MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kamiennogórska strefa partnerem dualnego kształcenia

Wiadomości: Region
Sobota, 1 lutego 2014, 8:19
Aktualizacja: 8:24
Autor: Mo–Ja
Fot. Mo–Ja
O korzyściach dla gospodarki z dualnego kształcenia zawodowego mówiła Iwona Krawczyk, prezes Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości, podczas Polsko–Szwajcarskiego Forum Gospodarczego w Warszawie. Taki autorski program partnerski z powodzeniem jest realizowany w Kamiennej Górze. Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących współpracuje z zakładem Dofama–Thies. Partnerem wspierającym jest Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości w Kamiennej Górze.

Forum otworzyli prezydent Polski Bronisław Komorowski i prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter oraz wicepremier Janusz Piechocińki. Dla prezydenta Federacji Szwajcarskiej był to element dwudniowej wizyty w naszym kraju.

- Dobrze rozwinięty system dualnej edukacji zawodowej ma olbrzymi wpływ na konkurencyjność i innowacyjność gospodarki – mówił podczas forum prezydent RP Bronisław Komorowski.

Teoretycznie system edukacji w Szwajcarii jest podobny do polskiego, ale istotne są różnice. To one bowiem sprawiają, że 2/3 Szwajcarów wybiera szkołę zawodową. Znaczną część godzin uczniowie spędzają nie w szkolnych ławkach lecz na zajęciach praktycznych. Jak zaznaczył wicepremier Janusz Piechociński, Polska ma dobre doświadczenia w rozwoju kształcenia ustawicznego dla dorosłych i osób zmieniających specjalności zawodowe. – Rozwijamy także dualne szkolenie w naszym kraju, a dobrym przykładem jest m.in. Poznańskie Centrum Szkolenia Ustawicznego czy Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości w Kamiennej Górze – wymienił.

Jak to wygląda w praktyce? Kamiennogórska strefa ekonomiczna prognozuje zapotrzebowanie na umiejętności i kwalifikacje zawodowe, dobiera partnerów projektu, zwiększa dostępność uczniów do profesjonalnych praktyk zawodowych, zwiększa konkurencyjność na rynku, upowszechnia i promuje realizowane dualne projekty. Prezes strefy Iwona Krawczyk podkreśla, że dzięki takim działaniom pracodawcy kreują realny rynek pracy, tworzą miejsca zatrudnienia dla uczniów wyszkolonych w rzeczywistych warunkach pracy. Nie udałoby się wdrożyć i realizować programu bez szczególnego zaangażowania Marioli Jaciuk, dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze oraz Ireneusza Kruczka, prezesa zarządu Dofama-Thies sp. z o.o.

W trwającym roku szkolnym w kamiennogórskim technikum uczy się 513 uczniów, zaś w szkole zawodowej – 808. Programem partnerskim „Klasa pod patronatem” objęci są uczniowie kształcący się w zawodzie ślusarz i operator obrabiarek skrawających, łącznie 85 osób. Od roku szkolnego 2014/2105 do programu dołączą młodociani pracownicy zakładu Autocam Poland sp. z o.o. w Kamiennej Górze, trwają uzgodnienia z sześcioma innymi firmami zlokalizowanymi w kamiennogórskiej strefie.

Moderator panelu dyskusyjnego poświęconego dualnemu kształceniu zawodowemu w Polsce i Szwajcarii, wiceminister MEN Tadeusz Sławecki podkreślił, że ma on służyć wymianie doświadczeń przedsiębiorstw i instytucji szwajcarskich oraz polskich w zakresie poprawy szans zawodowych młodych pracowników na rynku pracy. Takim dobrym polskim przykładem jest właśnie program realizowany przez kamiennogórską strefę, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących oraz zakład Dofama-Thies sp. z o.o. w Kamiennej Górze.

Kolejne dwa panele dyskusyjne poświęcone były polsko-szwajcarskiej współpracy naukowo-badawczej oraz kwestiom związanym z transferem technologii do przemysłu. Forum w obecności przedstawicieli świata nauki, biznesu i administracji z obu krajów podsumował prezes PAN Michał Kleiber. Dualne kształcenie, realizowane także w Kamiennej Górze, umożliwia uczniom świadome planowanie kariery edukacyjno-zawodowej, a przedsiębiorcom dostęp do wykwalifikowanej kadry kształcącej się w rzeczywistych warunkach pracy.

Źródło: MEN, MG

Ogłoszenia

Czytaj również

Karkonoskie witraże

Na stadionie już jasno

Artystycznie na rzecz czystego powietrza

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Kazimierz 1-02-2014 8:36
O dualnym kształceniu mówił przed wielu laty i zachęcał do jego stosowania, nieżyjący już niestety, znakomity jeleniogórski pedagog, Pan Tadeusz Popowicz. Niestety, nie trafił w naszym mieście na podatny grunt.
~RALLYACTION 1-02-2014 11:03
Szwajcarów zainteresował nasz grafen,dlatego przyjechali,reszta to przykrywka.
~ 2-02-2014 18:59
Cudotwórcy w Kamiennej Górze, a pracy jak nie ma tak nie ma , nawet w mrówkę nie można się przebrać bo nie ma interesu w handli z pepikami !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa!

WOŚP prowadzi nabór wolontariuszy  

Cecylia Woźniak skończyła 100 lat!

Będzie kręcone!

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
907
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%