MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Karkonoska Koalicja Organizacji Pozarządowych: mieszkańcy są najważniejsi

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 12 lutego 2013, 7:55
Aktualizacja: Środa, 13 lutego 2013, 7:32
Autor: Red
Fot. Angela
Koalicję tworzy ponad 15 organizacji spośród około 30 aktywnie działających w Jeleniej Górze. Za jej sprawą odbyło się już kilka ważnych debat, m.in. na o jakości opieki zdrowotnej i perspektywach w mieście dla młodych. Było podsumowanie półmetka kadencji prezydenta Jeleniej Góry. W planach są kolejne takie spotkania. Koalicja ma też wiele własnych pomysłów, jak poprawić jakość życia w Jeleniej Górze jej mieszkańcom.

Zdaniem członków Koalicji należy wzbogacić formy konsultacji społecznych samorządu z mieszkańcami. Można to zrobić poprzez specjalne tablice informacyjne (np. po jednej w każdej dzielnicy), internet i spotkania z samorządowcami. Dobrym pomysłem jest skonfigurowanie strony miasta z Facebookiem. Trzeba też więcej uwagi poświęcić edukacji obywatelskiej. A jest skąd czerpać wzory. Wrocław, na przykład, stosuje specjalne nalepki, "Czy wiesz, że..." umieszczane na pojazdach komunikacji miejskiej. Na tych nalepkach są informacje "w pigułce" o tym, co samorząd robi dla mieszkańców.

- Trzeba postawić na młodych ludzi. Napisaliśmy projekt „Młodzież w działaniu – Obywatele 18”, w którym informujemy o tym, w jaki sposób ludzie młodzi mogą wpływać na sprawy miasta, poprzez wykorzystywanie inicjatywy obywatelskiej na poziomie lokalnym - mówił szef Stowarzyszenia All-ternatywa Paweł Gluza na spotkaniu (4 lutego br.) podczas prezentacji działań i planów Koalicji oraz wyników przeprowadzonej przez KKOP ankiety w sprawie dialogu społecznego między samorządem i mieszkańcami Jeleniej Góry.

- Należy też skorzystać z możliwości, które stwarza tzw. budżet obywatelski. Polega on na tym, że mieszkańcy w ramach określonej, wydzielonej sumy decydują, na co te pieniądze wydać. Chcielibyśmy z władzami miasta więcej w tej sprawie zrobić - dodał Paweł Gluza.

Podczas prezentacji padały przykłady z innych miast, z których warto skorzystać. W Przemyślu działa wieloletni program współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi. Natomiast członkowie Olkuskiego Forum Organizacji Pozarządowych spotykają się z radnymi raz w miesiącu, żeby porozmawiać o problemach związanych z miastem.

Warto by też było stworzyć specjalny system pożyczkowy, który działa w jednym z miast. Polega to na tym, że samorząd pożycza organizacjom pozarządowym pieniądze na wkład własny w różnych projektach, dzięki temu do miasta trafia więcej funduszy zewnętrznych na inwestycje i różne formy działalności.

- To tylko niektóre pomysły. Jest ich więcej, ale żeby wprowadzić je w życie potrzebna jest współpraca władz miasta z organizacjami pozarządowymi. To obywatele muszą być podmiotem wprowadzanych zmian - podsumował Paweł Gluza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Po królewsku na Wiśniowej Polanie

