MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kara UOKiK dla Generali Życie

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 17 lutego 2015, 15:47
Aktualizacja: 15:49
Autor: UOKiK
Fot. UOKiK
Generali Życie odmawiało wypłaty odszkodowania jeżeli śmierć ubezpieczonego miała związek z jego uczestnictwem w zajęciach sportowych o ryzykownym charakterze. Jednak ubezpieczyciel nie określił dokładnie, jakie sporty uznaje za niebezpieczne. Za to prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmę karę w wysokości blisko 190 tys. zł.

Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Generali m.in. oferuje konsumentom umowy o prowadzenie indywidualnych kont emerytalnych (IKE) powiązane z ubezpieczeniem na życie. Postępowanie UOKiK wykazało, że w stosowanych przez spółkę wzorcach umownych znalazły się postanowienia niezgodne z prawem.

- Zastrzeżenia Urzędu wzbudziło m.in. odmawianie wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy śmierć ubezpieczonego miała związek z jego uczestnictwem w zajęciach sportowych lub rekreacyjnych (…) o ryzykownym charakterze bez dokładnego określenia katalogu tych zajęć. W rezultacie ubezpieczyciel zastrzegał sobie całkowitą dowolność w ustaleniu sytuacji, jakie zwalniają go z odpowiedzialności. Jednocześnie konsument nie miał możliwości ustalenia, w jakich okolicznościach przysługuje wypłata środków z polisy – twierdzą przedstawiciele UOKiK.

Urząd zakwestionował też postanowienie, zgodnie z którym kwota wypłacanych świadczeń mogła zostać zmniejszona, jeżeli klient w ciągu 60 dni nie powiadomił ubezpieczyciela o tym, że osiągnął już wiek emerytalny. Tymczasem, zgodnie z prawem, ubezpieczyciel ma prawo zastrzec zmniejszenie wysokości świadczeń tylko wtedy, gdy spóźnione powiadomienie wynika z umyślnej winy lub rażącego niedbalstwa ubezpieczonego, a ponadto jeżeli przyczyniło się do zwiększenia szkody lub uniemożliwiło ubezpieczycielowi ustalenie okoliczności i skutków zdarzenia ubezpieczeniowego. Praktyka Generali sprawiała, że emeryci mogli być pozbawieni części świadczeń, gdy opóźnienie w powiadomieniu nie wynikało z ich winy, a było spowodowane np. długotrwałym pobytem w szpitalu.

Przedsiębiorca zaniechał już stosowania kwestionowanych praktyk dzięki czemu Urząd obniżył sankcję. Decyzja jest prawomocna.

Pomoc dla konsumentów: dyżury telefoniczne ekspertów w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych nr. tel. (22) 333 73 28 od poniedziałku do piątku od 8.00 do 18.00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kolejne pieniądze na wymianę pieców

Koncert dla Wiktorii

Jasełka dla seniorów

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~. 17-02-2015 20:16
Sporty niebezpieczne to takie przy których doznaje się uszczerbku na zdrowiu:) od jutra szachy w kasku ochraniaczach i rękawkach
~jakitaki 18-02-2015 12:37
a bo to jedna firma ubezpieczeniowa tak robi? większość obecnych na rynku, posiada mnóstwo wyłączeń bardzo ogólnikowo opisanych , zwalniających ubezpieczyciela od wypłaty odszkodowania. A kara od UOKiK jest śmiesznie niska , w odniesieniu przychodów, jakie generuje GŻ ...
~ 18-02-2015 12:37
190 tyś ???? przecież oni takich drobnych nie noszą przy sobie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Akcja krwiodawstwa u Franciszkanów

Aktywne soboty

Wandalizm czy profanacja?

KOD pod sądem

Większość za zmianą

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
626
Tak
18%
Nie
77%
Nie wiem
5%