MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Kamieniczki w Rynku – obraz nędzy i rozpaczy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 20 lipca 2008, 8:43
Aktualizacja: 8:44
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Z daleka wyglądają jeszcze jako tako, a w zbliżeniu – beznadziejnie. Serce stolicy Karkonoszy aż prosi się o remont, zwłaszcza w jubileuszowym roku.

Z fatalnego stanu elewacji kamienic na placu Ratuszowym zdają sobie sprawę samorządowcy. Trudno, aby było inaczej, bo urzędnicy i ich przełożeni widzą Rynek z okien ratusza. Ale to na niewiele się zdaje, bo na remont reprezentacyjnego miejsca Jeleniej Góry nie ma pieniędzy. I szybko nie będzie.

Rynkowe kamienice nie są komunalne. Wspólnot lokatorskich, które nimi zarządzają, nie stać na drogie remonty elewacji. Trudno będzie też pozyskać środki z funduszy pomocowych, bo zabudowa placu Ratuszowego nie jest zabytkiem, a jedynie repliką dawnych budynków, która została zbudowana przed około 40 laty.

Kamieniczki z podcieniami wyglądają z miesiąca na miesiąc gorzej. Z tej, postawionej w miejscu niegdyś najpiękniejszej i najbardziej zdobionej kamienicy „Pod złotym mieczem”, tynk i farba odpadają płatami. Z innymi nie jest lepiej.

W tym roku mija 13 lat od zakończenia ostatniej modernizacji, która nie okazała się trwała i została częściowo sfuszerowana. Będzie to pechowa rocznica partactwa, bo przypadająca w roku jubileuszowym. Rynek widzą codziennie setki turystów i nie zabiorą ze sobą najlepszych wspomnień: spod podcieni cuchnie odchodami, odpychająco wyglądają brudne ściany, a na głowę przechodniów może spaść kawał tynku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Odpust Krzeszowski

