MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Kamień symbolem przyjaźni

Wiadomości: SZKLARSKA PORĘBA
Poniedziałek, 24 maja 2010, 8:56
Aktualizacja: 14:55
Autor: Karolina
Fot. Albartos111
Miniony weekend w mieście pod Szrenicą upłynął pod znakiem obchodów 15–lecia partnerstwa Szklarskiej Poręby i Bad Harzburg. Wczoraj odbyło się uroczyste odsłonięcie kamiennego obelisku przy Domu Carla i Gerharta Hauptmannów, w którym uczestniczyła liczna niemiecka delegacja oraz polscy posłowie. Kolejnym punktem programu był koncert organowy w kościele p.w. Niepokalanego Serca NMP, a także festyn i turniej piłki nożnej na Dolnej.

Kamienny pomnik usytuowano obok budynku, w którym 15 lat temu doszło do podpisania partnerskiej umowy pomiędzy Polską a Niemcami. Pamiątkowy obelisk jest wspólną inicjatywą obu miast. Nad odpowiednim przygotowaniem kamienia, czyli jego obróbką i wyrzeźbieniem napisu, pracowali zarówno artyści niemieccy, jak i polscy. Monument upamiętnia poprzednich i obecnych mieszkańców Szklarskiej Poręby. Jest to symbol wspólnej przeszłości, ale przede wszystkim przyszłości. Na kamieniu umieszczono nazwy miasta w języku polskim i niemieckim oraz dwie daty, 1366 i 1945. Pierwsza z nich oznacza początek dawnego Schreiberhau, a druga narodziny Szklarskiej Poręby.

Wczorajszą uroczystość uświetnili swoją obecnością trzej posłowie na Sejm RP, Elżbieta Zakrzewska, Marzena Machałek i Marcin Zawiła. – Popieramy tego typu inicjatywy i życzymy Państwu oraz sobie, aby w przyszłości było ich coraz więcej w naszym regionie – mówili jednym głosem parlamentarzyści. Przed odsłonięciem obelisku przemawiali także, burmistrz Szklarskiej Poręby Arkadiusz Wichniak, wiceburmistrz Bad Harzburg Michael Riesen, przewodniczący niemieckiej rady miejskiej Wolfgang Kullig, przewodniczący Związku Ojczyźnianego Carl-Heinz Freytag oraz pierwszy pomysłodawca powstania pomnika, Wolfgang Thust. Następnie przy akompaniamencie niemieckich waltornistów odbyło się uroczyste odsłonięcie kamienia.

Trzy wstęgi w kolorze białym, niebieskim i zielonym, symbolizujące barwy herbu Szklarskiej Poręby, przecięli burmistrzowie obu partnerskich miast oraz przewodniczący Freytag. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć, polsko-niemieccy przyjaciele ruszyli w kierunku Dolnej, gdzie w kościele p.w. Niepokalanego Serca NMP odbyło się nabożeństwo ekumeniczne oraz koncert organowy. Mieszkańcy Bad Harzburg w większości przynależą do kościoła ewangelicko-ausburskiego, czyli są Luteranami. Ich wiara ma wiele wspólnych elementów z katolicyzmem. W obu kościołach obchodzi się te same święta i wierzy się w Jezusa Chrystusa oraz Ducha Świętego. Wśród różnic można wymienić kult Maryi, który jest silniejszy w Polsce niż w Niemczech.

Nabożeństwo ekumeniczne poprowadzili wspólnie, pastor z Bad Harzburg i proboszcz miejscowej parafii ks. Marek Sowiński. Zebrani modlili się w dwóch językach jednocześnie. Następnym punktem uroczystości był koncert organowy w wykonaniu Krzysztofa Urbaniaka z Akademii Muzycznej w Łodzi i towarzyszącej mu flecistki, Olgi Maracewicz. Instrument, zbudowany przez firmę Schlag, jest w kościele od 1859 r. Do dziś organy zachowały się w dobrym stanie, ale są i elementy wymagające naprawy. Jeden z nich to brakujące piszczałki, które znikły w okresie powojennym. Władze Szklarskiej Poręby nie mają pieniędzy na kosztowną renowację muzycznego zabytku. Dlatego też pomyślano o organizowaniu koncertów organowych, podczas których będą zbierane datki na ten szczytny cel.

W przerwie koncertu odbyła się prezentacja, poświęcona budowie i funkcjonowaniu organów. Pan Urbaniak zaapelował, w imieniu władz miasta pod Szrenicą, o datki na renowację tego instrumentu. Dzięki akcji zebrano sporo pieniędzy od uczestników. Na zakończenie uroczystości w kościele, z krótkim programem artystycznym, wystąpił miejscowy chór „Porębianie” pod dyrekcją Stanisława Leszczawskiego. Jednym z ostatnich wydarzeń podczas weekendowych obchodów był festyn na nowo powstałym boisku, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Zdolna Dolna”. W czasie tej imprezy odbył się turniej piłki nożnej Szklarska Poręba – Bad Harzburg. Goście z Niemiec mogli spróbować polskich specjałów, takich jak bigos, pierogi, słodkie wypieki czy piwo. Zwolennicy rękodzieła mogli kupić ciekawe przedmioty, wykonane przez dzieci ze świetlicy środowiskowej „Cegiełka”.

W ramach turnieju piłki nożnej odbyły się trzy mecze, dwa razy po 20 minut. W rozgrywkach wzięły udział drużyny młodszych i starszych juniorów (Woskar oraz Bad Harzburg), a także old boys’ów. Polacy okazali się być „gościnnym” narodem, ponieważ nie przeszkodzili Niemcom w zdobyciu podwójnego zwycięstwa. Honor Szklarskiej Poręby obroniła tylko drużyna starszej młodzieży, która wygrała z Niemcami 4:1. Więcej informacji na temat turnieju w dziale sportowym. Delegacja naszych zachodnich sąsiadów wyjechała z Polski dziś rano. Niemieccy goście byli zachwyceni miłym pobytem, przyjaznymi gestami i bogatym programem obchodów. Mają nadzieję, że okazji do kolejnych spotkań będzie jeszcze wiele.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Będzie skate park w Jeleniej Górze?  

Przestrzega przed glifosatem

Koniec prac przy ul. Jagiellonów

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Uwaga na barszcz Sosnowskiego  

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
727
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%