Zmarł hrabia Fryderyk Schaffgotsch

Sportowa uroczystość

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~gory 12-02-2013 8:12
PYTANIE - ,,Koalicję tworzy ponad 15 organizacji spośród około 30 aktywnie działających w Jeleniej Górze,, - jakie to organizacje?
~do ~gory 12-02-2013 9:53
baaardzo dobre pytanie! :) Ja bym był jeszcze bardziej dociekliwy: kto je tworzy? Bo zaraz się okaże, że pięć osób na krzyż... i przyjdzie taki jeden na spotkanie i zawsze może powiedzieć, że reprezentuje kilka organizacji więc działa prężnie ;)))
~Boję się 12-02-2013 9:56
Panowie z Koalicji a tak naprawdę o co wam chodzi? Programu nie macie. Dla przyzwoitości należałoby zaprezentować jakieś własne oryginalne założenia, zamiast zbierać gotowce. Gotowce mają także wam wymyśleć mieszkańcy a wy potem będziecie nas mieszkańców rozliczać? Nowa władza? Najgorsze, co wam młodym może sie przytrafić to manipulacją ze strony starych wyjadaczy.
~17sqandal 12-02-2013 10:23
i po to sa te organizacje pozarządowe żeby wspierać aktualną władze , zeby było na zewnątrz widać ze niby coś się robi a w efekcie ( a napisze ) a w efekcie to fikcja i ............. albo i nie napisze , szkoda moich paluszków
~aya 12-02-2013 10:28
A co takiego złego chce zrobic ta Koalicja, a szczegolnie mlodziez w tej koalicji? Moze poprzednicy mi to wyjasnia bo nie rozumiem tego jadu. Wedlug mnie z artykulu jasno wynika ze chca dobrze dla miasta.
~gory 12-02-2013 12:35
do aya - ok - ale wymienić organizacje to taki problem? co to znaczy (...) 15 aktywnie działających w J.G. - czekam(y) na listę - zaraz się okaże, że z piętnastu zrobi się jedna...
~jelgor 12-02-2013 13:18
Dobrymi chęciami i pomysłami piekło jest usiane ,zamiast ględzić lepiej weźcie się do realizacji tych pomysłów.
~ 12-02-2013 13:32
Dla każdego kto pcha się do "koryta" mieszkańcy są najważniejsi. Potem to już wiadomo. Że się ludzie jeszcze dają na to nabierać
~IP 12-02-2013 14:07
Koalicję tworzą Ci sami ludzie , którzy zasiadają w tych 30 organizacjach, wymieniając się nawzajem stanowiskami, czyli w organizacji A Kowalski jest prezesem, Nowak jego zastępcą a Iksińska sekretarzem czy jakimś innym, organizacji B Nowak jest prezesem, Iksińska zastępcą, Kowalski sekretarzem i tak analogicznie następnych 28 jak to u nas bywa. Nie wiem jak inni , ale ja już mam dość tych ciągle powstających twórów albo "po-twórów" oddziałów, koalicji z tymi samymi mordami , opłacanych z moich ciężko zarobionych pieniędzy po 20 h pracy !!!!!! Ż....ć mi się chce jak na to wszytsko patrzę ! Powinna być jedna organizacja zajmująca się jednym zagadnieniem !!! P.S nie miałam w zamiarze obrażenia żadnego Kowalskiego, Nowaka itd !
~aya 12-02-2013 16:13
Z tego co mi wiadomo organizacje pozarządowe to głównie stowarzyszenia które finansuja sie ze skladek czlonkowskich. Rozumiem frustratow ktorzy tu brednie wpisuja bo sami nic nie potrafia, ale skoro ktos chce zrobic cos za wlasne pieniadze dla innych to co w tym zlego. A jesli nawet uwazasz ze to cos zlego to napisz jak zrobic zeby bylo lepiej, a nie anonimowo tylko po malolatach jechac. mlodziez wyjezdza-zle, mlodziez dziala-zle to co maja robic zeby bylo dobrze?? Ja sam zaliczam sie do mlodziezy starszej ale milo poczytac ze wspolczesnej mlodziezy przyszlosc nie jest obojetna. I tyle w temacie.
~Maciek B 12-02-2013 16:26
Ogólnie rzecz biorąc podejrzewając że nic się nie zmieni jakiś fundusz pożyczkowy to głupota bo napożyczają kasy i potem nie bd od kogo ściągać bo przecież nie od organizacji porządkowej bo będzie skandal i szykanowanie jaka władza zła , chcecie coś zmienić w czasie kryzysu hahaha teraz to trzeba się narobić 100 razy więcej żeby było tak samo o zmianie na lepsze nie ma mowy . Mówiąc o przykładach innych miast zobaczcie sobie w tvp jaka jelenia góra jest świetna i cudowna przecież nikt nie bd chwalił się beznadziejnością . Postawić na młodych ludzi niech oni sami na siebie postawią bo jak patrze co teraz robią to dla mnie szok a święty nie byłem i nie jestem , mam 24 lata i zadaje się z osobami które mają po 19 jaki z ludźmi mającymi po 40 lat pracując z nimi i za żadne skarby nie cd wyżej
