MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Kara bez podstaw

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 4 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 4 lipca 2007, 11:15
Autor: AGA
Fot. AGA
Nasz Czytelnik uważa, że niesłusznie otrzymał mandat.

Innego zdania jest policja. O tym, kto ma rację, rozstrzygnie sąd grodzki.
– Przyjechałem do sklepu komputerowego przy ul. Wojska Polskiego i zostawiłem samochód koło kamienicy. Gdy wróciłem, pojawiła się policja, którą zawiadomiła jedna z mieszkanek informując, że blokuję wjazd na podwórko – mówi pan Jarek z Jeleniej Góry.

Jednak w miejscu, gdzie stanął nasz Czytelnik nie ma żadnego zakazu – tablica z właściwym znakiem stoi dopiero kilka metrów dalej. – Byłem bardzo zdziwiony, gdy policjant powiedział mi, że mogłem zaparkować na podwórku, gdzie obowiązuje zakaz wjazdu. Namawiał mnie do złamania prawa! Straszył, że jeśli nie przyjmę mandatu, będę musiał zapłacić w sądzie pięć tysięcy złotych. Prosiłem, aby poprzestał na pouczeniu, ale funkcjonariusz okazał się nieugięty – oburza się pan Jarek.

Na nic zdało się tłumaczenie, że wjazd wcale nie był zastawiony – wcześniej obok samochodu pana Jarka funkcjonariusze przejechali radiowozem (busem), tam i z powrotem. Policjanci nie sprawdzili też, że faktycznie podwórko ma dwa wyjazdy i nawet, gdyby jeden z nich faktycznie został zastawiony, drugi pozostawał wciąż wolny.

– Nie miałem możliwości stanąć jeszcze bliżej budynku, ponieważ jeden z mieszkańców postawił na chodniku wielki kamień, aby uniemożliwić parkowanie. Ponoć dostał na to zgodę z ZGL – taką informację przekazała policji osoba zgłaszająca interwencję – dodaje pan Jarek.
Jak się jednak dowiedzieliśmy, zgody na postawienie kamienia ZGL nie wydał. Zezwolił jedynie na postawienie donic z kwiatami, co wynika z pisma przysłanego do naszej redakcji z ZGL Południe.

– Uważam, że dostałem mandat niesłusznie, a policjant chciał mi chyba pokazać, kto tu rządzi. Uwierzył osobie, która wezwała go na interwencję i nie zapoznając się dokładnie z sytuacją lekką ręką wystawił mandat w wysokości 100 złotych – mówi nasz Czytelnik.

– Każdy ma prawo nie przyjąć mandatu, jeśli uważa, że został wystawiony niesłusznie. Sprawa trafia wtedy do sądu grodzkiego, który rozstrzyga, kto ma rację – wyjaśnia nadkom. Edyta Bagrowska, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. Dodaje, że możliwość odwołania istnieje także w przypadku, gdy mandat został przyjęty. W przypadku mandatów mamy na odwołanie 7 dni.

– Nie mogę stwierdzić w tej sytuacji, czy policjant miał rację, czy nie – o tym decyduje sąd. Mogę jedynie powiedzieć, że funkcjonariusz przyjeżdżając na miejsce zdarzenia stwierdza, czy doszło do złamania przepisów i decyduje o nałożonym środku karnym (może wystawić mandat lub upomnienie). Może zdarzyć się, że policjant się myli, ale jak powiedziałam, o tym rozstrzygnąć może tylko sąd. Na przyszłość, jeśli uważamy, że mandat wystawiany jest niesłusznie, po prostu go nie przyjmujmy – mówi Edyta Bagrowska.

