MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Karkonoscy ratownicy górscy świętowali jubileusz GOPR–u

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 21 października 2012, 7:40
Aktualizacja: 7:46
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
60–lecie Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Ratownictwa w Sudetach obchodzono wczoraj (20.10.) w jeleniogórskim Teatrze im. C.K. Norwida. – Ok. 100 osobom wręczono Złote i Srebrne Krzyże Zasługi, odznaki Zasłużonych dla Dolnego Śląska oraz odznaki wewnętrzne – powiedział Przemysław Ćwiek, prezes zarządu grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Obecnie w Grupie Karkonoskiej GOPR-u jest ponad 170 ratowników i kandydatów, w tym 15 ratowników zawodowych. – Nawet najstarsi GOPR-owcy angażują się w pracę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w górach, gdyż służbę tę pełni się całe życie – dodał.

Ok. 25 lat temu do GOPR-u wstąpił Zbigniew Markiewicz zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. – Jeszcze będąc studentem zacząłem myśleć o tym, by zostać ratownikiem górskim. Przede wszystkim zadecydowała miłość do gór oraz chęć niesienia pomocy innym. Oczywiście należało się także wykazać umiejętnością jazdy na nartach i orientacją w terenie – mówił Zbigniew Markiewicz, lekarz i ratownik górski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Park już gotowy

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Stop marginalizacji średnich miast

