MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Kamienica przy Jasnej sypie się

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 2 kwietnia 2014, 8:14
Aktualizacja: Czwartek, 3 kwietnia 2014, 8:07
Autor: Przemo
Fot. Przemo
Sporym ryzykiem dla przechodniów jest przejście obok kamienicy w centrum miasta, z której co rusz odpadają kawałki tynku, a nawet cegły. Poprosiliśmy właściciela budynku o wyrażenie stanowiska w tej sprawie.

Treść, na życzenie właściciela kamienicy, podajemy bez zmian:
„Biuro Podróży Amigos B.B Sp z o.o w ubiegłym roku kupiło od Urzędu Miasta Jelenia Góra nieruchomość znajdującą się w Jeleniej Górze przy ul Jasnej 5.
Już w dniu zakupu stan techniczny był bardzo zły, przejęliśmy budynek z odciętymi mediami – bez prądu, wody, gazu, z wyrwanymi przez złodziei wszystkimi możliwymi instalacjami i zasadzie do dnia dzisiejszego nic się nie zmieniło. Powszechnie widome jest, że od lat budynek stanowi zagrożenie i to nie tylko dla bezpieczeństwa osób przebywających na jego terenie.

Siłami własnymi Amigos B.B dokonało możliwych w zaistniałej sytuacji zabezpieczeń tj , usunięcia odlatujących fragmentów elewacji, odpadającego tynku, zabezpieczyliśmy obiekt przed wejściem nieuprawnionych osób, wcześniej było to miejsce gdzie gromadzili się poszukiwacze „skarbów” przez co stwarzali zagrożenie np., wzniecenia pożaru….

Po oględzinach przez uprawnionych specjalistów okazało się, że stan techniczny obiektu jest znacznie gorszy niż wynikało z wstępnych oględzin i informacji otrzymanych od pracowników ZGKiM będącego dotychczas administratorem budynku.

Posiadamy pełną dokumentację fotograficzną z dnia przejęcia budynku (po sporządzeniu aktu notarialnego), której część przekazuję w załączeniu. Jeżeli będzie Pan zainteresowany kontynuacją tematu to ze swej strony wyrażam gotowość umożliwienia wejścia na teren kamienicy w celu wykonania dokumentacji potwierdzających stan zakupionej w 2013 roku od Urzędu Miasta kamienicy.

Zgodnie z obowiązującą procedurą aktualnie sporządzamy dokumentację techniczną niezbędną do rozpoczęcia prac budowlanych i renowacyjnych. Opinie uprawnionych specjalistów z poszczególnych dziedzin: archeologii, geologii, architektury, konstrukcji i innych zostały już sporządzone w formie dokumentów i będą stanowiły załączniki do uzyskania pozwolenia budowlanego (część z nich jest w trakcie wykonywania). Służby konserwatora zbytków również dokonały lustracji kamienicy. Zatem stan techniczny obiektu znany od wielu lat został dzięki poczynionym przez Biuro Podróży Amigos B.B opisany i udokumentowany niestety na tym etapie nie możemy nic więcej zrobić aby nie stwarzać kolizji z istniejącymi przepisami.

Efektem w/w prac będzie zgromadzenie dokumentów przewidzianych przepisami prawa, na mocy których wydane będzie pozwolenie budowlane. Dopiero po otrzymaniu prawomocnej decyzji przystąpimy do prac budowlanych. Na dzień dzisiejszy trudno jest mi określić terminy, zapewniam, że jesteśmy żywotnie zainteresowani jak najszybszym rozpoczęciem prac.”

- Były zgłoszenia, ustaliliśmy właściciela. Sporządziliśmy nakaz porządkowy, interweniowała straż pożarna - mówi Artur Wilimek, rzecznik Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Zdjęcia zostały wykonane w środę, 19. marca. Następnego dnia gruz przy budynku został uprzątnięty, ale zagrożenie pozostało. Sprawę będziemy monitorować.

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Dachowanie w Radomierzu

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~!!! 2-04-2014 8:50
w każdej wersji prawa budowlanego (w obecnie obowiązującej także) zawsze był artykuł, który mówił że w sytuacji zagrożenia należy niezwłocznie "je usunąć" a dopiero potem bawić się w formalności; czy jest nadzór budowlany w mieście? czy musi się najpierw zdarzyć jakieś nieszczęście?
~miki1 2-04-2014 10:13
najwyraźniej ekspertyza konstruktorska nie wykazała konieczności jej zabezpieczenia..skoro inwestor bawi się w formalności.
~Kazimierz 2-04-2014 10:28
Kamienicę należało sprzedać 20 lat temu za 1 złotówkę. Wtedy można było coś uratować. Ale, jak zwykle - miasto chciało zarobić. Podobnie zresztą, jak z kamienicą przy Sobieskiego, Pani Prezydent chciała kilkaset tysięcy. W końcu kamienica zawaliła się i dzisiaj jest tam pusty plac. Takich kwiatków ( badyli raczej ) jest u nas pełno. Niemcy, w dawnym DDR, oddawali znacznie lepsze budynki ( myślę tu np. o blokach, jak na Zabobrzu ) w Bautzen i Lobau, za 1 markę. Znakomity efekt można dziś oglądać.
~... 2-04-2014 13:08
Kamienica przy Sobieskiego została wtedy sprzedana. Nabywca pan Marek porobił długów, nie stać go było na budowę, wszedł komornik i ... jest pusty plac który chyba komornik sprzeda za niezła cenę (albo juz sprzedał!). Proponuję panu Kazimierzowi (nie kazimierzowip) lepiej się zapoznać ze stanem faktycznym.
~Kazimierz 2-04-2014 17:21
O.K. Sorry ! Co do Sobieskiego.
~Myśl 2-04-2014 17:33
Hmmmm Jelonka ruszyłą tropem Mlodzi w Jeleniej! Wczesniej tego bystre oko dziennikarskie nie widziało?
~Gość 2-04-2014 18:42
Amigo BB wiedzialo co kupuje wiec teraz narzekanie i robienie oczu to jakies nieporozumienie kupili to zabierac sie do remontu i tyle.
~RENCISTA. 2-04-2014 20:37
jeden zgania na drugiego a obaj sa winni. dzieki naszym wladzom wszystko sie rozwala i nie ma winnych taka jest J,G,
~gabrys 2-04-2014 20:50
w nocy z dyskoteki kiedyś wracałem tamtędy i kamieniem dostałem z tej kamienicy - ktoś rzucił
~ 3-04-2014 6:46
Kiedys zgkim sprzeda ratusz i prezydet bedzie urzedowal w tramwaju.
~ka-jan 3-04-2014 8:26
trzeba zbić tynk oraz uszkodzone cegły a potem posprzątać. Zasłanianie się stanem i oikumentacją nie zwróci zdrowia - życia ewentualnemu poszkodowanemu. A odszkodowanie właściciel osobie poszkodowanej będzie płacić?
~KRECIK 3-04-2014 22:35
A co z kamienicą przy Sudeckiej 20metrów od Urzędu Miejskiego , straszy już kilka lat i na łeb też sie sypie. Kiedyś nawet na jelonce pisaliście bo runeło rusztowanie na chodnik ina ulicę.
~Tosia11 4-04-2014 0:17
Ale wstyd, przecież ten widok w centrum miasta jest od kilku tygodni!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tort w dowód wdzięczności

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Kolski kręci film w Pilchowicach – utrudniena w ruchu

To było podpalenie

Czytelniczka: drogo i brudno

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
40
Tak
43%
Nie
53%
Nie wiem
5%