MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Karkonoski Festiwal Światła w Cieplicach

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Wtorek, 23 grudnia 2008, 18:06
Aktualizacja: 18:10
Autor: Mar
Fot. Mar
Od 9 do 11 stycznia przyszłego roku odbędzie się w centrum Cieplic pierwszy festiwal którego zamysłem jest pokazanie co można za pomocą światła wyczarować z miejsc nam dobrze znanych. O przygotowaniach do festiwalu mówiono podczas konferencji prasowej która odbyła się w hotelu Caspar, którego właściciel, Robert Futerhendler jest jednym z pomysłodawców tego wydarzenia.

-Pomysł na taki festiwal nosiłem w głowie od kilku lat, od kiedy zobaczyłem podobne imprezy we Francji – tłumaczył Robert Futerhendler – dogadałem się z panem Januszem Stańczykiem z Sudety IT i po wielu miesiącach ciężkiej pracy robimy jego pierwszą edycję.

Głównymi sponsorami festiwalu są: Philips i firma NEOS zajmująca się oświetleniem drogowym i iluminacjami.
- Gdy tylko dostaliśmy propozycję współorganizowania festiwalu wiedzieliśmy, że to dobry pomysł – tłumaczyła Elżbieta Darol z Neos-u – już zaczęliśmy instalowanie iluminacji na placu Piastowskim, w parku Zdrojowym i innych wyznaczonych punktach. Podczas festiwalu będziemy prezentować naszą ofertę instalacji oświetlenia ulicznego skierowaną do gmin. Nasze energooszczędne i wydajne systemy oświetlają wiele gmin w Wielkopolsce i Zachodniopomorskim.

Festiwal to również imprezy towarzyszące, konkurs fotograficzny Iluminacja na który wpłynęło już ponad sto prac związanych ze światłem. Rozstrzygnięcie nastąpi 10 stycznia a ogłoszenie wyników nastąpi o 17. na placu Piastowskim. Do wygrania jest odpowiednio 3 tysiące, 2 i 1 tysiąc złotych.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie fotografii na konkursową skrzynkę internetową kfs.iluminacja@gmail.com lub zarejestrowanie się na stronie internetowej www.karkonoskifestiwalswiatla.p do dnia 03.01.2009 roku.

Druga impreza towarzysząca to zaplanowany na 10 stycznia konkurs Mistrz Światła przeznaczona dla wszystkich, którzy urządzą happening związany w jakikolwiek sposób ze światłem. Może wystąpić jedna osoba, może grupa, światło może być płomieniem, może być z żarówki czy czegokolwiek innego, co świeci. Organizatorzy dopuszczają pełną dowolność, a wygra ten, kto najbardziej zachwyci publiczność. Do wygrania nagrody rzeczowe, produkty Philipsa o wartości odpowiednio 8, 4 i 2 tysiąca złotych.
- Bardzo nam zależy na jak najliczniejszym udziale ludzi pozytywnie zakręconych, którzy znajdą sposób na niekonwencjonalne wykorzystanie światła, na przykład żonglerzy płomieniem – wyjaśnia Robert Futerhendler.

Trzecie wydarzenie przygotowała Politechnika Wrocławska, która w swoim ośrodku dydaktycznym w Cieplicach, w pałacu Schaffgotschów, zorganizuje festiwal Światło-Cuda.
- Pokażemy wszelkie zjawiska fizyczne związane ze światłem – wyjaśnia zastępca dyrektora ośrodka, Witold Dziadosz – będą pryzmaty, hologramy i wiele innych zjawisk w których bierze udział światło. Chcemy przybliżyć zainteresowanym naukową wiedzę o świetle. Będą też dwie sesje popularnonaukowe na temat wykorzystania światła w technice oraz w medycynie. Wszystko 10 i 11 stycznia.

W niedzielę, pierwszy raz na placu Piastowskim, odbędzie się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz koncert zespołu Elektryczne Gitary.
- Cieszymy się z tej inicjatywy, która na pewno rozsławi Jelenią Górę – mówił prezydent Jeleniej Góry, Marek Obrębalski – miasto wesprze jej organizację na kwotę 100 tysięcy złotych.

Festiwal zaczyna się już teraz od coraz obfitszej iluminacji hoteli, budynków i parku Zdrojowego. Od 5 stycznia będą włączane kolejne elementy oświetlenia, tak, żeby początek festiwalu był jednocześnie kulminacją światła.

- Jak wszystko nam się uda, to za 5 lat, wspólnie z Czechami, oświetlimy z ich strony Karkonosze tak, że na ciemnym niebie będzie widać cały zarys gór. Wierzę, że tego dokonamy – podsumował Janusz Stańczyk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stadion nie dla kibiców – jak długo? [aktualizacja]

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Tak nie wolno parkować!

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Spity Gonzales 23-12-2008 18:51
Najpiękniej świeci ten łysy pan w okularach na szóstym zdjęciu. Znaczy przykładem świeci.
~slick... 23-12-2008 20:53
fajnie, fajnie, fajnie... bardzo podoba mi się ten pomysł... miło, że miasto pamięta o Cieplicach...
~ 24-12-2008 11:59
tylko jeszcze jakis ciekawy koncercik by sie przydal
~ 24-12-2008 16:42
Spójrzcie na Pana Prezydenta miasta na zdjęciu 6 i 8. Czyżby to jakiś marny fotomontaż te zdjęcia?
~ 25-12-2008 16:20
szkoda, że to oświetlenie ma trwać tylko parę dni, potem znów powrót do ciemności wieczorem na mniejszych uliczkach i zakamarkach, może te 100.000,00 przeznaczyć lepiej na doświelenie najbardziej ciemnych ulic w naszym mieście, byłoby choć trochę bezpieczniej, orkiestra to chwalebny cel, ale bezpieczeństwo mieszkańców też ważne; niektórzy się oburzą, ale niestety takie mam zdanie na ten temat; te 100.000,00 możnaby przeznaczyć ewentualnie na zatrudnienie większej liczby lekarzy w izbie przyjęć w jeleniogórskim szpitalu, tam dantejskie sceny się odbywają

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Synoptycy: burze, deszcz i silny wiatr

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Jest pomnik przyrody

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
198
Tak
45%
Nie
41%
Nie wiem
14%