Każdy może również przyjść ze skargą do komendanta policji, który przyjmuje w środy w godz. 15.00-17.00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przebudowa chodnika

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

60 rund na 60 lat miasta  

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~bandzior 4-07-2007 7:15
Należało wezwać Straż Miejską – trzeba przyznać że lepiej niż większość Policjantów znają przepisy w tej kategorii. Niektórzy nie do końca wiedzą na czym polega ich zawód.
~www 4-07-2007 7:17
nie było zakazu i wyjazd nie był zastawiony ,wiec o co chodziło policjantowi? sami sie domyślcie
~NoWaK 4-07-2007 9:42
Wiem gdzie to jest ... tam prawie zawsze stoi samochód w ogóle nie wiem o co im chodzi ... oczywiście mandatu nie powinno być :)
~abcd 4-07-2007 10:03
szkoda że tylko 100zł bo powinno być jeszcze kolejne 100 za głupotę parkowanie na wjeździe a nie dało się wjechać do sklepu
~ziomek 4-07-2007 11:09
byłem później na miejscu i rozmawiałem z kobietą która zgłosiła to na Policje. Nie chodziło tutaj o znak "zakaz wjazdu czy postoju" ale o utrudnianie wjazdu a to są dwie różne sprawy ! Uważam że mandat był wystawiony zgodnie z przepiswami a swoją drogą mówiąc zastawianie komuś dostępu wjazdu pod piwnicę to chamstwo i wielu z was by postąpiło tak samo. Zastanawia mnie fakt iż dziennikarze piszą takie artykuły bez zapoznania się ze zdaniem innych stron. ... I gdzie tu obiektywizm
~głos ludu 4-07-2007 11:40
Za głupotę to mandat dla internauty o niku abcd za niezrozumienie tematu – proponuje skończyć szkołe podstawową a później wypowiadać się na forum – szczerze współczuje
~bean 4-07-2007 12:40
to co wyprawia policja w jg i karpaczu to juz brak slow. Prawo i Sprawiedliwosc hehe
~Do Darek 4-07-2007 13:02
A skad Ty jesteś takim znawcą tematu czy to była drogówka czy nie ? A od kiedy to Ty płacisz na Policję ? Siedzisz pewnie na kuroniówce a udajesz wielkiego podatnika, tylko mi nie pisz że Policjanci zarabiają z twoich podatków bo jak czytam coś takiego to mi sie żygać chce !!! Bądz co bądz wjechał pod sklep bo mu się dupy nie chciało ruszyć, dostał kwita i sie chłop oburzył. A co byś wymyślił jak przegra ten leń oburzony ? Według mnie to powinien zapłacić mandat+odsetki od mandatu i jeszcze wszystkie koszty sądowe i zapłacić Policjantowi za zabrany czas bo pewnie będzie musiał przyjść do sądu. A nie douczony to jesteś Ty bo błędy robisz . He he.
~M. 4-07-2007 13:40
Jeśli każdy zacznie parkować gdzie mu się tylko podoba to zrobi się straszny bałagan!Wjazd jest po to by przez niego przejechażdżać a nie go zastawiać.Policjant miał rację a kierowcy powinien wlepić mabdat o wiele wyższy!
~Pytanie 4-07-2007 13:55
Czy POLCYJANCI najjasniejsze Rzeczypospolitej sa ekspertami Przepisow Ruchu Drogowego? Nie sadze , to zwykli smiertelnicy , kolejarze, murarze czy rolnicy . Zwykle niedorajdy zyciowe . Czesto POLICYJANTEM jest osoba ,ktora w srodowisku byla "nikim" i poprzez prace w POLICYJI w mniemaniu tej osoby ma tzw.SZACUNEK spoleczny . POLICYJANCI to nie eksperci , czesto z IQ nizszym od przecietnej . Panie Jarku , glowa do gory , proponuje zmienic sobie KRAJ , bo w Poslce nie widze dla Pana przyszlosci , nie pasuje Pan do NAJJASNIEJSZEJ katolickiej rzeczypospolitej , za madry Pan jest . Tu nie trzeba madrych , tu trzeba pokornych , zgietych do pasa , i malo wiedzacych.
~big 4-07-2007 14:57
ja nigdy nie przyjmuje mandatow bo sa za wysokie sprawa trafia do sadu i tam dostaje mniejsza kare a czasami nic
