MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kara za okulary Vision Express

Wiadomości: Kraj
Wtorek, 24 września 2013, 8:00
Aktualizacja: 8:02
Autor: UOKiK
Zwrot produktu kupionego przez Internet – tylko nieużywanego oraz w oryginalnym i nienaruszonym stanie – to jedno z niedozwolonych postanowień zawartych w regulaminie e–sklepu Vision Express. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę ponad 360 tys. zł.

Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w styczniu 2013 roku. Wątpliwości prezesa UOKiK wzbudziło sześć postanowień zawartych w regulaminie sklepu internetowego, prowadzonego przez Vision Express, które ograniczały prawa e-klientów.

- Zgodnie z warunkiem Vision Express, klient mógł zwrócić tylko produkt nieużywany, w oryginalnym i nienaruszonym stanie – relacjonują przedstawiciele UOKiK. - Kupując przez Internet, konsument nie ma możliwości obejrzenia i sprawdzenia produktu, dlatego ma prawo to zrobić po odebraniu przedmiotu – w ramach tzw. zwykłego zarządu. Oznacza to, że można otworzyć opakowanie, aby przymierzyć okulary lub sprawdzić, czy dostarczono soczewki o odpowiedniej mocy. W takiej sytuacji nie traci prawa do odstąpienia od umowy.

Vision Express ponadto zastrzegało, że klient, który odstępuje od umowy, nie będzie mógł liczyć na zwrot kosztów wysyłki zamówionego towaru. Zgodnie z przepisami, jeżeli konsument zwraca towar, odsyła go przedsiębiorcy na własny koszt. Sprzedawca natomiast niezwłocznie zwraca klientowi kwotę, którą zapłacił za towar oraz za wysłanie przesyłki konsumentowi.

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów na Vision Express została nałożona kara ponad 360 tys. zł. Spółka zaprzestała stosowania kwestionowanych klauzul. Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ przedsiębiorca ma możliwość odwołania się do sądu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wybory: Zwycięstwo PiS

Spór o edukację seksualną

Apel do parlamentarzystów

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ 24-09-2013 9:08
KARA ZA OKULARY??? CO ZA .... TYTUŁ
~$ 24-09-2013 10:32
Zgadzam się powinno być "Kara za ograniczenie praw konsumenta przez Vision Ekspress"lub podobnie,bo chyba o ograniczenie praw chodzi a nie o okulary.Naruszenie zbiorowych praw konsumentów,a to dotyczy nie tylko okularów i nie tylko tej firmy,a że została ukarana spółka V E,to bardzo dobrze,bo jak można ograniczać zagwarantowane prawa.
~18 sqandal 24-09-2013 15:56
. a kto to kupuje okulary przez internet.......... to naprawde głupota ale leniwi okularnicy , żenada
~ 24-09-2013 16:03
Wyobraź sobie, że są okulary, których żadnym w salonie optycznym w jg nie dostaniesz. Jak np chciałem sportowe okulary z soczewkami korekcyjnymi to wszędzie proponowali tylko dodatkową wkładkę i mówili, że inaczej się nie da bo za duża krzywizna, bo cośtam. Zamówiłem więc przez internet i okazało się, że jednak da się.
~cezar1 24-09-2013 19:04
W JG dużo rzeczy się nie da lub nie ma.
~Do 27ego 24-09-2013 20:02
Jeszcze tylko 3 dni. http://biznes.interia.pl/podatki/news/zapytaj-eksperta-jak-odzyskac-pien...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wzruszający spektakl niezwykłych aktorów

V Mroczny Pochód Halloweenowy już wkrótce

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Nowa sygnalizacja świetlna  

Ślubowały pierwszaki

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
359
Tak
55%
Nie
38%
Nie wiem
8%