~Maciek B 12-02-2013 16:31
zamienił bym ich na swoich rówieśników bo to była by katastrofa jak dla mnie to pan widoczny na zdjęciu "pracownik euco" chce się tez po prostu wybyć i żeby o nim było troszeczkę głośniej.Jak dla mnie tacy ludzie nic nie zmienią na lepsze w tych czasach bo czas na zmiany było od 1991 do 2009 ale zaraz po stanie wojennym trzeba było się nakraść a potem trzeba było się kłółcić no i nie zapominajmy o tzw klasie naszego społeczeństwa MI SIĘ NALEŻY to od 16wieku niszczy nasz kraj każdemu coś się nalezy zapracuje na to czy nie to mu się należy , jak by się należało to by miał bo by sobie sam zapracował ciągnął od państwa no ale tak wszyscy chcą pracować od razu za 10000zł.Życzę powodzenia takim fundacją i innym wynalazką ale niestety jestem nastawiony sceptycznie na finansownie z moich pieniędzy
~Toia11 12-02-2013 17:01
Z całym szacunkiem dla pięknych idei, ale na podstawie moich doświadczeń z liderami Koalicji, jeszcze na etapie tworzenia się tei struktury, muszę z bólem stwierdzić, że stracłam wiarę w działanie demokracji Po prostu panowała tam zasada" kto nie myśli tak jak owi liderzy, to wynocha".
~j/g 12-02-2013 19:44
no dobrze to może w końcu ktoś wymieni te organizacje - czy to jest takie niemożliwe - kto tam jest ?
~i c.d.n. 12-02-2013 20:25
Proponuję założenie nowej organizacji. Całkowicie anonimowej. Organizacja nicków, o nazwie JotGieNIK. Tam wszyscy będą mogli się do woli wypowiedzieć w każdej sprawie i nikt nie będzie wiedział kto za tym stoi.
~killbill 12-02-2013 21:07
Maciek B dobrze napisał też mam akurat 23 lata i tak naprawdę to chyba ostatnim trzymającym się jakiego kolwiek pożadku był rocznik 1991 później to już masakra.. Nie wiem czy to przez brak perspektyw czy przez rodziców goniących za kasą bo coraz jest trudniej tak jak kolega pisał ale naprawdę jak tak będzie to nie wiem co bd z tym krajem nasuwa mi się jeden znany cytat Piękne miasto tylko ludzie Hu...
~gostek 12-02-2013 21:47
Czegoś nie rozumiem, są dyżury radnych, są dyżury władz MiASTA, to o co Wam Koalicjo chodzi? organizacji pozarządowych jest w miescie ponad 300 a ciągle słychac tylko o Koalicji, która nie potrafi wskazać ile organizacji w niej funkcjonuje i jak one są liczne. Jak wynika z treści artykułu, to napisano jakiś projekt, to znaczy, że z jakiś znowu środków unijnych czy może miasta chcecie Panowie teraz wszystkich uczyć dialogu, bo wiecie lepiej od innych jak to robić?
~wrózka 13-02-2013 8:00
BARDZO WAS KOCHAM PA.. .Patrzę na tych u władzy szczuro-liso-wilków to IDĘ NA WYBORY I ODDAJĘ GŁOS NIEWAŻNY z czerwona ,zielona lub niebieska pieczątką "TU nie mam kogo wybrać" .GDYBY MŁODZI NIE ZADOWOLENI Z RZĄDÓW ODDALI W 30 % GŁOSY NIEWAŻNE to zapewniam ,że rządzący "utopiliby się spadając z tej suchej gałęzi nad jeziorem" na której obecnie siedzą i gęsto tłumaczyliby się w Brukseli . Jesteśmy zbyt leniwi by cokolwiek zmienić na lepsze i DAJEMY SIĘ ZACIĄGAĆ JAK OWIECZKI NA RZEŹ obecnej władzy, oddając swój głos na nie wiadomo KOGO. "MASZ Głos Masz wybór" to hasło fundacji żydowsko amerykańskiej im. Batorego ( Polsko-węgra Batorego otruto po zwycięskiej wojnie pod Wiedniem ) Oddając "GŁOS NIEWAŻNY" pokazujesz władzy "figę z makiem" żadna partia nie otrzyma z TWOICH podatków 10 zł

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pełzająca sztuka

Przedwiośnie na rzecz LGBT

To parking MPGK?

Zderzenie motocykla z volvo w Cieplicach

Do Term z… psami

Sonda

Czy reklamy przy drogach i ulicach dekoncentrują kierowców?

Oddanych
głosów
811
Tak
78%
Nie
18%
Nie mam zdania
4%