MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Karkonosze: remont górskiej oczyszczalni

Wiadomości: Region
Czwartek, 12 listopada 2015, 8:12
Aktualizacja: 8:16
Autor: WFOŚiGW
Fot. Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK
Trwa przebudowa uszkodzonej oczyszczalni ścieków przy popularnym schronisku „Strzecha Akademicka”. Na specjalnych, niskopodwoziowych platformach zostały tam przewiezione ważące ponad 14 ton stalowe komory. Ustawiono je przy pomocy samobieżnych dźwigów.

- Wszystkie prace są prowadzone pod czujnym okiem pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego, bo oczyszczalnia ścieków znajduje się na obszarze chronionym w ramach europejskiej sieci NATURA 2000 - mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Wartość prac to ponad pół miliona złotych, w tym wsparcie z WFOŚiGW we Wrocławiu wyniesie 357 tys. złotych.

Stara oczyszczalnia, która pochodzi jeszcze z lat osiemdziesiątych, została zniszczona przez postępującą korozję. W tym roku podczas sezonu wakacyjnego uszkodzeniu uległ betonowy zbiornik, a jego zawartość zaczęła się przesączać bezpośrednio do gleby. Groziło to skażeniem środowiska i zamknięciem obiektu. Od tej awarii ścieki są gromadzone w studni zbiorczej, skąd szambiarka wywozi je do oczyszczalni ścieków w Kowarach. Uszkodzony zbiornik zostanie oczyszczony i uszczelniony, a wewnątrz niego zostaną umieszczone nowe, stalowe komory. Inne planowane prace to m.in. montaż pompy usuwania osadów oraz dmuchaw membranowych do napowietrzania ścieków. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec lipca 2016 r. Wtedy to oczyszczone ścieki popłyną szczelną instalacją do kolektora kanalizacyjnego, a stamtąd do cieku wodnego na granicy KPN.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wyniki JBO 2020

Stop marginalizacji średnich miast

Tajemnice Książa

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 12-11-2015 8:46
A na śnieżce jak kupy się leją z kanałów na trawę strumieniami to gdzie czujne oko kapeenów?
~popko 12-11-2015 9:35
Dlatego zamknięto restauracje na Śnieżce
~wujo zima 13-11-2015 18:45
Podobno Restaurację na Śnieżce zamknięto z powodu rezygnacji dzierżawcy. Na mieście mówiom, że zrezygnował gdyż wylicytował stawkę z kosmosu, a sezon letni trwa tylko trzy miesiące co jest wybitnym aktem sabotażu gospodarczego ze strony określonych sił. Oczywiście sił przyrody.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Nabór wniosków na wymianę pieców

Forum Turystyczne

Trudny dojazd do SP 3

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
775
Tak
15%
Nie
64%
Nie wiem
21%