MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kadry, które muszą zbudzić sumienie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 7 czerwca 2008, 8:12
Aktualizacja: 8:13
Autor: AGA
Fot. AGA
Wyrwać z moralnej obojętności to zadanie, jakie postawili sobie twórcy wystawy „Fotografia społeczna”, otwartej w piątkowe popołudnie w Galerii „Korytarz” w JCK.

Katarzyna Chądzyńska (która nie mogła przybyć na wernisaż) i Paweł Janczarek (członek Związku Polskich Artystów Fotografików) z Zielonej Góry są twórcami młodego pokolenia. Specjalizują się w fotografii reportażowej. Na wystawie zaprezentowali opowieść o życiu ludzi ubogich. – Zdjęcia te są bardzo ważne, bo dotykają niezmiernie wrażliwej materii społecznej – mówił Wojciech Zawadzki.

Zdjęcia zielonogórskich fotografów, opatrzone dodatkowym komentarzem, nie mają dostarczać przyjemności estetycznej, ale zmusić do zastanowienia i jednocześnie stanowić przestrogę.

Jak wyjaśniają twórcy wystawy, ukazują one fragmenty życia, które chcieliby odepchnąć, zapomnieć o ich istnieniu. Fotografia zaś nieustannie im o nich przypomina, porusza i takie właśnie jest jej zadanie.

Zdjęcia prezentowane w galerii można traktować jako całościowe opowiadanie lub pojedyncze odsłony „spektaklu, który dzieje się na scenie świata”.

Autorzy zastanawiają się, czy dzięki tym fotografiom uda się zrzucić zasłonę obojętności. – Wystawa wisi w galerii już od kilku dni i miałem okazję zauważyć, że dużo młodych ludzi, którzy się tu pojawiali, z uwagą przyglądało się nie tylko samym kadrom. Tak samo uważnie czytali umieszczone pod nimi komentarze – dodał Wojciech Zawadzki.

Oby dzięki temu spełniło się zamierzenie twórców wystawy, którzy nie zgadzają się z tym, że fotografia społeczna przyczynia się do uśpienia sumień.

Wystawa będzie czynna do 31 lipca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Seniorzy świętowali

Jesienne remontowanie – jakich fachowców potrzebujemy?

Seniorzy na scenie

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~~ 7-06-2008 12:17
Faktycznie twórcy młodego pokolenia.
~_*Piipi na wygnaniu.. 7-06-2008 21:15
...moralna obojetnosc jest choroba BARDZO kulturalnych ludzi.- Kasia i Pawel to "zapisali" w swoim widzeniu,a to jest w fotografii.Vernissage moze sumienie poruszyc,ale czy ONI wiedza...co ogladaja.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jeleniogórzanki przegrały z JTC AZS  

Powstaje taras widokowy na Szrenicy

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Spór o edukację seksualną

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
298
Tak
55%
Nie
37%
Nie wiem
8%