MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Kamienne tablice dla Armii Czerwonej

Wiadomości: Dolny Śląsk
Sobota, 26 kwietnia 2008, 8:42
Aktualizacja: Piątek, 14 maja 2010, 11:52
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Nekropolie, na których spoczywają sowieccy żołnierze, czeka poważna przebudowa. Mają zniknąć nagrobki, a w ich miejsce pojawią się płaskie tablice położone bezpośrednio na trawie. Wszystko w stylu amerykańskim.

Z taką propozycją – jak doniosła Polska Gazeta Wrocławska – wystąpiła Rada Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa. Na pierwszy rzut idzie cmentarz żołnierzy radzieckich we Wrocławiu.
Wszystko jednak zależy od zgody samych Rosjan, o którą wystąpi Urząd Wojewódzki we Wrocławiu, który dysponuje pieniędzmi na remonty i utrzymanie cmentarzy wojennych na Dolnym Śląsku. O sprawie doniosła Polska Gazeta Wrocławska.

Pomysłodawcy argumentują, że zniszczonych nagrobków nie opłaca się remontować, a położenie tablic jest tańsze. Długo leżałyby też bez żadnego remontu. ROPMiM chce także likwidacji mauzoleów oraz czołgów i armat, które zdobią wojenne nekropolie. Wszystko dla oszczędności.

A co w Jeleniej Górze? Na razie nie wiadomo, czy plany Wrocławia dotyczą także kwatery żołnierzy Armii Czerwonej na cmentarzu komunalnym przy ulicy Sudeckiej. Tu nagrobki są w niezłym stanie. Jeśli doszłoby do realizacji zamierzeń w całości, należałoby usunąć w kwatery Pomnik Chwały Żołnierza Radzieckiego dłuta Jana Serafina przeniesiony tu w 1993 roku z placu Niepodległości. To jednak tylko gdybania.

Zresztą do końca nie wiadomo, w jakich okolicznościach zginęli pochowani tu żołnierze. Choć główny pomnik głosi, że miejsce poświęcone jest bohaterom Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (1941-1945), na nagrobkach próżno szukać tych lat. Żołnierze zmarli w 1946 i 1947 roku. Możliwe, że zginęli w walkach z „wrogami ludu”, trafili do karnej kampanii i zostali rozstrzelani, lub – jak głosi jedna z hipotez – stali się ofiarami masowego zatrucia alkoholem niewiadomego pochodzenia. Jak było naprawdę? Dziś nie wie nikt. Jedno jest pewne: na pewno nie polegli na frontach II Wojny Światowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Groźne zderzenie przy zjeździe do Piechowic

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~aaa 26-04-2008 9:22
Szanowny Autorze. Zacząłeś od nagrobków, a zakończyłeś na pomniku. Co ma piernik do wiatraka?
~xyz 26-04-2008 9:32
W bolesławcu w latach 2003-2004 własnie w ten sposób wyremontowano dwa cmentarze żołnierzy radzieckich. wieć nie ma w tym nowości. Pozdrawiam
piipi 26-04-2008 10:06
~ ..widze na zdjeciu "Iwana"...to Dobry Zolnierz,bo swoj granitowy cokol "pozyczyl"...na pomnik poswiecony papiezowi Janowi Pawlowi II.~Ten pomnik z cokolem "Iwana " stoi przy Kosciele Garnizonowym.
kazimierzp 26-04-2008 11:25
Cmentarz to miejsce pochówku ludzi! Brzmi to jak truizm, ale nie wszyscy o tym pamiętają, patrząc choćby na cmentarz wokół kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. W naszej kulturze chrześcijańskiej miejsce takie powinno być przedmiotem szczególnej uwagi i dbałości. O tym, że na kwaterze żołnierzy Armii Sowieckiej leżą ludzie którzy osierocili swoich bliskich mówi nagrobek postawiony przez wdowę z inskrypcją: "aby spał spokojnie Jej najdroższy mąż". Uszanujmy przynajmniej tę wdowę i Jej pamięc - zostawmy cmentarz w spokoju! Armia Sowiecka dla wielu krajów i dla wielu ludzi utożsamia się jako siła nisoąca śmierć i zniszczenie, są też kraje i ludzie którzy życzliwie i z wdzięcznością mają tę formację w pamięci. Z rąk żołnierzy tej Armii zginęło kilku członków mojej rodziny! Nie chcę być sędzią dla tych pochowanych. Już nie nam ich osądzać! Niech spoczywają w spokoju!
~qba 26-04-2008 12:08
pieniądze w błoto..!!
~Nauczyciel do~aaa z 9:22 26-04-2008 18:06
Piernik do wiatraka ma wiele....po uważnym przeczytaniu tekstu,dowiadujemy się,iż Rada Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa chce zastąpienia nagrobków płaskimi kamiennymi tablicami oraz likwidacji mauzoleów,czołgów i armat.Do tego zbioru ozdób nekropolii należy m.inn.pomnik żołnierza radzieckiego.Dotychczas zamierzenia te dot.Wrocławia.Jak będzie w Jeleniej Górze ? pokaże czas.Internauto ,za komentarz z przeczytanego tekstu /bez zrozumienia/ - ocena niedostateczna
~jelgór 26-04-2008 18:57
to są teraz nasi rosjanie, trzeba ich bronić przed głupim prawem i wandalami grobów
~EB 26-04-2008 19:56
Pod adresem internetowym http://www.lemko.org/selo/czertyzne/index.html można przeczytać o jednym mieszkańcu Czertyżnego - miejscowości położonej koło Nowego Sącza - jak został wcielony do Armii Czerwonej, zginął i został pochowany w Jeleniej Górze na cmentarzu żołnierzy radzieckich. Poniżej fotografii nr 4 jest taki tekst: "Po wkroczeniu Armii Czerwonej, sześciu mężczyzn zostało przymusowo wcielonych do wojska. Byli to: Seman Michniewicz, Gregor Madzelan, Miron Koropczak, Włodzimierz Dalak , Piotr Kochan i Jan Kania. Po wojnie do wioski wróciło tylko pięciu, Seman Michniewicz zginął tuż po ogłoszeniu kapitulacji i jest pochowany na cmentarzu w Jeleniej Górze". Artykuł pomoże dowiedzieć się o jednym z tych, o których autor pisze że nie wiadomo kto tam zginął. Można również dowiedzieć się o powojennych losach Polaków zwanych Łemkami. Pozdrawiam.
~~~ 26-04-2008 20:04
ZOSTAWCIE TITANICA
~!!! 27-04-2008 4:54
leżące nagrobki ,będzie po czym deptać
~ 28-04-2008 10:54
Zgadzam się jak najbardziej z rozsądnym i wyważonym komentarzem kazimierzap

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Porządki przy cmentarzu

70 drzewek na jubileusz

Krakowska gotowa!  

O bezpieczeństwie

Senator zachęca do głosowania na maszty

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
285
Tak
41%
Nie
48%
Nie wiem
11%