MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

Karkonosze oblegane przez turystów

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 11 września 2017, 7:27
Aktualizacja: Wtorek, 12 września 2017, 7:42
Autor: Paweł Guszała
Fot. Użyczone/KPN
Nie ma co ukrywać, największą atrakcją naszego regionu są góry. To dla nich przyjeżdżają turyści, jedni aby na nie popatrzeć, inni aby je zwiedzać. W ostatnim czasie to zainteresowanie rośnie, z roku na rok coraz więcej turystów decyduje się spędzić swój krótszy, bądź dłuższy urlop w Sudetach. W tym sezonie nie było inaczej.

Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego stale monitorują natężenie ruchu turystycznego: liczba osób jaka przekracza granicę parku oraz obciążenie tras. W ten sposób dysponują najdokładniejszymi oraz najbardziej aktualnymi danymi odnośnie turystyki w naszym regionie. Dlatego, aby podsumować okres wakacji udaliśmy się właśnie do Karkonoskiego Parku Narodowego. Z prowadzonych tam statystyk wynika, że kolejny rok z rzędu wzrosła liczba osób, która odwiedziła teren parku. - O około 10% zwiększyła się ilość kupowanych biletów wstępu w porównaniu z poprzednim okresem, a mamy dopiero wrzesień! Sprzedaliśmy milion 50 tysięcy wejściówek. To dużo, a szacujemy, że wynik do końca roku poprawi się jeszcze o 300 tysięcy. Do tego należy doliczyć całą rzeszę turystów, którzy są zwolnieni z opłat, mówię przede wszystkim o mieszkańcach naszego regionu. Myślę, że granica 2 milionów zostanie spokojnie przekroczona – mówi Michał Makowski z Karkonoskiego Parku Narodowego. Na tym wyniku rachunek się nie zamyka, trzeba jeszcze dodać turystów z Czech, którzy swobodnie przekraczają granicę w górach. To wszystko może przybliżyć wynik do 2,5 - 3 milionów odwiedzających Karkonoski Park Narodowy w ciągu całego 2017 roku.

- Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że w dużej mierze rosnąca liczba turystów na naszym terenie to wpływ obecnej sytuacji geopolitycznej na świecie. Nieciekawie dzieje się w różnych zakątkach naszego globu, gdzie turyści normalnie spędzali wakacje. Teraz wybierają inne kierunki. To, co dzieje się u nas bardzo mocno skorelowane jest również z podgórskimi miejscowościami. W ostatnich latach Karpacz i Szklarska Poręba rozwinęły swoją bazę – kończy M. Makowski.

Sprawdziliśmy, czy dane Karkonoskiego Parku Narodowego miały odzwierciedlenie w rzeczywistości. W tym celu odwiedziliśmy jednego z gestorów w Karpaczu. - Z tego co obserwuję w swoim hotelu, rozmawiam z innymi gestorami, no i widzę co się dzieje na deptaku to nie uważam, że poprzedni rok był pod względem ilości turystów szczytowy. W tym sezonie jest tak samo, a nawet dostrzegam lekki progres – przyznaje Jarosław Pol właściciel Hotelu Karkonosze i prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Śnieżka”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Synoptycy: możliwe burze, deszcz i silny wiatr

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Podgórzyn chce wyjść z KSWiK

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Real 11-09-2017 8:18
Kolejny raport proszę podać w marcu po sezonie zimowym. A zapomniałem, według KPN ma być wtedy martwy sezon. Narciarstwo zjazdowe to diabelski sport - apage Satanas! Apage wyciąg-as!
~czesio 11-09-2017 8:41
do Real: Nic dodać , nic ująć - 100/100.
~true 11-09-2017 10:06
zapomnieliście dodać że Karkonosze są oblegane owszem ale z małym wyjątkiem pt. Jelenia Góra,którą turyści omijają szerokim łukiem.
~kalasanty 11-09-2017 11:09
To kiedy kolejny apel do ludzi dobrej woli, gotowych do posprzątania Karkonoszy po tak licznie oblegających je turystach ?
~harlemshake 11-09-2017 12:15
true - a po co przyjeżdżać do jeleniej? do galerii? zobaczyć brudny ratusz? pomalowane elewacje? czy pustki na ulicach wieczorem i kiepskie knajpy? pozatym nawet nie ma gdzie zostawić samochodu oprócz galerii.
~true do 12:15 11-09-2017 13:27
Niestety,masz 100% racji.Poza tym turyści mówią że widok blokowisk zabobrza przypomina im betonowe dżungle skąd uciekli wypocząć i natychmiast uciekają z Jeleniej jak oparzeni.
~18 sqandal 11-09-2017 13:29
......... miast Jelenia Góra nic a nic nie dba o turystów , zapyziała mieścina i tyle
~znawca tematu 11-09-2017 15:30
Jelenia Góra jest piękna i nie daj panie Boże, aby była "oblegana"! Tylko ślepiec nie zauważy, że tam gdzie są atrakcje, tam są turyści - a więc w muzeach, na Chojniku i na trakcie śródmiejskim. Także w galeriach - cóż w tym złego. Jelenia Góra nie ma atrakcji wieczorno-nocnych, bo te co są to atrakcjami nie można nazwać. Do Jeleniej Góry się przyjeżdża i wędruje po górskich szlakach. I tyle w temacie!
~z innejbajki 11-09-2017 17:55
W tym roku latem było zdecydowanie więcej turystów w górach i o wiele wiele więcej gości na deptaku. W tamtym roku pierwsze dni wakacji były pustawe a w tym roku już podczas ostatniego tygodnia nauki szkolnej było dużo wczasowiczów i to z dziećmi !!!
~majkrone 11-09-2017 21:28
Sztuką jest spędzić w Karkonoszach i nie spotkać ani jednej żywej duszy na dwóch nogach. A mnie się to udało niejednokrotnie :)
~majkrone 11-09-2017 21:29
Spędzić 8 godzin w sensie...
~... 11-09-2017 22:10
Ostatnio nas region chętnie odwiedzają Czesi , którzy przyjeżdżają pociągiem w piątek do Szklarskiej Poręby i przez dwa dni zwiedzają, wędrują po naszym terenie i niedziele wrócić do siebie. Takie wypady weekendowe do nas, stają się u nich modne. Chętnie chodzą po górach, zwiedzają nasze muzea, pałace. Odwiedzają nasze baseny, festyny i markety. Poprzednich latach, to my chętnie do nich jeździliśmy , teraz oni wybierają nasze okolice.Czesi lubią podróżować koleją a ostatnio zwiększono liczbę połączeń i mamy efekty. Jakby pomyślano o kolejowym połączeniu stałym z Jeleniej Góry do Pragi, Drezna do Świnoujścia i Olsztyna, liczba turystów jeszcze by wzrosła.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Bałaganiarz zapłaci

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
883
Tak
45%
Nie
41%
Nie wiem
13%