MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Już za dzień matura, już za chwilę

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 3 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 3 maja 2006, 20:26
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Od egzaminu pisemnego z języka polskiego rozpoczną w czwartek, 4 maja, maturalne zmagania abiturienci liceów i techników. Stres potrwa przez cały maj, a niepewność – dłużej, bo wyniki matur zdający poznają dopiero pod koniec czerwca.

Przedłużony weekend dał szansę maturzystom na uporządkowanie wiedzy i douczenie się do egzaminu. Ale – jak przypominają pedagodzy – nauka tuż przed testem nie zawsze jest skuteczna.
– To ten rodzaj egzaminu, na który możliwość przygotowania się tylko przez kilka dni jest tylko teoretyczna – mówi psycholog Agnieszka Krawczyk. – Moim zdaniem, tuż przed maturą lepiej odłożyć książki, wyjść na spacer, do kina, odstresować się! – radzi.

Stres przeżywają także nauczyciele odpowiedzialni za sprawne przeprowadzenie matury. Dla nich 3 Maja, choć dzień świąteczny, nie jest całkowicie wolny.
– Trzeba zadbać, aby w czwartek rano wszystko było tak, jak należy: przygotować sale, stoły – mówi Paweł Domagała, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Sam będzie musiał nastawić budzik na 4 nad ranem. W szkole musi się pojawić wyjątkowo wcześniej, aby odebrać od specjalnego kuriera koperty z kartami egzaminacyjnymi i tematami.

A to właśnie na nie niecierpliwie czeka 214 maturzystów z popularnego „Żeroma” oraz pozostali abiturienci. Czego może dotyczyć wypracowanie? Tematy rzucane na przedmaturalnej giełdzie prawie nigdy się nie sprawdzają.
– Może będzie coś o despotyzmie, władzy absolutnej? Trudno przewidzieć – mówi Michał, jeden z maturzystów. – Nie ma żadnych przecieków. Maturalne tematy to dla nas jedna wielka niewiadoma – przyznają poloniści.

Wszyscy pedagodzy czuwać będą, aby podczas matur uczniowie nie ściągali. Będzie to praktycznie niemożliwe, bo maturzysta nie może mieć przy sobie nic, oprócz przyborów do pisania. Ryzyko wpadki z telefonem komórkowym równa się oblanej maturze. W trakcie testu nie będzie można także wychodzić z sal.
– Załatwieniu swoich potrzeb a także przekąsce będzie poświęcona przerwa podczas egzaminu. Ten system sprawdził się w zeszłym roku – usłyszeliśmy w „Żeremie”.

W piątek maturzyści będą zmagać się z testami z języków obcych, głównie angielskiego. W pozostałych maturalnych dniach, czyli do końca maja, egzaminy ustne będą się przeplatały z pisemnymi.
Testy będą oceniane przez niezależne komisje. Wyniki maturzyści poznają po zakończeniu roku szkolnego.

Za wszystkich trzymamy kciuki!

Ogłoszenia

Czytaj również

Stop marginalizacji średnich miast

Kto do Senatu?

Tłumy we dworze

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~matka 3-05-2006 10:31
Moje dzieci zdaja jutro mature....BOJE SIE!!!!!!!!!!
~dorobach@aol.com 3-05-2006 12:33
szczesc Boze wszystkim maturzystom!!!!!!! dorota z niemiec
~marta 3-05-2006 16:59
trzymam kciuki za wszystkich maturzystów z Handlówki.Będzie ok.
~Marcin J 3-05-2006 20:25
znów za rok matura....
~Coli 3-05-2006 21:30
A ja mam to juz za sobą;) Rok temu i już po nowem i wcale nie były trudne;]
~Redakcja 3-05-2006 23:03
Wszystkim maturzystom życzymy połamania piór! Na pewno jakoś pójdzie. Jesteśmy z Wami, choć tylko w ten sposób możemy Wam pomóc! Powodzenia i nie dziękujcie!
~Student 3-05-2006 23:05
Powodzenia WSZYSTKIM maturzystom:-) 3mam kciuki :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Promesy dla OSP

Kolejny test w MZK

Wybory: Zwycięstwo PiS

Nowy konkurs na prezesa KCGO

Dla bezpieczeństwa

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
626
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%