MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Kaczorów dla Ojczyzny

Wiadomości: Region
Środa, 14 listopada 2018, 6:32
Aktualizacja: Czwartek, 15 listopada 2018, 11:15
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Paweł Fudali i Elżbieta Chudzikiewicz
Ze śpiewnikami, flagami i chorągiewkami społeczność Kaczorowa (gm. Bolków) świętowała 100–lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. W samym sercu wsi spotkało się wielu mieszkańców, by w tym wyjątkowym dniu 11. listopada po prostu być razem. Nie zabrakło przedstawicieli Kościoła i lokalnej oświaty. Pomysłodawcą i organizatorem uroczystości był Marcin Sadowy, strażak ochotnik.

Obchody 100- lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się przed Kościołem Parafialnym p.w. św. Mikołaja. Uczestnicy mszy zaopatrzeni w śpiewniki, flagi i chorągiewki ruszyli w barwnym orszaku do centrum wsi na Plac Pollaka, gdzie odbywała się uroczystość. Na czele pochodu młodzież niosła godło i wizerunek Marszałka Piłsudskiego z prywatnych zbiorów organizatora.

– Od najmłodszych lat interesowałem się historią Polski – mówi Marcin Sadowy, organizator. - Moją pasją jest również piłka nożna, więc kiedy grają nasi i jest to tylko możliwe, wrzucam na szyję szalik biało-czerwony i wraz z kolegami dopingujemy biało - czerwonych. Kiedy trafiłem do wojska, przyszło mi służyć w Kompani Honorowej Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu. Tam nasza kompania uczestniczyła w różnego rodzaju uroczystościach patriotycznych, jak np.: witanie Prezydenta RP na lotnisku, warcie honorowej, strzelaniu salwy honorowej oraz wszystkich imprezach rangi państwowej na terenie Dolnego, jak i Górnego Śląska. Myślę, że ta służba umocniła moją siłę i wiarę do Ojczyzny. Dlatego kiedy zbliżała się 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, niemal w ostatniej chwili wpadłem na pomysł zorganizowania marszu w swojej miejscowości. Rozmawiając z ludźmi wydawało się, że jest za późno i nie ma sensu niczego organizować, bo nikt nie przyjdzie. Mimo wszystko postawiłem na swoim i przy pomocy czterech osób udało nam się zorganizować uroczystość, na którą przyszło ponad 100 osób, z czego możemy być bardzo dumni. Mam nadzieję, że w kolejnych latach w rocznicę 11. listopada Kaczorów wypełni się ludźmi z biało-czerwonymi flagami będącymi żywą lekcją historii dla najmłodszych– dodaje strażak.

A w tym roku całość udało się tu dopiąć na ostatni guzik. Przygotowano nagłośnienie, oprawę muzyczną i dekoracje. Uroczystość wraz z organizatorem poprowadziła Aleksandra Brejniak. Wydarzenie rozpoczął wspólnie odśpiewany hymn państwowy. W trakcie uroczystości uczczono minutą ciszy wszystkich, którzy oddali życie za niepodległą i wolną Polskę. Dla nich na trąbce zagrał Władysław Kołtowski.

Po historycznych faktach, przytoczonych przez prowadzących przyszedł czas na przemówienia. Ks. Piotr Mycan nawoływał do życia w zgodzie i wspólnego budowania małej Ojczyzny. Wspomniał również tych, którzy oddali swoje życie w obronie Niepodległości i Wolności.

- Jak mówił Józef Piłsudski: „każdy z nas powinien pracować tak, jakby od jego pracy zależało być, albo nie być Państwa Polskiego” – mówił natomiast sołtys wsi Andrzej Chudzikiewicz.

A wszystko przeplatano wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.

- To wyjątkowy czas, dlatego cieszę się, że mogliśmy się w tym dniu wszyscy spotkać. Wszyscy czuliśmy podniosłą atmosferę. Niejednemu zakręciła się łezka w oku. Gratulacje dla Marcina za pomysł i organizację, bo dzięki niemu święto 100-lecia Niepodległości Polski było godnie uczczone w Kaczorowie – podsumowała Elżbieta Chudzikiewicz, która m.in. wydrukowała 100 śpiewników dla mieszkańców i zaprojektowała okolicznościowy plakat.

W organizacji uroczystości pomagali również: Tadeusz Żychowski (pomoc techniczna), Beata Olszowy (dekoracje) i Paweł Fudali (sfilmowanie uroczystości).

Twoja reakcja na artykuł?

23
77%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
10%
Złości
2
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Akcja krwiodawstawa w areszcie śledczym

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~fs 14-11-2018 7:50
Super !
~Kusy 14-11-2018 8:20
No Wilkowyje normalnie...:)
~Stefan Sadowski 14-11-2018 8:37
do: ~Kusy (8:20)
Wilkowyje, ale bardzo pozytywne. Poradzili sobie sami, bez wsparcia służb, ministra, bez niepotrzebnych napięć, flag z falangą i chłopców w butach ortopedycznych. A przede wszystkim bez zbędnego zadęcia i ponurości mylonej w powagą.
~Leo 14-11-2018 9:34
Z Kaczorów to znam tylko dwóch...Jeden ma dziś pomniki ,będzie miał muzeum ,a potem zostanie archaniołem ,a ten drugi ??? szkoda słów to tylko mały kurdupel
~zh 14-11-2018 20:56
do: ~Leo (9:34)
Nie Leo tylko piszcząca mysz.
~TAB 14-11-2018 10:57
Brawo, zazdroszczę, że u mnie nie znalazł się nikt taki, jak pan Marcin.
~pff 14-11-2018 16:15
Spoko, tak trzymać
~Dżesika od Brajanka 14-11-2018 17:12
Dlaczego Kaczorów znajduje się w powiecie Jaworskim jeżeli do granic Jeleniej Góry jest kilka kilometrów a do centrum 10 km. Bez sensu .
~Radomierzanin 14-11-2018 19:50
Brawo Marcin, więcej takich ludzi....
rymcycymcy 15-11-2018 10:17
Widziałem ! ...palmy podświetlone biało - czerwono ! :)
~JaA 15-11-2018 20:39
Super
~zgred 15-11-2018 20:45
naprawdę duzo zrobił kaczorów dla OJCZYZNY

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Podgórna jest nadal zarośnięta

Droga rowerowa w budowie

Kolorowe wakacje w MDK

Monitoring w Radomicach

Zmiana prezydentury w Rotary Club Jelenia Góra  

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2229
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%