyczne w tym mieście mają zerowe oznaczenie. Brak promocji zabytków oraz połączenia ich szlakami turystycznymi. Od Góry Szybowcowej aż po zamek Chojnik powinno być wyznaczonych co najmniej kilka szlaków, o różnej tematyce i różnej długości, które powinny zawierać w sobie zabytki, punkty krajobrazowe, rekreacyjne, gastronomiczne, kulturalne oraz miejsca historyczne dla samej Jeleniej. Wszystko powinno się przecinać z dworcami. Nie ma nawet jednej durnej aplikacji, która prowadziłaby turystę przez miasto i opowiadała o ciekawych miejscach. Wysiadając na dworcu PKP lub PKS turysta widzi brud i smród zamiast atrakcyjnych wizualnie tablic z gotowymi szlakami i atrakcjami miasta. Dlaczego czegoś takie nie ma? Dlaczego wciąż nie jest wykorzystywany turystycznie i marketingowo potencjał samej nazwy miasta, który wiążę się z charakterystycznym zwierzęciem i który byłby niejako klamrą spinającą całość turystyczną do kupy? Wciąż nie potrafię znaleźć odpowiedzi. -->
~Jak zawsze2 29-05-2020 20:53
do: ~Jak zawsze (20:42)
A Jelenia sama w sobie nie jest przecież pustym, pozbawionym ciekawych miejsc miastem. Jelenia jest miastem na weekend. I taki cel powinien przyświecać mózgom z działu promocji. Najgorsze jest to, że Łużniaki i reszta ekipy od lat kultywuje myśl, że wszystko jest super hiper i nic nie trzeba zmieniać. Przecież Krysia w autobusach mówi o secesyjnym teatrze. Przecież mamy walące się na głowę termy, w których po 30 minutach dzieciaki ziewają z nudów. Przecież mamy jedną, drugą galerię. Przecież mamy single sringle pamp mega traki. Przecież mamy wiejące nudą muzea, które już za komuny były przestarzałe. Czy ten gość lub któryś z jego ludzi w ogóle był przez ostatnie 10 lat dalej od Jeleniej niż Wrocław i widział jak dobrze radzą sobie turystycznie średnie miasta? To jest straszne. Ale przede wszystkim, jaki Łużniak ma interes z włodarzami miejscowości ościennych? Dopuki ten gość oraz ludzie z jego ekipy nie zauważą, że Jelenia nie może stanowić części składowej atrakcji turystycznej o nazwie „Karkonosze” a ma być punktem, celem i wręcz konkurencją turystyczną dla miejscowości górskich, doputy w tym mieście nic pod względem turystycznym się nie zmieni.
~Jak zawsze3 29-05-2020 20:54
do: ~Jak zawsze (20:42)
Pierdzielę już ten bezsensowny bełkot „tak blisko-tak bezpiecznie”, ale nie może być sytuacji, w której hasło „Jelenia Góra” chowa się w haśle „Karkonosze”, bo to nie ma najmniejszego sensu. Kiedy Łużniak zrozumie, że tylko występujące obok siebie „Jelenia Góra i Karkonosze”, jako związek dwóch ważnych, wzajemnie się uzupełniających ale wyraźnie oddzielonych od siebie ośrodków ma rację bytu turystycznego? Szkoda, bo moim skromnym zdaniem, właśnie mądrze poprowadzona turystyka mogłaby pchnąć to miasto na tory, nawet nie tak powolnego – rozwoju.
~KrolJelonki 29-05-2020 21:16
Pandemia koronawirusa. Grecja otwiera granice dla 29 państw. Wśród nich nie ma Polski. Europa nie życzy sobie obecności narodowych socjalistów zarazy PiS.bolszewickiej małego kulawego führera mamlającego slowa przeciw Europie gnijącego w bunkrze kaczy szaniec przy Nowogrodzkiej. ZACZYNA SIĘ OSTRACYZM POLAKÓW. POGONMY Z DUŻEGO PAŁACU Anzeja du.pę i jego przydupasów.
~ 31-05-2020 10:29
do: ~KrolJelonki (21:16)
upierdliwy głupku, zmień leki, hejterze od 7 boleści.
~whitelinee 29-05-2020 21:36
