MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kandydują na dyrektora – muszą znać historię

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 9 marca 2009, 14:25
Aktualizacja: 14:30
Autor: TEJO/Ania
Fot. TEJO
Wypracowanie na temat dziejów Teatru Dramatycznego im. Norwida mają napisać pretendenci do fotela dyrektora placówki. Zawiadomienie o tym dostali na prywatne e–maile. – To absurd, aby już po określeniu warunków udziału w konkursie jeszcze coś w nich zmieniać – uważa szef komisji kultury rady miejskiej.

Jak się dowiedzieliśmy, Bogdan Koca, Zbigniew Rybka i Wiesław Lewoc, trzej panowie, którzy wyrazili gotowość do startu w konkursie, dostali niedawno na swoje konta poczty elektronicznej żądanie uzupełnienia swojej dokumentacji, którą złożyli już w magistracie. Ma to być, między innymi, opracowanie wizji teatru w przyszłości, oraz wypracowanie dotyczące dziejów Teatru Norwida. Termin odpowiedzi upływa dziś.

– Wszystkie warunki konkursu już zostały podane wcześniej. Po co jeszcze teraz komplikować sprawę, tym bardziej, że formalny dokument już został ogłoszony i nie było tam mowy o żadnych dodatkowych wypracowaniach – mówi Cezariusz Wiklik, szef komisji kultury w radzie miejskiej. Radnego dziwi także sposób komunikowania się z kandydatami. – Przecież nie mają obowiązku odbierać poczty elektronicznej – dodaje.

Co na to szef komisji konkursowej Zbigniew Szereniuk, zastępca prezydenta miasta? –Wypracowanie kandydaci mogą napisać dodatkowo, ale nie jest ono konieczne. Mogą odmówić i nie będzie to blokowało ich kandydatury. Jest to sugestia pani Aliny Obidniak, która uznała, że kandydaci powinni wykazać się znajomością historii i tradycji teatru. Wiodące są wyłącznie wymagania zawarte w ogłoszeniu konkursowym – usłyszeliśmy.

Wydziwianie gospodarzy konkursu samo w sobie zaczyna przypominać komedię. Jak się dowiedzieliśmy, kandydatom nikt nie powiedział, że jest to nieobowiązkowy warunek. W pocie czoła szukali informacji o teatrze w Jeleniej Górze i jego historii. Nadmiar wiedzy jeszcze nikomu nie zaszkodził i na pewno się ona przyda. Pytanie tylko: czy jest ona niezbędna do dobrego zarządzania teatrem w połączeniu z dbałością o linię artystyczną placówki?

Ogłoszenia

Czytaj również

Weekend majowy z Proshot Paintball

Święto ulicy 1 Maja – dlaczego warto wziąć w nim udział?  

