MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 8 lipca
im. Elżbiety, Eugeniusza

Kampania Nie śmiecę–sprzątam oczyści góry?

Wiadomości: Szklarska Poręba
Piątek, 22 lipca 2016, 7:53
Aktualizacja: Sobota, 23 lipca 2016, 8:16
Autor: Robert Czepielewski
Fot. Robert Czepielewski
Z ciekawą inicjatywą wystąpiła Szklarska Poręba wspólnie z miejscowym nadleśnictwem. Chodzi o śmieci pozostawiane przez turystów w Karkonoszach i Górach Izerskich wokół Szklarskiej Poręby. Na szlakach ma stanąć 20 tablic z napisem „Nie śmiecę – sprzątam”.

Roczne koszty, jakie ponosi Nadleśnictwo Szklarska Poręba na usuwanie śmieci to ponad 50.000 zł, natomiast roczne wydatki Lasów Państwowych na usuwanie zanieczyszczeń to już kwota 15 mln zł.
Jak zauważa nadleśniczy Zyta Bałazy z Nadleśnictwa Szklarska Poręba, te pieniądze mogłyby być przeznaczone np. na remont szlaków lub stworzenie nowych miejsc parkingowych.

- Celem akcji dyskretne przypomnienie turystom, żeby nie pozostawiali śmieci i zabierali ze sobą ślady swojej bytności - mówiła na konferencji prasowej Grażyna Biederman z referatu promocji Urzędu Miasta w Szklarskiej Porębie. – Jest to ściśle związane z inicjatywą podjętą przez mieszkańców Szklarskiej Poręby, takich jak np. Bartłomiej Wójcikiewicz czy też Jakub Tymoczko, którzy bezinteresownie od lat sprzątają szlaki.

Duże nadzieje z rozpoczęciem kampanii „ Nie śmiecę – sprzątam” wiąże burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf. - Mam nadzieję, że jest to program pilotażowy, który powinien być zaakceptowany przez inne gminy turystyczne mówi. Ale, jak dodaje, problem śmieci zalegających w górach to przede wszystkim problem ludzi.

- Możemy stwarzać najlepsze szlaki i najlepsze warunki dla turystów, jednak jeśli są one przez nich zaśmiecane stają się mniej atrakcyjne. Mamy więc apel do wszystkich, którzy korzystają ze szlaków i miejsc wokół Szklarskiej Poręby, żeby śmieci znosili na dół. Tak, jak się to robi w całej Europie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Victoria pokonała ekipę z Marciszowa

Stadion nie dla kibiców – jak długo?

Rusza Budżet Obywatelski 2021 w Jeleniej Górze

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~dionizy 22-07-2016 9:24
Zainstalować kamery w najbardziej zaśmiecanych miejscach i łowić tych pajaców co śmiecą, na bieżąco - kary momentalnie załatają te 50 tysięcy
~zz 22-07-2016 9:56
Dlaczego tylko góry?Proponuję zobaczyć co wyrabia się w lasach w okolicy krzyża na zabobrzu,gdzie okoliczne bydełko organizuje sobie pikniki,ogniska a nawet wysypiska.
~ 22-07-2016 11:38
Najgorsze to są bachory ,jak śmiecą to mamusia się odwraca niektóre chore na dauna lepiej się zachowują
~ 22-07-2016 17:59
a zagonić do sprzątania przyłapanych na śmieceniu, mandat do odpracowania będzie bardziej bolał niż ten finansowy, ponadto w więzieniach marnuje się siła robocza za nasze podatki, a po za tym czy nasze władze zaczną coś w końcu robić z narastającym problemem kleszczy ? czy dalej będą udawać że nie ma problemu ?
~do 17:59 22-07-2016 20:08
Z kleszczami nic nie zrobisz.W lasach jest masa zwierzyny i to plugastwo się na tej zwierzynie mnoży na potęgę.Teoretycznie można by robić opryski lasów ale jest to cholernie droga sprawa i nie do końca skuteczna.Pozostaje samemu się zabezpieczać.Stosując specjalne repelenty oraz używając odpowiedniej odzieży i zasad praktycznie złapanie kleszcza jest równe zeru..ale jak ktoś w krótkich gaciach lata po krzakach to nie ma zmiłuj,złapie wcześniej czy później ale to też nie wyrok,nie wszystkie sa zakażone;)
~do 20:08 22-07-2016 21:24
no ja nic nie zrobię bo ja nie jestem od tego, ale płacimy olbrzymie podatki i opryski powinny być robione lub coś innego nie wiem co bo to nie ja zgarniam grubą kasę za myślenie o takich rzeczach, kleszcze należy bezwzględnie wytępić lub przynajmniej zmniejszyć ich populację , gdyż stanowią olbrzymie zagrożenie dla ludzi, ich brak w łańcuchu pokarmowym nie spowoduje żądnych szkód natomiast ich obecna populacja jest dużym zakłóceniem równowagi w przyrodzie
~do 20:08 22-07-2016 21:33
po za tym nawet chodząc środkiem ścieżki w lesie niestety też się łapie kleszcze , a długie spodnie ? no to jak ci wlezie do nogawki to dopiero będziesz miał zabawę, a jeśli już w doradzanie się bawimy to trzeba wiedzieć że kleszcze lubią drzewa / krzewy liściaste natomiast iglaste znacznie mniej
~Yrezi Rewor 22-07-2016 23:37
Od dawna sprzatam gory... Serce mnie boli gdy widze smieci na szlaku! Czasem zbierze sie caly plecak, satysfakcja wielka:-) Smiecenie, to prostactwo, lecz smiecenie w gorach i lasach, to buractwo i prostactwo wybitne!!!
Janina Jaskuła 24-07-2016 15:34
Popieram.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Krakowska w budowie

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Fundusze dla powiatu kamiennogórskiego

Trwa rozbudowa SOSW

Fundusze dla powiatu

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1916
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%