MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Karkonoska nie do użytku?

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 25 czerwca 2013, 6:17
Aktualizacja: Środa, 26 czerwca 2013, 7:20
Autor: Angela/AP
Fot. TED
Jak bumerang wraca sprawa ul. Karkonoskiej, która sześć lat temu została wyremontowana ze środków unijnych, w ramach dużego projektu naprawy 20 ulic w mieście. Niestety, droga już w czasie odbioru nadawała się do poprawki , a dzisiaj – zdaniem mieszkańców – wymaga kapitalnego remontu. Wczoraj (24.06) zarząd dróg i mostów ustalił z wykonawcą termin, do którego usterki mają być usunięte.

- Niedawno w ramach pogwarancyjnych reklamacji, ekipa zrywała całe pasy asfaltu i łatała ubytki oraz nierówności, ale wystarczyły dwa dni upału, aby świeżo naprawiona droga znów pokryła się wyrwami, a smoła chlupała spod kół i przykleja się do karoserii oraz obuwia – skarżą się mieszkańcy.

W ostatnich dniach, po interwencji mieszkańców, ekipy wysypywały żwir i ponownie zalewały szczeliny.

- Ale czy stosowanie tańszych komponentów pozwoli ostatecznie pozbyć się problemu? – pytają ludzie, którzy przyglądają się naprawom. - Są fragmenty drogi, gdzie asfalt był rozciągnięty na szerokość całej jezdni i tu drogi się trzyma, ale chyba nie było im wygodnie na zakrętach i zastosowano metodę „na szef”, a on się rozszedł, ponieważ masy w czasie kładzenia były za zimne i mamy dzisiaj takie efekty – dodają mieszkańcy.

Ponadto – zdaniem mieszkańców - do poprawki jest nowy chodnik nad rzeką Wrzosówką, który był smarowany żywicą i piaskiem kwarcowym.

- Technologia ta nie zdała egzaminu, warstwa żywicy odpadła i dzisiaj korzystając z niego, można sobie tylko skręcić nogę – mówi pani Anna. - To samo jest z nowo zamontowanymi barierami, od których odeszła farba. Gdyby w trakcje prac przestrzegano technologii malowania konstrukcji stalowych, to dzisiaj nawet sól by ich nie zniszczyła – dodaje mieszkanka Sobieszowa.

Mieszkańcy skarżą się, że na początku lipca upływa okres gwarancyjny, a chodnik nadal nie jest poprawiony, poprzeczne ujęcia nie są uzupełnione i wyczyszczone.

- Błędem jest to, że przyjmuje się koncepcję , że droga będzie kwalifikowała się do poprawy, bo jest na nią okres gwarancyjny. Pytanie, to po co Miasto zatrudnia inspektora nadzoru? – pyta pan Tadeusz. Ponadto zauważa się, że ulicą jeżdżą ciężkie samochody, wystarczy ustawić odpowiedni znak i go egzekwować – dodaje.

Ludzie mówią też o niewykoszonych poboczach. - Przez te zarośla nie można już korzystać z chodników – twierdzi pani Anna i dodaje: tak samo pozarastane są znaki drogowe.

Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze zapewnia, że wszystkie usterki wykonawca Heilid+Woerner z Wrocławia będzie usuwał aż do skutki.

- Poprawki wykonywane są w ramach gwarancji – wyjaśnia Jerzy Bigus. – Część asfaltu została w ostatnim czasie sfrezowana i nałożona od nowa. W związku z tym, że na łączeniach masy bitumicznej czyli na tzw. szwach, kolejny raz pojawiły się jakieś koleiny, kazaliśmy to poprawić. Nie mieliśmy natomiast żadnych sygnałów, by ten asfalt chlupał pod kołami aut. Prace cały czas nadzoruje nasz inspektor i wykonawca dotąd będzie poprawiał wszystkie usterki, aż wszystko zostanie zrobione dobrze. Wczoraj ustaliliśmy z wykonawcą, który prosił o przedłużenie terminu wykonania napraw, że ma on czas do 26 lipca na poprawki na ul. Karkonoskiej i Michałowickiej. Do 28 lipca br. ma nam natomiast przedstawić harmonogram naprawy pozostałych 13 ulic – dodaje wiceszef zarządu dróg Jerzy Bigus.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Przestrzega przed glifosatem