~ksywa 4-07-2007 15:23
jak dla mnie gościu zaparkował dobrze .Utrudnianie przejazdu yhyyyyy dobre sobie hahaha . ziomek rozejrzyj się w większość takich miejsc ma utrudniony przejazd i nikt z tym nic nie robi .
~Do Pytanie 4-07-2007 15:26
Ty już dawno powinieneś się wynieść z Polski ! Najlepiej do Rosji tam by ci pokazali czym jest Milicja i kto tam pracuje. A na marginesie skoro masz taki obraz Polskiej Policji to pasował byś tam jak ulał. Często na forum GŁOŚNO KRZYCZĄ właśnie takie niedorajdy zyciowe jak TY gdzie boją się wyjść nawet przed dom. Powodzenia w przeprowadzce !!!
~M. 4-07-2007 15:26
Po to ktoś wymyślił instytucję policji by inni przestrzegali prawa a jeśli komuś się nie podoba to wypad do jakiegoś państewka w Afryce gdzie nie ma policji,można parkować na środku ulicy i jeździć bez hamulców! PS.A panu jarkowi prawko zabrać
~zibi 4-07-2007 15:29
kazdy z nas jest tylko człowiekiem i nie ma ludzi nieomylnych. Od rozstrzygania takich spraw jest Sąd i jeżeli ktoś nie zgadza się z mandatem jak najbardziej popieram pana "big" nie przyjmuje mandatu, ale żeby z takiej pierdoły rozkręcać aferę rumiankową??? i do czego to ma dążyć ???
~tak to widzę 4-07-2007 15:32
Do "Pytanie": Straszny frustrat z Ciebie i innych do tego namawiasz. Wystarczy trochę zdrowego rozsądku, aby nie parkować tam, gdzie innym będziesz stwarzał utrudnienia. Dziś był jeden, wczoraj inni, jutro, pojutrze następni, a miejscowi muszą się "gimnastykować, aby wjechać na swoje podwórze. Za wygodnictwo trzeba płacić.
~czytelniczka 4-07-2007 15:33
szkoda że do sklepu nie wjechał autem, pirat jeden.Sąd powinien dać mu conajmniej 1000 zł a nie 100zł.Niech ten Jarek pomyśli też o innych tzn o mieszkańcach tego domu!!!!!!
~kierowca 4-07-2007 16:28
w tym miejscu obowiązuje zakaz zatrzymywania się. znak znajduje się przy skrzyżowaniu z ul. Matejki. wiem że podobne interwencje zgłaszane są tam często, ale co się dziwić skoro ludzie parkują swoje auta pod oknami innych. a dla tego kierowcy znaki trzeba ustawiać co 50 cm. wtedy nie będzie miał wątpliwości. dojazd do sklepu komputerowego mógł go kosztować 250 zł więcej za jazdę po chodniku. a zapomniałem dodać dla zainteresowanych– byłem SM i dlatego troszkę o tym wiem. wcale się tego nie wstydzę. pozdrawiam.
~kierowca 4-07-2007 16:53
Czytam Wasze opinie i z podziwu nie moge wyjsc ze jestescie tak dobrze zorientowani w sytuacji skoro opis zdarzenia jest lakoniczny i nieprecyzyjny.Mysle ze nie macie prawa jazdy stad taka nieznajomosc przepisow ruchu drogowego.Otoz Prawo o ruchu drogowyw w art.49 ust.2 pkt 1 ktory brzmi – Zabrania sie postoju w miejscu utrudniajacym wjazd lub wyjazd, w szczegolnosci do i z bramy,garazu,parkingu lub wneki postojowej.Czy cos jeszcze trzeba dodac? fakt taki zostal zgloszony przez osobe i to spowodowalo interwencje Policji w tym zakresie.Nawet sam kierujacy stwierdza ze: Prosilem Policjanta o....pouczenie Wiec gdyby nie popelnil wykroczenia nie prosilby o poczenie za cos czego nie zrobil.Popelnil wykroczenie i takie sa tego skutki a juz uwagi ze: Policjant chcial pokazac kto tutaj rzadzi sa smieszne. No i zgoda i pokwitowanie mandatu jest przyznaniem sie do wykroczenia.Jakiekolwiek Nasze watpliwosci przy propozycji mandatu na miejscu kontroli drogowej mozemy w sposob stanowczy i jasny przedstawic odmowa lub zgoda na zaplacenie a nie szukac pomocy w opiniach internautow Chyba ze to umacnia poczucie bezkarnosci ale skoro tych rad udzielaja laicy to moze byc skutek odwrotny czyli szkodliwy dla zainteresowanego.Nie oczekuje Waszych zlosliwych uwag lecz realnego spojrzenia na niezbite fakty No i na marginesie prosze by byla informacja o wyroku Sadu Grodzkiego w tej kwesti i to pokaze kto tak naprawde mial racje.Pozdrawiam ,,znawcow i pocieszycieli,,
