MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kamienne tablice dla Armii Czerwonej

Wiadomości: Dolny Śląsk
Sobota, 26 kwietnia 2008, 8:42
Aktualizacja: Piątek, 14 maja 2010, 11:52
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Nekropolie, na których spoczywają sowieccy żołnierze, czeka poważna przebudowa. Mają zniknąć nagrobki, a w ich miejsce pojawią się płaskie tablice położone bezpośrednio na trawie. Wszystko w stylu amerykańskim.

Z taką propozycją – jak doniosła Polska Gazeta Wrocławska – wystąpiła Rada Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa. Na pierwszy rzut idzie cmentarz żołnierzy radzieckich we Wrocławiu.
Wszystko jednak zależy od zgody samych Rosjan, o którą wystąpi Urząd Wojewódzki we Wrocławiu, który dysponuje pieniędzmi na remonty i utrzymanie cmentarzy wojennych na Dolnym Śląsku. O sprawie doniosła Polska Gazeta Wrocławska.

Pomysłodawcy argumentują, że zniszczonych nagrobków nie opłaca się remontować, a położenie tablic jest tańsze. Długo leżałyby też bez żadnego remontu. ROPMiM chce także likwidacji mauzoleów oraz czołgów i armat, które zdobią wojenne nekropolie. Wszystko dla oszczędności.

A co w Jeleniej Górze? Na razie nie wiadomo, czy plany Wrocławia dotyczą także kwatery żołnierzy Armii Czerwonej na cmentarzu komunalnym przy ulicy Sudeckiej. Tu nagrobki są w niezłym stanie. Jeśli doszłoby do realizacji zamierzeń w całości, należałoby usunąć w kwatery Pomnik Chwały Żołnierza Radzieckiego dłuta Jana Serafina przeniesiony tu w 1993 roku z placu Niepodległości. To jednak tylko gdybania.

Zresztą do końca nie wiadomo, w jakich okolicznościach zginęli pochowani tu żołnierze. Choć główny pomnik głosi, że miejsce poświęcone jest bohaterom Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (1941-1945), na nagrobkach próżno szukać tych lat. Żołnierze zmarli w 1946 i 1947 roku. Możliwe, że zginęli w walkach z „wrogami ludu”, trafili do karnej kampanii i zostali rozstrzelani, lub – jak głosi jedna z hipotez – stali się ofiarami masowego zatrucia alkoholem niewiadomego pochodzenia. Jak było naprawdę? Dziś nie wie nikt. Jedno jest pewne: na pewno nie polegli na frontach II Wojny Światowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kontakty w BWA

Koperty życia już w Mysłakowicach

Spore zainteresowanie dopłatami

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~aaa 26-04-2008 9:22
Szanowny Autorze. Zacząłeś od nagrobków, a zakończyłeś na pomniku. Co ma piernik do wiatraka?
~xyz 26-04-2008 9:32
W bolesławcu w latach 2003-2004 własnie w ten sposób wyremontowano dwa cmentarze żołnierzy radzieckich. wieć nie ma w tym nowości. Pozdrawiam
piipi 26-04-2008 10:06
~ ..widze na zdjeciu "Iwana"...to Dobry Zolnierz,bo swoj granitowy cokol "pozyczyl"...na pomnik poswiecony papiezowi Janowi Pawlowi II.~Ten pomnik z cokolem "Iwana " stoi przy Kosciele Garnizonowym.
kazimierzp 26-04-2008 11:25
Cmentarz to miejsce pochówku ludzi! Brzmi to jak truizm, ale nie wszyscy o tym pamiętają, patrząc choćby na cmentarz wokół kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. W naszej kulturze chrześcijańskiej miejsce takie powinno być przedmiotem szczególnej uwagi i dbałości. O tym, że na kwaterze żołnierzy Armii Sowieckiej leżą ludzie którzy osierocili swoich bliskich mówi nagrobek postawiony przez wdowę z inskrypcją: "aby spał spokojnie Jej najdroższy mąż". Uszanujmy przynajmniej tę wdowę i Jej pamięc - zostawmy cmentarz w spokoju! Armia Sowiecka dla wielu krajów i dla wielu ludzi utożsamia się jako siła nisoąca śmierć i zniszczenie, są też kraje i ludzie którzy życzliwie i z wdzięcznością mają tę formację w pamięci. Z rąk żołnierzy tej Armii zginęło kilku członków mojej rodziny! Nie chcę być sędzią dla tych pochowanych. Już nie nam ich osądzać! Niech spoczywają w spokoju!
~qba 26-04-2008 12:08
pieniądze w błoto..!!
~Nauczyciel do~aaa z 9:22 26-04-2008 18:06
Piernik do wiatraka ma wiele....po uważnym przeczytaniu tekstu,dowiadujemy się,iż Rada Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa chce zastąpienia nagrobków płaskimi kamiennymi tablicami oraz likwidacji mauzoleów,czołgów i armat.Do tego zbioru ozdób nekropolii należy m.inn.pomnik żołnierza radzieckiego.Dotychczas zamierzenia te dot.Wrocławia.Jak będzie w Jeleniej Górze ? pokaże czas.Internauto ,za komentarz z przeczytanego tekstu /bez zrozumienia/ - ocena niedostateczna
~jelgór 26-04-2008 18:57
to są teraz nasi rosjanie, trzeba ich bronić przed głupim prawem i wandalami grobów
~EB 26-04-2008 19:56
Pod adresem internetowym http://www.lemko.org/selo/czertyzne/index.html można przeczytać o jednym mieszkańcu Czertyżnego - miejscowości położonej koło Nowego Sącza - jak został wcielony do Armii Czerwonej, zginął i został pochowany w Jeleniej Górze na cmentarzu żołnierzy radzieckich. Poniżej fotografii nr 4 jest taki tekst: "Po wkroczeniu Armii Czerwonej, sześciu mężczyzn zostało przymusowo wcielonych do wojska. Byli to: Seman Michniewicz, Gregor Madzelan, Miron Koropczak, Włodzimierz Dalak , Piotr Kochan i Jan Kania. Po wojnie do wioski wróciło tylko pięciu, Seman Michniewicz zginął tuż po ogłoszeniu kapitulacji i jest pochowany na cmentarzu w Jeleniej Górze". Artykuł pomoże dowiedzieć się o jednym z tych, o których autor pisze że nie wiadomo kto tam zginął. Można również dowiedzieć się o powojennych losach Polaków zwanych Łemkami. Pozdrawiam.
~~~ 26-04-2008 20:04
ZOSTAWCIE TITANICA
~!!! 27-04-2008 4:54
leżące nagrobki ,będzie po czym deptać
~ 28-04-2008 10:54
Zgadzam się jak najbardziej z rozsądnym i wyważonym komentarzem kazimierzap

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa!

Studium na początek

Motocykliści dla Niepodległej

Wypadek przy baniakach  

Udany Piknik Strzelecki

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
828
Tak
63%
Nie
30%
Nie wiem
7%