MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 3 lipca
im. Jacka, Tomasza

Kamień pamięci Niemców i Polaków

Wiadomości: SZKLARSKA PORĘBA
Piątek, 7 maja 2010, 8:14
Aktualizacja: Sobota, 8 maja 2010, 8:19
Autor: Karolina
Fot. W. Ginter
W Szklarskiej Porębie przy Domu Carla i Gerharta Hauptmannów zostanie ustawiony kamień pamiątkowy. Będzie to obelisk poświęcony poprzednim i obecnym mieszkańcom miasta. Monument jest wspólną polsko–niemiecką inicjatywą. Uroczystość odsłonięcia kamienia zaplanowano na 23 maja br., czyli w Zielone Świątki.

Na kamieniu pamiątkowym zostaną uwiecznione dwie ważne daty (1366 i 1945 rok), oznaczające początek niemieckiego Schreiberhau i polskiej Szklarskiej Poręby. Powyżej umieszczono herb miasta pod Szrenicą. Projekt ten jest wynikiem wspólnej inicjatywy oraz wzajemnych uzgodnień miejscowych radnych oraz mieszkańców zaprzyjaźnionego Bad Harzburg. Ci ostatni tworzą Związek Ojczyźniany Schreiberhau i bardzo cenią sobie kontakty z polskimi sąsiadami.

Kamień pochodzi z kopalni granitu w Szklarskiej Porębie. Prace, związane z nadaniem bryle odpowiedniego kształtu i tzw. lica frontowego wykonał społecznie dr Bogusław Solina. Jego pracownia znajduje się w Strzegomiu. Następnie kamień przewieziono do kolejnej pracowni w niemieckim Goerlitz. Tam, artysta Rudolf Reichel rzeźbi poszczególne litery. Prace nad wykonaniem pamiątkowego kamienia dobiegają już końca. Koszty jego obróbki, transportu i posadowienia poniesie miasto Szklarska Poręba.

Polska i niemiecka strona uznały, że najlepszym miejscem do ustawienia pomnika będzie plac przy Muzeum Karkonoskim – Domu Carla i Gerharta Hauptmannów. Tamtejszy teren został już odpowiednio przygotowany. Uroczystość odsłonięcia kamienia odbędzie się 23 maja, podczas wizyty niemieckiej delegacji. W tym roku obchodzone jest 15-lecie partnerstwa Szklarskiej Poręby z Bad Harzburg. Mieszkańcy miasta pod Szrenicą świętują także 50-lecie nadania praw miejskich oraz 65-lecie osadnictwa na ziemiach zachodnich.

Ogłoszenia

Czytaj również

PZN na kręgielni

Oszczędności i inwestycje

Mapa ku przestrodze

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~afe 7-05-2010 8:44
~cdr 7-05-2010 8:56
kamień wydobyli w szklarskiej, potem odbył podróż do strzegomia a następnie pojechał do goerlitz po to, aby mógł trafić znów do szklarskiej. hm.... "Koszty jego obróbki, transportu i posadowienia poniesie miasto Szklarska Poręba." - widać, że kurort ma wiele pieniędzy do wydania, a przecież choćby taki napis można wydłubać na miejscu...
~do cdr 7-05-2010 9:30
A g...prawda. Za całość płacą Niemcy ;D
~QQ 7-05-2010 20:55
Jak zwykle dwie głowy - trzy pomysły. A nie lepiej wspólnie cieszyc sie z kolejnej inicjatywy społecznej w naszym miescie ? Wzięli się - postanowili - zrobili. HURA !
~tutek 8-05-2010 7:27
a za miesiąc będą żądać naszych domów....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ranny ptasi gość z Afryki

Drastyczne billboardy

Wsparcie dla samorządów

Znaleziono niewybuch

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1110
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
4%