MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Karkonosze dla wszystkich

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 11 kwietnia 2010, 8:47
Aktualizacja: 8:48
Autor: Angela
Fot. Angela
Ruszyła realizacja projektu pod nazwą „Karkonosze dla wszystkich”. Zakłada on sprawdzenie niemal 500 punktów w górach pod kątem szeroko rozumianej dostępności dla osób niepełnosprawnych, starszych i z dziećmi. Każdy obiekt, który spełni założone kryteria, otrzyma certyfikat. KSON podpisał umowę na dofinansowanie projektu kwotą 10 tys. euro.

Projekt „Karkonosze dla wszystkich” ma na celu naniesienia na mapy obiektów noclegowych, turystycznych i gastronomicznych, a także tras turystycznych i atrakcji turystycznych w Karkonoszach z punktu widzenia potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych i rodziców z małymi dziećmi.

– Jest to projekt polsko-czeski. Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze prowadzi te badania po Polskiej stronie Karkonoszy przeprowadzi je po stronie czeskiej – mówi dr Jerzy Prudzienica, pełnomocnik zarządu ds. ewaluacji projektów w sejmiku. – Informacje, które będziemy sprawdzać czasami już ukazują się w internecie przy prezentacji obiektów turystycznych, my chcemy je jednak kompleksowo zebrać i zaktualizować.

W realizacji projektu, poza przedstawicielami KSON wezmą udział wolontariusze – studenci kierunku Turystyka Uniwersytetu Ekonomicznego w Jeleniej Górze, dr Piotr Gryszel z UE, który wspiera badania konsultacjami naukowymi. Koordynatorem projektu jest dr Maria Prudzienica. Całość będzie realizowana w trzech etapach.

- Od marca ruszył pierwszy etap prac czyli badania, które wykażą czy obiekty nie mają barier architektonicznych, czy są w nich zamontowane sygnały dźwiękowe dla osób niewidzących lub słabowidzących, czy w obiekcie jest obsługa, która mogłaby pomóc osobom niepełnosprawnym czy chorym, czy jest przewodnik itp. - mówi dr Jerzy Prudzienica.

Drugi etap zakłada rozesłanie drogą internetową ankiet do 300 obiektów turystycznych, 100 punktów gastronomicznych, 45 tras turystycznych i 20 atrakcji turystycznych, jak punkty widokowe czy obiekty historyczne. W trzecim etapie natomiast organizatorzy zajmą się weryfikacją tych ankiet.

„Karkonosze dla wszystkich” jest częścią większego projektu realizowanego przez Polski i Czeski Związek Gmin Karkonoskich oraz Karkonoski Park Narodowy, w ramach którego będzie utworzony portal informacyjny o najwyższym paśmie Sudetów. Wyniki prac zostaną zamieszczone w przygotowanych biuletynach oraz właśnie na tym portalu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Magiczny wieczór z Cleo i Pectus

