MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Karkonoscy goprowcy są gotowi do zimy

Wiadomości: Region
Sobota, 8 października 2016, 7:30
Aktualizacja: Niedziela, 9 października 2016, 8:46
Autor: Robert Czepielewski
Fot. Ar4chiwum Jelonki.com/Przemek Kaczałko
W Karkonoszach pojawił się pierwszy śnieg i to sprawia, że wybierając się w góry powinniśmy się odpowiednio przygotować. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając się w tym okresie w góry i jak przygotowani są karkonoscy goprowcy? O to zapytaliśmy prezesa Karkonoskiej Grupy GOPR Mirosława Góreckiego.

Jelonka.com: W górach pojawił się pierwszy śnieg co sprawia, że do wycieczek po górskich szlakach musimy się odpowiednio przygotować. Jakie rady dla turystów, szczególnie dla tych mniej doświadczonych?
M. Górecki: Może dziwnie to zabrzmi , ale w obecnym czasie nie radzimy wybierać się w góry, ale jeżeli jest to konieczne to musimy się dobrze wyposażyć. Mamy już dwadzieścia centymetrów śniegu, jest ślisko, więc wymagane jest dobre obuwie i odzież typowo zimowa. Trzeba zabrać ze sobą czapkę, rękawiczki na zmianę i drugą parę skarpet czy też drugą odzież, którą można założyć np. w przypadku przemoczenia. Wystarczy też zadzwonić do stacji centralnej na numer alarmowy 985 i dowiedzieć się o warunkach panujących w górach.

Jelonka.com: Jest jeszcze aplikacja na smartfony „ Ratunek”
M. Górecki: To już jest wręcz podstawa. Bardzo proszę posiadaczy smartfonów, żeby ściągnęli aplikację „Ratunek”. Jest to narzędzie niezbędne do udzielenia przez ratowników szybkiej pomocy bez ich udziału w terenie, bo aplikacja namierzy taką osobę do trzech metrów. Wystarczy wówczas odpowiednio pokierować osobę, która zeszła ze szlaku lub zbłądziła. Oczywiście wybierając się w góry musimy zadbać, żeby bateria w telefonie była naładowana.

Jelonka.com: Trzy dni temu ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR przeprowadzili akcję ratowniczą.
M. Górecki – Tak, przeprowadziliśmy akcję na prośbę naszych przyjaciół z Horskiej Służby ponieważ Czesi nie mogli dotrzeć do kobiety, która doznała złamania kończyny dolnej, a my byliśmy już przygotowani do warunków jakie zapanowały w górach. Dotarliśmy do niej samochodem z nałożonymi łańcuchami i udzieliliśmy jej pomocy.

Jelonka.com: Wspomniał pan, że karkonoscy goprowcy są przygotowani sprzętowo jeżeli chodzi o pojazdy.
M. Górecki: Oczywiście mamy już przygotowane pojazdy do warunków zimowych. W związku z tym, że w ostatnich latach pokrywa śnieżna była nieco mniejsza, w jakimś stopniu odstępujemy od skuterów śnieżnych na rzecz quadów z napędem alternatywnym. To znaczy, że w miejsce kół zakładamy gąsienice. To rozwiązanie od dwóch lat bardzo dobrze spisuje się w terenie.

Jelonka.com: Dziękuję za rozmowę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Senator zachęca do głosowania na maszty

40 lat pracy S. Firszta

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~omen nomen 8-10-2016 8:43
Wielcy goprowcy co się działo na imprezie ? Dlaczego umarł Pan Marian Kostka ? Jaka była przyczyna śmierci ? Za jakie pieniądze zorganizowana była impreza w schronisku Strzecha Akademicka ? Panie Górecki do dzieła !
~ala k 8-10-2016 9:57
p omen czy tam jak proszę zgłosić się do mnie i wyjawię przyczynę śmierci GOPROWCY TO TEŻ LUDZIE ,może nawet pomogli TOBIE CZŁOWIEKU ,proszę ich za nic nie obwiniac ,a napewno za śmierc MARIANKA. JESZCZE RAZ PRAGNĘ PODZIĘKOWAC wszystkim kolegom i koleżankom z gopru za pomoc i udział w, jego ostatniej drodze Z POWAZANIEM ALA K Z CÓRKĄ
~ja 8-10-2016 11:03
i po nosie "omen nomen"
~Karpacz 8-10-2016 12:11
Omen nomen to pewnie z..bany rafcio gersten. Gość jest do pogonienia z Karpacza
~sajmon 8-10-2016 12:15
Ja też jestem ciekaw co się działo na imprezie :) To gdzie się zgłosić ???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Odkrycia w kościele

Krakowska gotowa!  

Ulica Krakowska gotowa

70 drzewek na jubileusz 70–lecia PTTK

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
213
Tak
41%
Nie
49%
Nie wiem
10%