Porażony prądem na słupie energetycznym

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Prawie stały czytelnik 9-03-2009 15:00
Popieram pomysł pani Aliny Obidniak.
~Śmieszek 9-03-2009 16:02
No i się wydało wcześniej nic o historii Norwida nie wiedzieli nic...W internecie sobie znajdą,ksero zrobią i co z tego?
~widz 9-03-2009 16:11
" ktoś" na to musiał wpaść , zapewne nie Przewodniczący Komisji , a jezeli On to i tak nie bedzie w stanie zweryfikować ze wzgledu na posiadaną wiedzę daleko lokalną . Dziwić się tylko nalezy , ze nie kazano kandydatom przygotowac referatu na temat " ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ WOJTKA KLEMMA"
~ago od kosmosu 9-03-2009 18:52
Sprawiedliwie to byłoby tylko wtedy, gdyby pisali to z pamięci (i bez podpowiadania), tak jak uczniowie piszą klasówkę, a co jak sprawdzian to sprawdzian! A czasu przeznaczyć im na to tyle co na maturze z polskiego. Bo jeśli to ma być wypracowanie napisane w domu, to wiadomo, że zerżną z internetu. Po co to komu?
~bez sensu 9-03-2009 18:56
widziałem na latarni ogłoszenie "wypracowania piszę szybko, tanio", jak kandydaci chcą, powiem na której
~salonowiec 9-03-2009 21:00
tłumaczenie P.Zb. Szereniuka jest jak wyjaśnianie sprawy przez naiwną blondynkę. To on jest przewodniczącym komisji konkursowej, a nie Pani Alina Obidniak, więc niech weźmie na siebie ciężar i sławę płynącą z tego pomysłu o wypracowaniach n.t. historii Teatru. Pani Alina - z całym do Niej szacunkiem - podobnie, jak każdy z pozostałych członków jury konkursowego może zgłaszać różne pomysły, a decyduje przewodniczący. I zdecydował - już po zgłoszeniu kandydatów zadał im durną pracę domową. Nie dość, że sam niewiele potrafi, to w dodatku łamie zasady konkursu, bo teraz jeśli ktoś nie napisze i przegra, to złoży protest, że takiego warunku nie było w ogłoszeniu o konkursie. I może mieć rację, więc konkurs będzie unieważniony po rozstrzygnięciu. A może właśnie o to chodzi, żeby dać \"preziowi\" szansę unieważnienia konkursu i uchronienia posadki dla Pana Wojtka? I to w białych rękawiczkach? A może czytelnicy \"Jelonki\" też mogą zgłaszać jakieś pomysły, żeby kandydaci coś jeszcze zrobili? proponuję plebiscyt - co powinni napisać kandydaci na dyrektora Teatru, żeby zadowolić Pana Prezydenta Doktora Marka Obrębalskiego, który będzie mógł rękami swego Szanownego Zastępcy uwalić cały konkurs na skutek niezgodności z procedurą zapisaną w oficjalnym ogłoszeniu i przytulić do łona sponiewieranego Wojtka K.?
~jel-ka 10-03-2009 9:41
O swoją historię nie dba nawet teatr. Na stronie internetowej tej instytucji od wielu lat pod hasłem „historia” otwierało się „nic”. Czegóż więc żądać od kandydatów, którzy przystąpili do konkursu ? Cóż może wiedzieć o naszym teatrze P.Lewoc albo P. Rybka albo P.Koca, chociaż ten ostatni jest z Wrocławia, więc może wie trochę więcej. Zresztą on jedyny tak naprawdę jest związany z teatrem, bowiem obaj pozostali dybią zdaje się na funkcje dyrektora – instytucja obojętna. A swoja drogą w konkursie chyba 10 lat temu, kiedy „wygrał” P.Mrówczyński, wzięło udział chyba 12 albo i 13 kandydatów. Wynika z tego, że wtedy było o co walczyć, a teraz ?! Szkoda gadać ! Ostre pikowanie w dół, jakie wykonał ten teatr w ostatnich 2-3 latach, nie zachęca do startu w konkursie. Miejmy nadzieję, że komisja wykaże się zdrowym rozsądkiem i wybierze człowieka, który ma największe teatralne doświadczenie i daje cień szansy na wyprowadzenie naszego „Norwida” na prostą, a nam, widzom, na ciekawy i różnorodny repertuar !
~Trzy grosze... 10-03-2009 16:54
...podoba mi sie wypowiedz radnego Wiklika, nacechowana zdrowym, jak zwykle, rozsadkiem...poza tym, chyba oczywistym faktem jest, ze kazdy powazny aplikant powinien miec doskonala znajomosc dziejow Teatru i wizje jego przyszlosci w glowie, spodziewajac sie takich pytan podczas rozmowy kwalifikacyjnej, pisemne resume powinno byc krotkie "and to the point..."

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wsparcie strajkujących

Triduum Paschalne  

Naprawiają kładkę przy Perle Zachodu

Piękne święto tańca

List Prezydenta Miasta Jeleniej Góry, Jerzego Łużniaka do jeleniogórskich pedagogów

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
803
Tak
67%
Nie
30%
Nie wiem
3%