Wstrzymane prace przy oczyszczalni ścieków

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~TOMANY22 20-07-2008 10:10
No tak a na beznadziejne 900-lecie wywalili taki szmalec .
kazimierzp 20-07-2008 10:20
Większość kamieniczek w rynku (placu ratuszowym!;-) jest w rejestrze zabytków i konserwator zabytków może przymusić włascicieli do wykonania niezbędnych prac!!! Aktualny wykaz co w Jeleniej Górze jest w rejestrze zabytków znajdzie się tutaj: http://wosoz.ibip.wroc.pl/public/?id=2589 Ogladając zdjęcia zamieszczone przez Tejo muszę stwierdzić, że tylko jedno pokazuje upływ czasu i niechlujstwo wykonawcy z 1997 roku kiedy kamieniczka pod "złotym mieczem" była remontowana (zdjęcie nr 1). Ta kamieniczka kiedy była jeszcze "zabytkowa! (przed 1958 rokiem - tak wyglądała: http://wroclaw.hydral.com.pl/31641,foto.html) to miała elewację wyłozoną płaskorzeźbami z kamienia - który jest dużo trwalszy od malowanego tynku!!! Pozostałe dwa zdjęcia pokazują nichlujstwo zarządcy kamieniczki (przemakanie i odparzenie tynku przy attyce), lub tez tego kto miał w danym miejscu reklamy (tuż przy schodach do dawnej Kasztelanki!). Teraz nieomal wszystkie kamieniczki są własnościa wspólnot więc tylko ich wola może być wykonanie remontu! Jeszcze jedno! Cały obszar Jeleniej Góry w obrębie murów obronnych jest wpisany do rejestru zabytków (pod numerem 364 z dn. 25.11.56) i Konserwator Zabytków korzystając ze swych uprawnień może przymusic właścicieli budynków do remontów! Pieniędzy na remont raczej nie da, ale mandat i to dotkliwy może!!!
~Jurgis 20-07-2008 10:25
A może by tak P. Redaktor przeszedł się ulicami Zamenhofa czy Matejki? Nie wspominając o innych... <br><br> <i> przechodzi się </i>
piipi 20-07-2008 10:58
..Kamieniczki jelonkowe strasznie ponuro wygladaja !!.~Dobrze,ze te radosne ptaki-golebie jeszcze ten Rynek ozdabiaja.
~jelgór 20-07-2008 11:12
Jak to nie zabytki?! W samym rynku, podcienia wyglądają jak na przedwojennych widokówkach. Panie Kazimierzu, pan wszystko wie, można coś więcej?
~optyk 20-07-2008 12:04
Z ratusza tego nie widać,tak jak wielu innych spraw.Poza tym taki stan elewacji w tym roku musi jeszcze być,żeby obrazował,iż Jelenia Góra ma 900 lat.
HankaOdRumcajsa 20-07-2008 12:09
...jaki pan, taki kram...
~Dark_Havoc 20-07-2008 13:24
Moi mili! Spróbujcie przymusić mieszkańców do wydania złotówki na fundusz remontowy. Większość mieszkańców Placu to starsi ludzie, którzy nie chcą słyszeć o wydatkach na fundusze remontowe (idące na bieżące naprawy), a co dopiero wydawać kupę kasy na remont fasady. Dobrze wiem o tym bo sam mieszkam na Placu. W dodatku ZGL też sobie leci w kulki i wydaje kasę na dziwne rzeczy i nawet nie proponuje remontów. Z drugiej strony, gdyby władze coś dołożyły to wspólnie by się wszystko udało. Powodzenia w szukaniu pieniędzy :)))
~mmm 20-07-2008 14:04
Jak to wspólnot przy Rynku nie stać? W Jeleniej jest już sporo wspólnot, których mieszkańcy potrafią się dogadać i remontują dachy, elewacje, także zaciągając kredyty. Zresztą także setki, jak nie parę tysięcy ludzi z mieszkań spółdzielczych spłaca co miesiąc raty za termodernizację i elewacje. A ci klienci z Placu ratuszowego na co czekają? Wykupili mieszkania często za grosze, chałupy są ich WŁASNOŚCIĄ (i to są domy w dosyć dobrym stanie -w wielu były robione dachy i instalacje w ostatnich latach) i nadal liczą na socjal? że im 'miasto' dołoży? zwykła bezczelność. Równie dobrze każdy właściciel domu jednorodzinnego może żądać , aby mu miasto zafundowało elewację - w imię podnoszenia estetyki Jeleniej.
~Dark_Havoc 20-07-2008 18:35
mmm: spróbuj wytłumaczyć to miłej starszej pani, która uważa, że nie ma na takie pierdoły pieniędzy. Przecież to oni nie mają na leki, czy na życie a nie na wygląd kamieniczek. Inna sprawa, że zabytki to wspólne dobro to niech wszyscy do nich dokładają :))) Ja na pewno się dołożę :)))
~mo 20-07-2008 18:48
<i> fakty są takie, że WSZYSTKIE kamieniczki zostały zrównane z ziemią i odbudowane od podstaw:-) była to realizacja jednego z założeń tzw. tez jeleniogórskich i "modernizacji" staromiejskiej części miasta, mo </i>
~hirsch 20-07-2008 19:46
Serce stolicy Karkonoszy jest sercem w Cervi
kazimierzp 20-07-2008 23:03
Nie wszystkie kamieniczki zostały zrównane z ziemią! Ta gdzie jest-była Desa i ta obok gdzie była galeria zachowały sie w całości! Kamieniczki chyba od numeru 4 do końca pierzei (tam gdzie była Śniezynka a teraz jest grecka knajpa) maja zachowane fasady wraz z kamieniarką. Tyły zostały wybudowane na nowo. Cała reszta miała być tak zrobiona jak te w/w ale "się zawaliły". W podręcznikach ze statyki budowli autorstwa prof. Suwalskiego sa one podawane za przykład katastrof budowlanych przy remontach starych obiektów! Wyburzenia w Jeleniej Górze w nastepstwie których powstały te "sliczne domy" z wielkigo bloku przy Drucianej, Szkolnej, Solnej i Konopnickiej, oraz wybudowano na nowo kamieniczki w rynku były wykonywane w wyniku zatwierdzenia przez Rade Narodową planu zagospodarowania autorstwa dr inż. arch. Romana Tunikowskiego. Plan ten powstał w czasie kiedy za te sprawy w Jeleniej Górze i powiecie odpowiadał pan mgr. inż. arch. Wiktor Prystrom (początek lat sześćdziesiątych). W ramach tego planu kwartał pomiędzy Długą, Krótką i Wyszyńskiego miał byc wyburzony a na tym miejscu miały stanąć punktowce! Jeżeli redakcja jelonki jest tym zainteresowana to plan ten mozna zobaczyć w Wydziale Architektury Urzedu Miasta! Proponowane rozwiązania sa dzisiaj szokujące!!!
~ja tylko pytam 20-07-2008 23:05
Co to jest Rynek? Jakieś pojecie ekonomiczne mi sie nasuwa. RYNKI były onegdaj, i jeśli są, to się tak nazywają. U nas nie ma rynku, nawet na Zabobrzu jest tylko targowisko.
~antypopulista 20-07-2008 23:14
Sytuacja jest rezultatem rozdawnictwa za 1% ( nie sprzedaży !) majątku komunalnego lansowanego kilka lat temu przez radnych AWS (Robert Prystrom , Jerzy Łużniak i s-ka). Pomógł im w tym niefortunnie Stanisław Dziedzic swoją nieprzemyślaną poprawką do uchwały Rady Miejskiej. O tym ,że kamienice będą wymagały remontu ,a nie będzie narzędzia które wymusi takie działania nikt wtedy nie myślał. Królowało hasło : "Dajmy ludziom , a oni jako właściciele będą dbać o swoje!" O święta naiwności !!! Jak z tego wybrnąć ?
piipi 20-07-2008 23:27
..~Czlowiek Spaghetti to ...HIRSCH !!.
~fan komury z kowar 21-07-2008 6:47
na matejki , straszy byle kino i miasto nic z tym nie robi . Albo na przeciwko tego ladnego zielonego budynku na matejki przy bylym abec elektroniki,przy balkonach sa takie plaskorzesby w drewnie miedlugo calkiem zgnija i dopadna z balkonami.Faktycznie moze redakcja zamiesci kilka fotek z ulicy matejki , niech wlodarze tego miasta zobacza jaka to piekna i zaniedbana ulica .
~fan komury z kowar 21-07-2008 23:53
Jablko nie daleko pada od jabloni, panowie Pystrom czytajac oto ten -cytuje ; "Plan ten powstał w czasie kiedy za te sprawy w Jeleniej Górze i powiecie odpowiadał pan mgr. inż. arch. Wiktor Prystrom (początek lat sześćdziesiątych). W ramach tego planu kwartał pomiędzy Długą, Krótką i Wyszyńskiego miał byc wyburzony a na tym miejscu miały stanąć punktowce!" powinniscie wziasc swoje manele i wyniesc sie daleko od jeleniej gory . Wy ,jak pozar ,albo woda , lub wiatr - czegos nie zniszcza to kolej na was jak na 4 zywiol
~Blacklady 23-07-2008 0:20
A gdyby tak poprosic UE o dofinansowanie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

KSWiK odpowiedziało na zarzuty byłego wykonawcy  

Parking na... przejściu

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Klasyki zjechały do Kowar

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
555
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%