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Ktoś zniszczył choinki

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 11-04-2010 11:24
tylko mam nadzieję że chociaż część szlaków zostanie taka jaka jest, dla prawdziwych górzystów
~ZABOBRZANIN 11-04-2010 12:14
Coś się będzie działo...
~Marzyciel ! 11-04-2010 17:28
Chcę kiedyś obejrzeć Karkonosze na własne oczy!! Marzy mi się dojechać samochodem do parkingu na skraju Karkonoskiego Parku Narodowego w Jagniątkowie. Wsiąść w kolejkę i wyjechać w serce Karkonoszy. Na platformie widokowej podziwiać panoramę Naszych Gór i Kotlinę Jeleniogórską. Niestety rzeczywistość jest całkiem inna brak drogi dojazdowej parkingu.Niewątpliwie dar ,że mieszkamy w Karkonoszach nie jest wykorzystywany przez samorząd Jeleniej Góry,a szkoda uciekających złotówek.Turystyka jest źródłem dochodów mieszkańców,którzy dzięki niej mogą żyć.Na razie Karkonosze Jeleniogórskie możemy podziwiać w internecie.Kolejkę możemy sobie wybić z głowy. Podam linki na których możemy podziwiać piękno Naszych Gór Jeleniodórskich Karkonoszy: http://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnx0b3dhcnp5c3R3b2plbGVuaW9nb3Jza2llaWt0a258Z3g6Mjg2ZmZlZWFmN2M3ZTg0NQ http://5409336158087727202-a-1802744773732722657-s-sites.googlegroups.com/site/towarzystwojeleniogorskieiktkn/Resources/WysokiGranitzima2010.JPG?attachauth=ANoY7co4V4ZnZglSgqxuID1bV9wwT4z7RbzzF2-Jp24iFdQeCxYvlhoIWSasJaXXgGZwV7yJskyjQU5Oc_MijF8qKLSr-3tfPey2HQul_3IACBUwbYoJ_y-vmbpI07lx13zJHTKct6n8fD1kpHksNQUSoJII08ez9Ij075QBo6rky4BQHottzzJyLvr44Ca4FB1RMFjdJkD8ikG6dl-02NwNICKP9jb06yzO8wJPAkylTlvXqSyZt6XadQ4LINumTtgslLwAE0TQ&attredirects=0
~jg 11-04-2010 19:33
Do Marzyciela z 17:28 : Jaki masz problem ? Jedziesz do Pecu p/Sneżkou, siadasz na wyciąg krzesełkowy z 1948roku i wysiadasz niecałe 100m od szczytu Śnieżki. To wersja hardcorowa - na peron są dosyć długie schody. Wersja light to jedziesz do Świeradowa Zdr. , kasa na dole, winda na Ip, wsiadasz do wagonika (można go zatrzymać i nawet wózek wstawić - testowałem) a za chwilę jesteś na Stogu Izerskim 1107m npm. Widoki super, pierogi w schronisku obok - doskonałe. Asfaltem zjedziesz nawet do Świeradowa, ale to już Góry Izerskie. Czyli tradycyjnie, cywilizacja dociera do nas z Zachodu, tak jak kolej żelazna - parowa i elektryczna.
~ja 11-04-2010 22:33
wybudować wyciąg przy wyciągu, parking na parkingu, postawić karuzelę, sto budek z pierogami, trzepać kasę i robić złotówki, a prawdziwą karkonoską przyrodę podawać w puszce razem z pierogami bo wtedy z niej zostanie już to co na drugi dzień po pierogach czyli g.....no.
~Marzyciel ! do ja i jg 12-04-2010 18:57
Teraz też jest wielkie g.....Co pozostanie.W Karkonoskim Parku Narodowym prowadzona jest regularna wycinka drzewostanu bukowego, nie mówiąc o świerkach.Przy zrywce niszczone jest drogocenne runo leśne,które gatunki są pod ścisłą ochroną.Wszystko to niestety musi być robione ponieważ w tych miejscach nasadzane są nowe gatunki drzew.Zabiegi te będą procentować w przyszłym krajobrazie Karkonoskiego Parku Narodowego.Powiem dalej tereny grodzone są siatką z drutu. Mamy więc przykład wkraczania człowieka w krajobraz Karkonoszy i zrobienia pięknego parku. W miejscach bardziej niedostępnych,gdzie nie można dojechać panuje istny bałagan w drzewostanie.Gnijące i nie posprzątane połamane drzewa tworzą krajobraz jak po bitwie.Dzieje się to po obu brzegach potoku Sopot.Moim zdaniem zamykają szlaki ponieważ wstydzą się swojego bałaganu niespotykanego nigdzie w lasach państwowych,a turyści byli by tej niegospodarności naocznymi światkami.
teessi 12-04-2010 19:27
Do 18:57 - "światkami"?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

„Rzemiosła” razem z MZK

Piechotą przez Stromiec na Okole

Dzięki nagrodzie odwiedzą stolicę

Wyborcze obiecanki cacanki

Zauważyłeś zieloną wodę? – DZWOŃ

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
909
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%