MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 sierpnia
im. Jakuba, Sławy

Kamiennogórska strefa partnerem dualnego kształcenia

Wiadomości: Region
Sobota, 1 lutego 2014, 8:19
Aktualizacja: 8:24
Autor: Mo–Ja
Fot. Mo–Ja
O korzyściach dla gospodarki z dualnego kształcenia zawodowego mówiła Iwona Krawczyk, prezes Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości, podczas Polsko–Szwajcarskiego Forum Gospodarczego w Warszawie. Taki autorski program partnerski z powodzeniem jest realizowany w Kamiennej Górze. Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących współpracuje z zakładem Dofama–Thies. Partnerem wspierającym jest Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości w Kamiennej Górze.

Forum otworzyli prezydent Polski Bronisław Komorowski i prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter oraz wicepremier Janusz Piechocińki. Dla prezydenta Federacji Szwajcarskiej był to element dwudniowej wizyty w naszym kraju.

- Dobrze rozwinięty system dualnej edukacji zawodowej ma olbrzymi wpływ na konkurencyjność i innowacyjność gospodarki – mówił podczas forum prezydent RP Bronisław Komorowski.

Teoretycznie system edukacji w Szwajcarii jest podobny do polskiego, ale istotne są różnice. To one bowiem sprawiają, że 2/3 Szwajcarów wybiera szkołę zawodową. Znaczną część godzin uczniowie spędzają nie w szkolnych ławkach lecz na zajęciach praktycznych. Jak zaznaczył wicepremier Janusz Piechociński, Polska ma dobre doświadczenia w rozwoju kształcenia ustawicznego dla dorosłych i osób zmieniających specjalności zawodowe. – Rozwijamy także dualne szkolenie w naszym kraju, a dobrym przykładem jest m.in. Poznańskie Centrum Szkolenia Ustawicznego czy Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości w Kamiennej Górze – wymienił.

Jak to wygląda w praktyce? Kamiennogórska strefa ekonomiczna prognozuje zapotrzebowanie na umiejętności i kwalifikacje zawodowe, dobiera partnerów projektu, zwiększa dostępność uczniów do profesjonalnych praktyk zawodowych, zwiększa konkurencyjność na rynku, upowszechnia i promuje realizowane dualne projekty. Prezes strefy Iwona Krawczyk podkreśla, że dzięki takim działaniom pracodawcy kreują realny rynek pracy, tworzą miejsca zatrudnienia dla uczniów wyszkolonych w rzeczywistych warunkach pracy. Nie udałoby się wdrożyć i realizować programu bez szczególnego zaangażowania Marioli Jaciuk, dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze oraz Ireneusza Kruczka, prezesa zarządu Dofama-Thies sp. z o.o.

W trwającym roku szkolnym w kamiennogórskim technikum uczy się 513 uczniów, zaś w szkole zawodowej – 808. Programem partnerskim „Klasa pod patronatem” objęci są uczniowie kształcący się w zawodzie ślusarz i operator obrabiarek skrawających, łącznie 85 osób. Od roku szkolnego 2014/2105 do programu dołączą młodociani pracownicy zakładu Autocam Poland sp. z o.o. w Kamiennej Górze, trwają uzgodnienia z sześcioma innymi firmami zlokalizowanymi w kamiennogórskiej strefie.

Moderator panelu dyskusyjnego poświęconego dualnemu kształceniu zawodowemu w Polsce i Szwajcarii, wiceminister MEN Tadeusz Sławecki podkreślił, że ma on służyć wymianie doświadczeń przedsiębiorstw i instytucji szwajcarskich oraz polskich w zakresie poprawy szans zawodowych młodych pracowników na rynku pracy. Takim dobrym polskim przykładem jest właśnie program realizowany przez kamiennogórską strefę, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących oraz zakład Dofama-Thies sp. z o.o. w Kamiennej Górze.

Kolejne dwa panele dyskusyjne poświęcone były polsko-szwajcarskiej współpracy naukowo-badawczej oraz kwestiom związanym z transferem technologii do przemysłu. Forum w obecności przedstawicieli świata nauki, biznesu i administracji z obu krajów podsumował prezes PAN Michał Kleiber. Dualne kształcenie, realizowane także w Kamiennej Górze, umożliwia uczniom świadome planowanie kariery edukacyjno-zawodowej, a przedsiębiorcom dostęp do wykwalifikowanej kadry kształcącej się w rzeczywistych warunkach pracy.

Źródło: MEN, MG

Ogłoszenia

Czytaj również

Dla młodych rolników

Są dopłaty do lasów

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Kazimierz 1-02-2014 8:36
O dualnym kształceniu mówił przed wielu laty i zachęcał do jego stosowania, nieżyjący już niestety, znakomity jeleniogórski pedagog, Pan Tadeusz Popowicz. Niestety, nie trafił w naszym mieście na podatny grunt.
~RALLYACTION 1-02-2014 11:03
Szwajcarów zainteresował nasz grafen,dlatego przyjechali,reszta to przykrywka.
~ 2-02-2014 18:59
Cudotwórcy w Kamiennej Górze, a pracy jak nie ma tak nie ma , nawet w mrówkę nie można się przebrać bo nie ma interesu w handli z pepikami !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wkrótce będzie zakaz wstępu na Tamę Złotnicką

Bezpieczniej nad Kaczawą

Co z dużą ilością nakrętek?

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Jakie ma być nasze miasto za 20 lat...

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
939
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%