MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Kahan, wirtuoz fortepianu, Teatr Nasz i Prońko na dell' Arte

Wiadomości: Region
Czwartek, 21 sierpnia 2014, 15:42
Aktualizacja: Piątek, 22 sierpnia 2014, 7:44
Autor: Manu
Fot. Org
W miniony wtorek (19 sierpnia) i środę (20 sierpnia) w kolejnych dwóch odsłonach trzeciej edycji Festiwalu dell' Arte wystąpili: Bente Kahan w programie pieśni i piosenek żydowskich, Friedrich Hoericke z recitalem fortepianowym, Teatr Nasz ze spektaklem “Ogień w nutach” oraz Krystyna Prońko. Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia jest Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

Żydowska artystka piosenki aktorskiej z Norwegii Bente Kahan od wielu lat mieszka w Polsce. Studiowała aktorstwo na Uniwersytecie w Tel Awiwie i American Musical and Dramatic Academy w Nowym Jorku. Jako syjonistka wróciła jednak po jakimś czasie do Izraela, gdzie grała na prestiżowych scenach w spektaklach o tematyce politycznej.

Bente Kahan zaprezentowała swój program, w którym z utworami żydowskimi połączyła także poezje Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza i Mordechaja Gebirtiga, prezentując je w kilku językach. To pieśni o tęsknocie, nadziei i cierpieniu. Wśród zaprezentowanych piosenek znalazły się również refleksyjne, opisujące tragiczne wydarzenia z wyspy Utoya, konflikt w Iranie. Ciekawostką był utwór o segregacji rasowej blues “Billie Holiday”.

Druga część wtorkowego wieczoru w całości należała do niemieckiego pianisty i kompozytora Friedricha Hoericke. Utwory w interpretacji artysty pochodzącego z ojczyzny Ludwiga van Beethovena wzbudziły liczne emocje wśród publiczności. - To była doskonała, niezwykle ekspresyjna gra – mówili po koncercie melomani.

Poetycko-muzyczny spektakl “Ogień w nutach” w reżyserii Tadeusza Kuty to 41. premiera Teatru Naszego w Michałowicach. Jest tu miejsce na refleksję na temat życia i przemijania. Autorzy scenariusza, czyli Jadwiga i Tadeusz Kutowie, wykorzystali różne gatunki muzyczne, nuty znanych utworów, od klasyki począwszy po swing i piosenki okresu międzywojennego. W spektaklu wzięli udział znakomici muzycy: Wiesław Prządka - wirtuoz akordeonu i bandoneonu, Janusz Nykiel – wirtuoz skrzypiec, Zbigniew Lewandowski - perkusja, Kuba Olejnik - kontrabas oraz Jacek Szreniawa - gitara, klarnet, śpiew.

W wypełnionej po brzegi Artystycznej Stodole w Bukowcu miał miejsce recital Krystyny Prońko. Spotkanie z artystką było niezwykłą okazją do wspomnień i odkrycia jej najpiękniejszych piosenek, a wśród nich m.in.: “Jesteś lekiem na całe zło”, “Małe tęsknoty”, “Niech moje serce kołysze Ciebie do snu”, “Papierowe ptaki” czy “Poranne łzy”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

Czyżby Andrzej Duda?

Soboty z artystami

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~meloman 21-08-2014 16:03
Super impreza! Uwielbiam takie dowskie artystki!
~andrzejk5 21-08-2014 16:10
Niestety organizatorzy koncertu nie zadbali o profesjonalne nagłośnienie. W ostatnich rzędach trudno było zrozumieć teksty piosenek, a brzmienie zespołu akompaniującego nie było selektywne, dominowały dudniące niskie częstotliwości.
~andrzejk5 21-08-2014 16:15
Zapomniałem dodać że chodzi o koncert Krystyny Prońko w Bukowcu. Warto również pomyśleć nad adaptacją akustyczną Stodoły, skoro czasem odbywają się w niej koncerty oraz zamontowaniem podestu dla artystów.
~?? 21-08-2014 18:54
A na ogień w nutach były bilety?
~mamłyga 21-08-2014 20:48
Biletów nie było, wstęp wolny. Nagłośnienie w Bukowcu chyba później się poprawiło, takie miałam wrażenie. Prońko - czapki z głów, fantastyczny głos, piękny repertuar.
~Karolcia 22-08-2014 7:48
Nagłośnienie na koncercie Krystyny Prońko było kompletnie do du...y. A szkoda bo artystka świetna, ale nie można było zrozumieć co mówi do publiczności, o śpiewie nie wspomnę :-(
~o 22-08-2014 9:06
rzeczywiście coś było nie tak na pani Prońko a mogli wziąć pana akustyka z "Ognia w nutkach".Byłyśmy na obu koncertach i tam było wspaniale.
~oooo 22-08-2014 13:39
tak tak akustyk z "ognia w nutach" profesjonalnie zrobił nagłośnienie, a przy tym jaki fajny :)))

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Cieplickie place

Przetarg na Szklarską Porebę Średnią

Spacer z muzyką Chopina

Emocje filmowe w Lwówku Śląskim

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
509
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%