po co te dystanse na sali jak do fotki sie prawie przytulacie :)
~ 29-05-2020 23:33
Nie ma nic do żarcia i gawiedź smutna🤪
~Onama 30-05-2020 3:56
Istny Muppet Show, same 'specjalisty' od promocji samych siebie.
~v 30-05-2020 9:51
jak dostali w tyłek to sobie przypomnieli o turystyce. W naszym regionie i mieście nie istnieje coś takiego jak zarządzanie polityka turystyczna
użytkownik facebook 30-05-2020 11:01
SUPER
~... 30-05-2020 12:38
Prawda okolice dworca PKP - zapach moczu, wokoło niedopałki papierosów i ogólny bród , dodatkowo panowie mieszkający stale w wiacie przystankowej nie są atrakcją, a wręcz turystów swoim widokiem odstraszają. Na plus na Placu Ratuszowym (jeszcze przed pandemią) na nowo otwierające się bardzo ciekawe i z super ofertą restauracje, bary, kawiarnie, lodziarnie, kwiaciarnie. Przybywa ostatnimi czasy miejsc noclegowych głównie w Jagniątkowie, Sobieszowie i Cieplicach , to też jest Jelenia Góra i każda z tych miejscowości ma ciekawe miejsca do wędrowania i zwiedzania. Największą bolączką jest komunikacja i to dosłownie. Ta miejska, gdzie autobusy miejskie w weekendy jeżdżą co godzinę i zazwyczaj stadnie. Brak kolej aglomeracyjnej , która by łączyła Szklarską Porębą - Piechowic - Sobieszów- Jelenia Góra - Łomnica - Miłków - Kowary - Karpacz, która jeździłaby , co godzinę od rana do późnego wieczoru.( do Karpacza po przywróceniu połączenia na tej trasie). W Szklarskiej Porębie potrzebne jest połączenie między Szklarską Porębą Dolna - Średnią - Górną - Jakuszyce - Wyciąg. Transportem wewnętrznym mikro - autobusy co 40 minut.Turysta nie musiałby korzystać z własnego środka transportu - mniejsze korki w mieście. Połączenie autobusowe w okresie wakacji i ferii ( co godzinę ) w inne miesiące 3 razy w ciągu dnia na trasie: Szklarska Poręba- Piechowice- Michałowice- Jagniątków - Sobieszów- Podgórzyn - Sosnówka - Miłków - Karpacz. Trzeba powalczyć o zwiększenie połączenia kolejowego PKP, KD, Regio i międzynarodowych do Szklarskiej Poręby przez Jelenią Górę i jej stację pośrednie.
~jamnik 31-05-2020 0:05
Czyli jedziemy w Karkonosze mijając Jelenią bokiem. Super. Jedyne co ludzie wiedzą o Jeleniej to że jest na trasie do Szklarskiej czy Karpacza.
~Jasnowidz 1-06-2020 8:19
Fota 1 para po lewej, gdzie zachowane 2m
~kamilekekekek 1-06-2020 9:59
no to poszła kasa w błoto.... zgodnie z badaniami (dostępnymi od setek tysięcy lat mniej więcej) na bilbordy patrzy, zapamiętuje i wyciąga z nich wnioski zdecydowana mniejszość. Po prostu w dużych miastach jest ich takie multum, że mózg wysiada (i całe szczęście, bo byśmy imion żon, mężów i dzieci pozapominali, żeby to badziewie zmieścić). Kasę można było wydać rozsądniej. Na aplikacje, na kampanie marketingowe w telewizji (w jakiś sensownych programach a nie półgodzinnych nudnych blokach) na porządny materiał wideo i na to wszystko co pisane było w jednym z komentarzy wyżej. no, ale jak już turyści wreszcie wrócą.... bo przecież będą musieli kiedyś wrócić to sobie wesoła ekipa premie przyzna za genialną reklamę ;-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rusza JBO 2021  

Kajakiem do Bałtyku – dla karkonoskich domów dziecka

Ruszyła procedura ws. referendum

Spotkali się z Beatą Kempą

Spacerownik po Lwówku

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1543
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%