~kierowca bis 4-07-2007 16:58
Odnosnie mojego komentarza do tej sprawy zbieg okolicznosci sprawil ze podpisalem sie tez.....kierowca .....jest to zbieg okolicznosci gdyz o godz 16,28 rowniez ukazal sie komentarz podpisany...kierowca..z ktorym nie mam nic wspolnego i jestem ......kierowca bis.Pozdrawiam
~Tasior 4-07-2007 17:08
Bardzo mi się podoba na tym forum że jest tu tylu znawców ruchu drogowego. Bardzo mi się to podoba bo to oznacza że już nigdy nikomu z Jeleniej nie będę musiał wlepić mandatu. z waszych niektórych komentarzy wynika że potraficie stwierdzić wine bez znajomości tematu. to dobrze bo sąd grodzki też nie jest nam potrzebny skoro mamy was. Takie społeczeństwo tylko cieszy.
~Do czytelniczki 4-07-2007 17:31
Kobieto zastanów się co piszesz. 1000 zł. za głupie złe zaparkowanie. Za przekroczenie prędkości o 50km/h dostaje się 500 zł ( tak jest w taryfikatorze ). A tak swoją drogą. Trochę dziwnie zastawiony był ten wjazd skoro policja wjeżdżała w wyjeżdżała, i to suką.
~Kierowca_2 4-07-2007 17:50
W zeszłym tygodniu zostałem zablokowany na parkingu Plusa przez inny samochód na godzinę. Policja nie zdążyła przyjechać, a Straż Miejska nie mogła wystawić mandatu na parkingu.
~hipis 4-07-2007 21:11
Patrzcie jak sama policjantka udzielająca komentarzu dla Jelonki informuje i tym gdzie można pisać skargi i kiedy można iśc z jakimiś problemami Taka jest współpraca międzyludzka
~Do Naszego Czytelnnika 4-07-2007 21:26
Skoro chłopie nie czułeś się winny to trzeba było nie przyjmować mandatu, a nie podkuliłeś ogon i przyjełeś czyli przyznałeś się do winy. W domu lub w pracy pewnie znalazło się wielu doradców i znawców ruchu to chcesz odkręcić mandat, ale z doświadczenia wiem że Ci się to nie uda i nawet będziesz tego żałował !!
~jagiellońska 4-07-2007 21:35
Mieszkam przy patkingu w cieliacach, jednak pod moim domem kierowcy sobie robią darmowy parking. Wzywaliśmy straż miejską, ale jedynie co mozemy odgrodzic teran, alebo sparwia, zebyw tajemny sposób powietrze zchodizlo z opon. Podobny problem widze, ze mają mnieskańcy ul. książecej. Ciekawa jestem czy tak szczęsliwi byli ci kierowcy (którzy żałują 2 zł czy 3) jakby kots tak im parkowal pod okami, zastawiał wjazd. Przykro, a właściewie nie, ale mandat jest słuszny
~ja 4-07-2007 22:21
Nie zam miejsca gdzie doszło do wykroczenia na ulicy Wojska polskiego, wszyscy piszą o wszystkim tylko należy też zauażyć czy na tym odcinku drogi obowiązuje zakaz zatrzymywania.Jeśli tak to należy przypomnieć wszyskim" ekspertom od ruchu drogowego",że ten znak dotyczy drogi tj. także chodnika. Co to jest droga odsyłam do art.2 pkt.1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym jest tam napisane i wyjaśnione co wlicza się do drogi. Jeśłi był tam zakaz ukaranie mandatem było zgodne z prawem i żaden Sąd nie uchyli tego mandatu.Można uchylić mandat tylko w tedy gdy nie popełniono wykroczenia.wykroczenia.
~jeleniogórzanin 5-07-2007 11:20
nIE MA PARKOWANIA nA chodniku bo on tylko chciał wejsc do sklepiku i ciężko mu tyłek ruszyć spod parkingu bo on jest wielkie panisko i ma gdzieś Stróżów Prawa bo oni przyjmują takie bzdurne skarki na swoich pracowników ZADAJMY SOBIE JEDNO PYTANIE KOMU UFAĆ POLICJANTOWI CZY OBYWATELOWI??????????????????
