MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Karkonoskie Inicjatywy Obywatelskie – Turystyka

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 14 września 2016, 8:43
Aktualizacja: 8:47
Autor: Paweł Ćwiąkało
Fot. Użyczone
W ramach spotkań Karkonoskich Inicjatyw Obywatelskich, w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie osób zajmujących się zawodowo i hobbystycznie sprawami turystyki.

Obecni byli przedstawiciele: Karkonoskiego Parku Narodowego - Andrzej Raj, oddziału PTTK w Jeleniej Górze - Andrzej Mateusiak, Powiatu Jeleniogórskiego - Wiesław Dzierzba, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego - Tadeusz Lewandowski, Rady Miejskiej Jeleniej Góry - Leszek Wrotniewski, Urzędu Miasta Jeleniej Góry - Sylwester Krzywniak, Klubu Żeglarskiego Horyzont - Sylwester Izydorczyk, Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych - Stanisław Schubert oraz przedsiębiorcy i miłośnicy turystyki lokalnej - Ryszard Czosnyka i Eugeniusz Gronostaj. Spotkanie moderował Paweł Gluza.

Celem spotkania było zdiagnozowanie problemów jakie będą przedstawione w październiku tego roku na spotkaniu z udziałem dyrekcji Wydziału Sportu, Rekreacji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Andrzej Raj zwrócił uwagę na obserwowany wzrost temperatury w polskiej części Karkonoszy w okresie zimowym co może mieć wpływ na atrakcyjność rozwijania sportów zimowych w naszym regionie. Już dzisiaj - mówił dyrektor Raj - trzeba myśleć o alternatywnej ofercie i rozbudowywaniu tras pieszych, rowerowych, nartorolkowych i innych atrakcji także z uwzględnieniem turystów niepełnosprawnych.

Andrzej Mateusiak z PTTK omówił kwestię związaną z oznakowaniem tras turystycznych, a szczególnie braku środków na oznakowanie tras rowerowych - tak bardzo popularnych i promowanych w ostatnich latach nie tylko w Karkonoszach.

Zastępca komandora Klubu Żeglarskiego Horyzont z Pilchowic, Sylwester Izydorczyk w kontekście nieistniejącej oferty promującej turystykę wodną mówił o potrzebie niewielkich wydatków na udrożnienie systemu szlaków kajakowych. Brak ścieżek do przenoszenia kajaków i pontonów uniemożliwia łączenie tras. To niewielki wydatek, którym powinny zainteresować się gminy. Obserwuje się żywe zainteresowanie turystów tą formą wypoczynku.

Ważnym elementem turystyki rodzinnej stanowiącym również szansę na przyciąganie turystów z Karpacza i Szklarskiej Poręby są okolice Borowego Jaru w Jeleniej Górze - zwrócił uwagę Eugeniusz Gronostaj. To przecież historyczne trasy dla tego miasta sięgające XVIII wieku. Wiele tego typu przestrzeni nie zostało niestety wykorzystanych jako atrakcja turystyczna. W całej Europie takie miejsca, które odwiedzał m. in. jeden z prezydentów Stanów Zjednoczonych wykorzystywane są jako ciekawostki dla turystów.

O systemie informacji turystycznej mówił Wiesław Dzierzba z Powiatu Jeleniogórskiego. Zwrócił uwagę na brak znaków identyfikacyjnych z regionem i punktu kontaktowego koordynującego działania promocyjne oraz informacje zewnętrzną i wewnętrzną pomiędzy poszczególnymi gminami.

Niepotrzebnie - mówił Stanisław Szubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych - tworzy się przewodniki dla osób niepełnosprawnych. Na ogólnodostępnych materiałach można zaznaczyć te trasy odpowiednimi symbolami jako dostępne, słabo dostępne lub niedostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Leszek Wrotniewski, Przewodniczący Rady Miejskiej Jeleniej Góry zwrócił uwagę aby na tym etapie nie koncentrować się na próbach rozwiązywania istniejących problemów lecz na ich właściwym zdiagnozowaniu. Dotychczasowe formy marketingu turystycznego uznał za przestarzałe i nietrafiające do potrzeb współczesnych odbiorców. Obecny na zebraniu radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Lewandowski zadeklarował wsparcie dla tych inicjatyw obywatelskich.

Konkluzją spotkania było stwierdzenie, że brakuje scentralizowanego punktu koordynującego działania promocji turystycznej w regionie. Potrzebna jest ujednolicona forma materiałów promocyjnych docierająca do różnych grup odbiorców. Wskazano również na potrzebę rewitalizacji istniejących i tworzenie nowych atrakcji turystycznych. Przed planowanym spotkaniem z wrocławskimi decydentami - przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zebrani postanowili spotkać się powtórnie w celu ustalenia katalogu potrzeb, które mogłyby być współfinansowane z budżetu województwa lub innych programów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dachowanie w Radomierzu

Obieżyświat w Lwówku

Śmierć na żwirowni

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~gluś 14-09-2016 18:05
szkoda że takie inicjatywy nie są okazją do integracji i wspólnego działania wszystkich organizacji pozarządowych w Jeleniej Górze i powiecie, że nie pamięta się o tych osobach np. takich jak Pan Leszek Karbowski, które mają doświadczenie w tworzeniu np. przewodnika dla niepełnosprawnych 105 tras spacerowo-turystycznych po Dolnym Śląsku wydanego min. przez Dolnośląską Organizację Turystyczną, DOT także wydał już mapę Dolny Śląsk atrakcje turystyczne bez barier, po co więc wywarzać już otwarte drzwi
~KPW 14-09-2016 20:11
Pan Raj niech zobaczy jak to jest w czechach rozwiazane.Ocieolenie to akurat nie powinno go martwić zwazywszy jak zaciekle zabrania rozbudowy wyciagów w Karpaczu i SP.
~turystka z Legnicy 14-09-2016 21:25
a może KPN lub PTTK w końcu zrobili by coś w Mysłakowicach, Bukowcu czy trochę dalej w Kowarach. Państwa aktywność widoczna jest w Jeleniej Górze, Karpaczu i Szklarskiej Porębie, a w mniej zamożnych miejscowościach bida z nędzą się kłania. Oznakowanie beznadzieja, zwłaszcza w Kowarach. Do roboty Panowie, Karkonosze to nie tylko Karpacz i Szklarska poręba!
~Wrzecion 15-09-2016 10:24
Czy autor artykułu jest pewien, że Paweł Gluza moderował to spotkanie? Przecież on w tej chwili przebywa na wakacjach ;)
~do wrzecion 15-09-2016 14:18
Jak widać nie napisano daty tego spotkania. Nie poinformowano też, kiedy ma się ono odbyć, więc Paweł mógł tam być...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zabezpieczono susz konopi indyjskich

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Strażacy przeszli szkolenie

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Stalowe rumaki w Karpaczu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
34
Tak
44%
Nie
50%
Nie wiem
6%