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~dziekujemy 21-10-2012 9:27
GOPR..........!!!!!!!!!! Kolejnych 100 lat pozytywnej dzialalnosci WAM ZYCZYMY !!!!!!!!! DZIEKUJEMY !!!!!!!!!!
~ 21-10-2012 9:40
Na ulicach miasta obserwowalem tych ludzi, bylo ich wielu ! Jednak po wygladzie i tuszach nie wielu mialo wyglad GOPRowcow, lecz ksiezy i to proboszczow ,a nawet biskupow ! Sadze ze wielu z nich to hieny organizacji majacy malo wspolnego z ratownictwem gorskim. Ani to tezyzny, ani meskosci, takie spasione kluchy bez jaj, o raczkach delikatnych od nierobstwa. Jak zwykle "nadbudowek" kadrowych nie brak takze w GOPRze. Taka sytuacja zuboza cienkie i tak finanse tej pozytecznej firmy. Otyly czlowiek ma lzej po odchudzeniu.
rymcycymcy 21-10-2012 11:51
Ciekawi mnie trochę, co za gnida wylewa swoje frustracje pod każdym artykułem o gorowcach ? :) ...ale to mnie tylko trochę ciekawi, więc proszę nawet nie odpowiadać ! :)
~@ 21-10-2012 12:03
podziwiam fantastyczny, profesjonalny fotoreportaż redakcyjnego "reportera". To jest klasa - nic, tylko sie uczyć!
~bu-ba 21-10-2012 13:41
szkoda tylko, że tzw.vipy-y z bożej łaski zaparkowały samochody na chodzniku przed wejściem do teatru na i tak już porozjeżdżanych płytach. Wstyd ! Wyjęcie spod prawa ? raczej spod kultury !!!
~ 21-10-2012 13:54
Rymcycymcy, gnida to moze jestes sama lub ktos z rodziny, rozejrzyj sie! ile nieproduktywnych person zasiada wszedzie na stanowiskach, a w GOPR jaki pozytek jest z goscia 100 kg wagi i wzrostu 1,70? moze ity taka jestes i "tyrasz" na biurowym stolku robiac to co mogla by robic kolezanka obok + jej i jescze jednej z pokoju. Dwie pensje ocalaly by przed blotem. Wyzywasz ludzi bo sama nie jestes dowartosciowana, wiec masz szanse na forach. Popatrz na swiat na trzezwo i realnie. Prawda kluje w oczy?
~belfer 21-10-2012 14:10
Proponuję, by zaniechać "używania" szkolnych pocztów sztandarowych, jako ozdoby wszelkich uroczystości w tym mieście. Goście siedzą a dzieci stoją: za długo, w mrozie lub upale. I mdleją. Skończcie z tym. Odegrać hymn i wyprowadzić sztandary...albo dać im krzesła.
~heheheheh 21-10-2012 18:32
otyli to mało powiedziane ostatnio widziałem tych ratowników przed muzeum mieli jakąś wystawę. Powiem jedno GOPR zapomina bardzo szybko o zmarłych tragicznie kolegach i to było widać w muzeum bo byłem zobaczyć wystawę. Na szczęście w straży pożarnej aż tak grubych ryb to nie ma
~jawamtu 21-10-2012 19:08
kazac tym gosciom przebiec 1000 metrow ŚMIERĆ GOPR-owca
~uzi 21-10-2012 19:33
Normalnie sama młodzież... bez landka ani rusz :D
~wr 21-10-2012 20:08
Goprowcom Podziękowania się należą a czy każdemu to niech swoje sumienia zbadają sami. Jak w każdym związku są uczciwi i pracowici a i "diabeł " też sie znajdzie. Na fotografiach nie ma władz miasta?
~pozytyw 22-10-2012 0:47
STO LAT, WIELKI SZACUN I UKŁON DLA GOPR-owców którzy o każdej porze roku dnia i nocy w każdych warunkach-będąc ochotnikami nie szczędzą własnego zdrowia i nie tylko, poświęcając się dla ratowania tych którym nikt inny przecież w górach nie pomoże!!! Ale to może wiedzieć tylko ten kto zawdzięcza im zdrowie lub nawet życie albo po prostu osoba mieszkająca w górach jak ja, będąca naocznym świadkiem ich wyjazdów i powrotów (nie zdajecie sobie sprawy ile ich jest). A TY NIESZCZĘŚLIWY ZGORZCHNIAŁY CZŁOWIECZKU z g.9:40 i 13:54. widać nie przeczytałeś opinii o sobie z 19-go. Czytając twoją opinię można ci tylko współczuć Znowu w życiu ci coś nie wyszło?! a może w ramach twojego IQ MŁODEGO OSŁA nie mieści ci się"pod kopułką" że życie może być naprawdę piękne i to np dzięki chłopakom z GOPR??
~Bitch-Please 22-10-2012 1:10
Do ~pozytyw Goście, którzy 90% swojej "służby" siedzą na dupie i snują nostalgiczne opowieści o "wyprawach" na skalę akcji w Alpach, to nie ratownicy. To mit i bicie piany na Wasze oczy. GOFR to hermetyczna instytucja,gdzie pesudoinstruktorzy narciarstwa biorą darmowe bilety na wyciągi by robić prywatę. Uczyć w godzinach służby. Owszem, dobrze zwiozą w ich "wózkach" ale pojęcia o ratownictwie, czy udzielaniu pierwszej pomocy to nie mają. Lans, lenistwo i pozerka - to ogólne podsumowanie tych darmozjadów,
~Bitch-Please 22-10-2012 1:12
Do ~pozytyw Goście, którzy 90% swojej "służby" siedzą na dupie i snują nostalgiczne opowieści o "wyprawach" na skalę akcji w Alpach, to nie ratownicy. To mit i bicie piany na Wasze oczy. GOFR to hermetyczna instytucja,gdzie pesudoinstruktorzy narciarstwa biorą darmowe bilety na wyciągi by robić prywatę. Uczyć w godzinach służby. Owszem, dobrze zwiozą w ich "wózkach" ale pojęcia o ratownictwie, czy udzielaniu pierwszej pomocy to nie mają. Lans, lenistwo i pozerka - to ogólne podsumowanie tych darmozjadów,
~ana 22-10-2012 8:01
Do wszystkich ignorantów i nocnych pierdzistołków!!!! cześć krytycznych komentarzy zawiera w sobie troche prawdy ale....impreza była z okazji 60 lecia!!! ratownictwa w Sudetach, wieć zjechali się także ludzie ktorzy kilkadziesiat lat temu byli piękni i młodzi i sprawni.więc maja prawo być tacy jakie jest 90 procent społeczeństwa w latach starości . ciekawi mnie sprawność i aktywność tych nocnych pierdzistolkow.co oni w zyciu zrobili dla innych i czemu sie poświecają innemu niz ciagła ocena innych.
~Bogacz 22-10-2012 9:34
Czy to prawda, że GOPR-owcy są zwolnieni z podatku dochodowego od wszystkich uzyskiwanych dochodów? Jeśli tak to zgłaszam swoją kandydaturę na ratownika...
~pozytyw 22-10-2012 21:03
do ana - dzięki za realną wypowiedź, masz 100% racji! i sorki za moją może zbyt kontrowersyjną ocenę jednego z opiniodawcy. Ja osobiście staram się trochę w ramach swojego wolnego czasu coś innym dać - jestem wolontariuszką w hospicjum. Z GOPRem też mam do czynienia jak większość mieszkańców w miejscowościach górskich. My z nimi żyjemy i jesteśmy najbardziej rzetelnymi ich krytykami. Poza akcjami w górach (wystarczy spojrzeć na ich ilość i skuteczność) robią dużo innych pożytecznych rzeczy i to za darmo. Więc chwała im za to! do Bitch-Please-poczytaj sobie status, ustawę dot.GOPR(nie jak napisałeś GOFR)oraz wszelkie dostępne informacje i dopiero zabieraj głos.Najlepiej krytykować coś czego się nie zna!Albo przyjedź do Szklarskiej i osobiście w Placówce zobaczysz na czym polega ich praca
~dd 22-10-2012 23:51
do Bogacz - jakie dochody, jakie zwolnienia od podatku? podpisuję się pod "pozytyw" najpierw poczytaj na jakich zasadach działa GOPR, TOPR. Coś ci w tym skrócie mówi "Ochotnicza"? A może wszystkim niedowiarkom pomoże ta wiadomość że mają swój KRS za 1% - nie dla siebie osobiście ale dla osiągnięcia minimum tego co potrzebują dla ratowania ludzi - a może i kiedyś ciebie!!! Bo kto innym w górach ci pomoże?
~fico 23-10-2012 0:20
SZANOWNA REDAKCJO JELONKI. PROSZĘ O ZAPRZESTANIE WSPÓŁPRACY Z PANAMI ZNANYMI JAKO: PIK K I LESZEK Z. CI PANOWIE PRZYNOSZĄ WSTYD TURYSTYCE. ZAMIAST INTEGROWAĆ, PROMOWAĆ ZDROWY STYL ŻYCIA, WYKAZUJĄ SIĘ NIEKOMPETENCJĄ, ŁAMANIEM PODSTAWOWYCH ZASAD STOSOWANYCH W GÓRACH I WYJĄTKOWO WULGARNYM JĘZYKIEM. CZY TAKIE WZORCE PROPAGUJE JELONKA.COM ? JESTEM CZYTELNIKIEM JELONKI I MYŚLĘ, ŻE NIE JEDYNYM KTÓRYM NIE ODPOWIADA SPECYFICZNA PROMOCJA TURYSTYKI W WYKONANIU TYCH PANÓW.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Koncert Papieski  

Wyniki głosowania w jeleniogórskim BO  

Wirtuozi jazzu

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
746
Tak
15%
Nie
64%
Nie wiem
21%