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~papi 25-06-2013 8:10
ciekawe ile panowie z MZDiM PRZYTULILI KASKI od wykonawcy za przymryzenie oka na fuszre wykonawcy
Niggers™ 25-06-2013 8:14
PAPI ! ! CO SZEŚĆ LAT PRZYTULAJĄ KASKĘ - JAK WIDAĆ ;D
~Rico 25-06-2013 8:22
takie firmy powinno się traktować jak tą która wykonywała pas startowy lotniska w Modlinie !
Nοstradamus 25-06-2013 8:37
Jerzy Bigus - Co Ty pleciesz!? Mieszkańcy miasta nie są od tego by kontrolować stan ulic. To Ty masz ruszyć tyłek i patrolować swoje nędzne budowy. Skończmy wreszcie z tą paranoją. Czy w tym mieście wszystko załatwia się tylko za łapówki? Czy problem się skończy gdy kilku przedsiębiorców zacznie gadać i posypią się wyroki? Kasy od Rudej Mafii macie coraz mniej, zaczynają się walki wewnętrzne.
~jarmaj 25-06-2013 8:43
To dość powszechna metoda. Nie tak dawno remontowana była ulica Morcinka. nawierzchnia na ulicy się rozsypuje, chodnik z wybrakowanej kostki też, I jakoś tym, co te prace odbierali to nie przeszkadza. Ale to nie ich pieniądze, to co się będą martwic. Ważne, że wykonawca otrzymał kasę w terminie i nie musi robić żadnych poprawek. A nadzorujący nie są przecież od tego, żeby sprawdzać, czy dzieło wytrzymuje próbę czasu. To jednak trzeba zadek zza biurka ruszyć.... A przecież czy się stoi, czy się leży....
~j/g 25-06-2013 9:02
czy ktoś może wskazać chociaż jedną ulice w Jeleniej Górze po remoncie w dobrym stanie?
~poprawka 25-06-2013 9:05
To najlepsza reklama dla firmy. Ciekawe czy ktoś zaprosi ich do budowy dróg. A firma nazywa się Heilit Woerner pisane przez t a nie d
~Fenrise 25-06-2013 9:39
Wystarczy stanąć na tym "asfalcie" i zerknąć aby gołym okiem dostrzec jak "wysokiej" jakości jest to nawierzchnia. Kiepsko związana, porowata jak diabli. Widelcem można wydłubać dziurę. Dla porównania można zobaczyć jak wygląda asfalt na drodze Piechowice - Michałowice. Co do "chlapania" to jelonkowa przesada, jednak prawdą jest że roztopiona smoła ze żwirem oderwana od szwa kleiła się do opon a dalej dźwięcznie odbijała lub przyklejała do karoserii i nadkoli. W ciągu upałów opisanymi fragmentami usiana była znaczna część drogi. Widać dopóki nie odbijały się od pojazdu pana Bigusa - problemu nie ma.
~Klara 25-06-2013 9:40
Metoda "na szef" wygląda tak: szeF dobry asfalt zabrał i opędzlował za grube siano ;) Natomiast szajs położono na Karkonoskiej i szeW puścił ;p
~Krzys 25-06-2013 10:21
"Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze zapewnia, że wszystkie usterki wykonawca Heilid+Woerner z Wrocławia będzie usuwał aż do skutki." Jedynym skutecznym sposobem naprawy jest sfrezowanie całego odcinka i położenie nowej masy, to co zostało wykonane nic nie da, bo przejedzie parę aut i będzie to samo. Winę za taki stan rzeczy ponosi nadzór, który do tego dopuścił. Nie zawsze opłaca się wierzyć wykonawcy i raz na jakiś czas wydać pieniądze i dodatkowo go sprawdzić poprzez zlecenie badań do jakiegoś zewnętrznego laboratorium drogowego.