~??? jak parkować w JG ??? 5-07-2007 14:14
Nie chcę odnosić się do tej sprawy bo nie jestem ekspertem, ale przy takiej okazji trzeba poruszyć temat parkowania w mieście. Bo w naszym mieście nie ma już gdzie parkować ! Ludzie pracujący dojeżdżający do pracy w centrum zmuszeni są szukać dziwnych miejsc parkingowych. Po likwidacji jednego z parkingów na Jasnej trzeba naprawdę wykazać się sprytem żeby gdzieś w miarę bezpiecznie pozostawić samochód. Na parkinku przy "Baronie" nie ma takiej opcji żeby wykupić abonament. Te które są sprzedane – funkcjonują, nowych nie sprzedają bo im się nie opłaca jak przyjeżdżają stada wycieczkowiczów.Pytanie do policji,straży miejskiej i naszych rządzących w ratuszu przede wszystkim kiedy zostanie uruchomiony parking przy Pijarskiej ? Jestem jedną z tych co chcą zapłacić, zostawić auto i nie martwić się czy będzie stało jak wrócę !
~mieszkanka okolic 5-07-2007 21:06
Z tym parkowaniem koło sklepu komputerowego i w pobliżu na chodniku to prawdziwe draństwo. Od kiedy samochody mogą parkować na chodnikach. Niekiedy nie można w ogóle przejść po chodniku, bo wzdłuż od NOT–u do tego sklepu komputerowego stoją samochody lub z nienacka poruszają się po chodniku szukając wyjazdu na ulicę
~Do jak parkować w JG 5-07-2007 22:15
A co Policja czy SM ma do parkingu na Pijarskiej ? Ludzie jak już coś piszecie to piszcie żeby chociaż jakiś mały sens miało a nie piszesz aby pisać
~głos ludu 6-07-2007 7:39
Większość pisze bzdury myśląc że Polska to kraj prawożądny i że człowiek jest omylny a sąd nie (czyli orzekają tam maszyny a nie ludzie).Podchodząc obiektywnie do sprawy to nie został złamany żaden przepis ani wykroczenie. Znam to miejsce i wiem, że sanochody parkują tam od dawna i żaden nie dostał mandatu. Po interwencji Pani, której córka chciała zostać radną policja musiała zainterweniować bo miała dość ciągłych telefonów. Z tego co przeczytałem oraz znam ten temat to Pani furiatka nie miała zezwolenie na postawienie kamienia lecz donic – rozumiecie (donice wyglądają trochę inaczej :))) Czyli złamała prawo nie stosując się do nakazu administracyjnego oraz wprowadzając w błąd policję, która uwierzyła by każdemu kto da informację za którą kto inny zapłaci (w tym wypadku klient) i takim klientem może być każdy z nas – wystarczy, że ktoś da zlecenie a policja przyjedzie ale oczywiście bez potrzeby jeździć nie będą bo trzeba się wykazać i dowalić pożądnemu obywatelowi bo nie ma broni bo nie stawia oporu. Pytanie do policji – czym możecie się wykazać – jakie sukcesy macie w łapaniu przestępców – raczej marne jak karacie kogokolwiek by mieć wyniki...no comend – brak słów
~Olo cwaniak 6-07-2007 10:19
i dobrze że dostał, a za pyskowanie powinien dodatkowo dostać drugie tyle w promocji. nauczą się buraki, że jak chce się zaparkować to nie za wszelką cenę, bo bumerang jeden nie może ruszyć szanowniej du.y kilka metrów dalej, a tłumaczenie, że nie "nawet" jak blokuje to jest inny przejazd to wykracza poza wszystko amator jeden. NAUCZ SIE JEŹDZIĆ BURACZKU WSIOWY!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Klasyki zjechały do Kowar

Odpust na Śnieżce

Czytelniczka: drogo i brudno

Czy tramwaj wróci pod Zajezdnię?

Powrót Bitwy o Basztę

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
522
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%