MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Kamuflaż na drodze nie popłaca – noś odblaski!

Wiadomości: Jelenia Góra/region
Niedziela, 23 września 2012, 9:25
Aktualizacja: 9:28
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Jesienna pora, szybko zapadający zmierzch, to czas, kiedy powinniśmy pomyśleć o naszym bezpieczeństwie na drodze. Od dawna wiadomym jest, że widoczność pieszych i rowerzystów poprawiają odblaskowe elementy, dzięki którym każdy, kto ich używa błyszczy i przyciąga uwagę kierowców. Pamiętajmy o tym i bądźmy widoczni na drodze.

- Jesienią i zimą dochodzi do największej liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych – twierdzi policja.
Najczęstsze błędy jakie popełniają to nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd lub zza pojazdu, przeszkody, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, poruszanie się nieprawidłową stroną drogi, zatrzymywanie się na jezdni oraz wchodzenie na jezdnię przy czerwonym świetle.

Bardzo często wypadki drogowe, są skutkiem również nieprawidłowego zachowania się kierujących samochodami względem pieszych. Z policyjnych analiz wynika, że główną przyczyną tych zdarzeń jest nie udzielenie pierwszeństwa pieszemu, niedostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu oraz nieprawidłowe wykonywanie takich manewrów jak cofanie, skręcanie, czy omijanie.

- Do wielu wypadków nie doszłoby, gdyby piesi byli po prostu widoczni – twierdzą funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego. - Kiedy ktoś ubrany jest w ciemne kolory i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Warto pamiętać, że po zmroku pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie z prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na prawidłową reakcję, gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli nawet 5 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie – dodają.

Elementy odblaskowe na kurtkach, spodniach, tornistrach zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności. Warunek jest jeden - elementy odblaskowe muszą być używane przez pieszych, rowerzystów czyli niestrzeżonych uczestników ruchu drogowego.

Warto również pamiętać, że zgodnie z art. 43. 1. kodeksu drogowego, dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania. Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Uciekł przed policją do rzeki

Wandale kontra naukowcy

Kolizja przy MPGK

Komentarze (10) Dodaj komentarz

rymcycymka 23-09-2012 11:02
.. do - / ~niggeers / .. zapomniales o swojej glowie ! ..koniecznie zaopatrz sie w czapke z odblaskami,bo mozesz trafic na pijanego pilota szybowca .. i tak szybko stracic glowe !
rymcycymcy 23-09-2012 11:16
Przy okazji przypomnę też paniom, że lepiej wygląda biała bielizna niż ...ecru-natural ! ;)
~szofer 23-09-2012 12:45
Słuszna i właściwa inicjatywa!!
~$$$ 23-09-2012 16:02
Piszecie głupoty teraz dilerzy noszą ciemne ubrania plus kaptury a do tego na rowerach bez odblasków to dopiero bezpieczeństwo
~ 23-09-2012 19:29
Dlaczego wszelkiego rodzaju odblaski są tak bardzo drogie? Czy to nie powinno być BARDZO tanie?
~argan 23-09-2012 20:12
co do artykułu nic nowego , rowerzyści ale i pieśni po zmroku powinni nosić na drogach publicznych kamizelki odblaskowe i to obowiązkowo, tak jest w Anglii gdzie niema praktycznie żadnych potrąceń pieszych i rowerzystów, a co do rowerzystów to kiedy wejdzie ustawa o o obowiązkowym posiadaniu lusterek, świateł oświetleni-owych oraz obowiązkowym ubezpieczeniu NW bo to też jest pojazd uczestniczący w ruchu drogowym tak jak pojazdy samochodowe .
~jasm 23-09-2012 21:34
do argan - niby nic nowego, ale jak przejedziesz po zmroku ulicami naszej kotliny to większość rowerzystów nie ma oświetlenia(obowiązkowego!!!) ani nawet odblasków, 90% pieszych jest ubrana na czarno i jest niewidoczna - ale jak znam życie, gdyby policja zaczęła rozdawać za taką bezmyślność mandaty znów byłby krzyk. JELONKO DZIĘKUJĘ ZA TEN ARTYKUŁ! Jeśli choć jedna osoba pomyśli o swoim bezpieczeństwie na drodze i zastosuje się do Waszych porad, to spełniliście swoje zadanie.
~ 23-09-2012 22:16
Ludzie nie chodzi o karanie bo w tym kraju i tak na kazdym kroku wystarczajaco jestesmy karani w ten sposob krecicie bat na wlasne tylki a policja i inne sluzby beda rosly w oczach urzedasow do wlepili tyle mandatow Jedyna znana mi metoda ktora mozna dotzec jest wlasciwa edukacja anie kary przeciez w dzisiejszych czasach prawie kazdy z nas jest kierowca i wie doskonale co to znaczy byc widzianym i zdajmy sobie sprawe ze to wlasnie moze uratowac zycie wlasnie ten ODBLASK za pare zlotych odpowiednio uzyty
~ 24-09-2012 8:04
Opowiadacie, jakie bledy popelniaja piesi. A kierowcy? czy widzicie, z jaka predkoscia scigaja sie na ul. Wolnosci?A przejscia dla pieszych? Zaden d...l-kierowca sie przed pasami nie zatrzymuje. Jada, pedza dalej. W Niemczech, gdy przejedziesz przez pasy, gdy przed nimi stoi pieszy i czeka daremnie na to, by kierowca sie zatrzymal placisz mandacik.Nie czepiajcie sie pieszych. Zaostrzyc przepisy dla durnowatych kierowcow.
~kasikkkk 24-09-2012 9:54
Obowiązkowe odblaski lub chociaż kamizelki dla pieszych! O rowerzystach nie wspomnę. Codziennie rano po godzinie 5.00 jadę rowerem do pracy i o ile ja jestem oświetlona, to mijam kilku \"rowerzystów\" którzy nawet nie mają na sobie głupiej opaski na ręku. Piesi- ubrani na szaro-buro, jednego prawie bym potrąciła. Zgodzę się z autorem poprzedniego postu- tu nie chodzi o to aby karać mandatami za brak kamizelek- to trzeba \"wyrobić\" w sobie- noszenie po zmroku kamizelek odblaskowych musi być jak nawyk. Nie wiem dlaczego dla wielu ludzi chodzenie w kamizelce odblaskowej to rodzaj obciachu.. ??

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Trwa "Davos" w Karpaczu

Uratowali desperata

Nastolatkę odnaleziono

Będzie taniej za wodę i ścieki

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
593
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%