~kosanasztorc 25-06-2013 10:34
Pan B. ma coś widać z głową, ale i chyba z innymi elementami też. Ja proponuję położyć tego elokwentnego delikwenta w jakimś podłym szpitalu. Przysłać mu stażystów i sprawdzonych nieudaczników do obsługi, po czym systematycznie przez dyżurną salową informować go, że co prawda TA ostatnia operacja jeszcze nie wyszła za dobrze, ale jak opanują ropiejącą ranę pooperacyjną, to zrobią następną. Kilka centymetrów dalej, obok tych zaszytych przedostatnim razem nożyczek. W końcu może trafią na przyczynę jego s...zki. Tak wygląda praca przy jezdni według dyrektora odpowiedzialnego. Proponuję ten tryb urzędniczej bezmyślności nazwać "Świat wg.B..".
~Ryś z Klanu 25-06-2013 11:44
Klasyczny przykład leczenia syfa pudrem!Oczywiście zaraz po zakończeniu napraw, posypią się zasłużone premie i nagrody!
~@ 25-06-2013 11:47
Coś pięknego! Wszak Polak potrafi!!!
~ 25-06-2013 13:01
rzygam na ten kraj
~pikuś 25-06-2013 13:37
Panie Bigus! Na pana miejscu będąc - ... ze wstydu! Za własne niedorajdztwo i i brak asetrywności wobec Radnego z Siedlęcina. Tak sie go wszyscy boicie?
~walecdrogowy 25-06-2013 13:39
Bo to mieszanina piasku i psiego ... była, a nie ASFALT! Tzn. beton asfaltowy. Juz mam dość tego i tych ....
~ 25-06-2013 13:49
W tych beznadziejnych firmach jest filozofia - nie pracuj za szybko i za dobrze, bo pracy dla nas nie starczy. To mówią sami pracownicy, a nie szef. Szef może i chce, żeby było dobrze zrobione, ale pracownicy "dbają" w ten sposób sami o siebie. Pracowałem w podobnej firmie i kazano mi odwalać fuszerkę oraz spowolnić pracę, żebym za szybko nie wyrobił się z zamówieniem. To samo jest przy drogach. Ci d...le nie myślą o tym, że mieliby inne zlecenia przy innych ulicach, tylko koniecznie chcą, żeby ich wzywano do spartaczonej roboty, bo szef im za to musi ponownie zapłacić. W ten sposób za jedną drogę płacone mają podwójnie i ciągle mają pracę. Dopóki nie skończy się takie myślenie, dopóty tak będzie. Inna sprawa to oszczędności urzędników miasta. Chytry dwa razy traci.
~Anna P. 25-06-2013 16:29
Witam! Czy to prawda, że autobusy PKS z Jeleniej Góry do Karpacza przez Cieplice jadą teraz przez cały Podgórzyn ul. Żołnierską? Gdzie najwyżej w Podgórzynie te autobusy się zatrzymują? Bardzo proszę o informację wszystkich zorientowanych
~KOKO 25-06-2013 16:37
KOSZMAR I WIELKI SKANDAL!!!
~ekspert 25-06-2013 18:49
K... jak długo jeszcze ta patologia potrwa , kiedy do tej osady J.G. zawita CBA i prokurator
~wieteska 25-06-2013 21:03
To wina Pana Gajewskiego - Pan Radny jest bez Radny!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zmiana prezydentury w Rotary Club Jelenia Góra  

Stadion nie dla kibiców – jak długo? [aktualizacja]

Wakacje w Złotoryi

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Finał na lawecie

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2133
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%