MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Już za dzień matura, już za chwilę

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 3 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 3 maja 2006, 20:26
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Od egzaminu pisemnego z języka polskiego rozpoczną w czwartek, 4 maja, maturalne zmagania abiturienci liceów i techników. Stres potrwa przez cały maj, a niepewność – dłużej, bo wyniki matur zdający poznają dopiero pod koniec czerwca.

Przedłużony weekend dał szansę maturzystom na uporządkowanie wiedzy i douczenie się do egzaminu. Ale – jak przypominają pedagodzy – nauka tuż przed testem nie zawsze jest skuteczna.
– To ten rodzaj egzaminu, na który możliwość przygotowania się tylko przez kilka dni jest tylko teoretyczna – mówi psycholog Agnieszka Krawczyk. – Moim zdaniem, tuż przed maturą lepiej odłożyć książki, wyjść na spacer, do kina, odstresować się! – radzi.

Stres przeżywają także nauczyciele odpowiedzialni za sprawne przeprowadzenie matury. Dla nich 3 Maja, choć dzień świąteczny, nie jest całkowicie wolny.
– Trzeba zadbać, aby w czwartek rano wszystko było tak, jak należy: przygotować sale, stoły – mówi Paweł Domagała, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Sam będzie musiał nastawić budzik na 4 nad ranem. W szkole musi się pojawić wyjątkowo wcześniej, aby odebrać od specjalnego kuriera koperty z kartami egzaminacyjnymi i tematami.

A to właśnie na nie niecierpliwie czeka 214 maturzystów z popularnego „Żeroma” oraz pozostali abiturienci. Czego może dotyczyć wypracowanie? Tematy rzucane na przedmaturalnej giełdzie prawie nigdy się nie sprawdzają.
– Może będzie coś o despotyzmie, władzy absolutnej? Trudno przewidzieć – mówi Michał, jeden z maturzystów. – Nie ma żadnych przecieków. Maturalne tematy to dla nas jedna wielka niewiadoma – przyznają poloniści.

Wszyscy pedagodzy czuwać będą, aby podczas matur uczniowie nie ściągali. Będzie to praktycznie niemożliwe, bo maturzysta nie może mieć przy sobie nic, oprócz przyborów do pisania. Ryzyko wpadki z telefonem komórkowym równa się oblanej maturze. W trakcie testu nie będzie można także wychodzić z sal.
– Załatwieniu swoich potrzeb a także przekąsce będzie poświęcona przerwa podczas egzaminu. Ten system sprawdził się w zeszłym roku – usłyszeliśmy w „Żeremie”.

W piątek maturzyści będą zmagać się z testami z języków obcych, głównie angielskiego. W pozostałych maturalnych dniach, czyli do końca maja, egzaminy ustne będą się przeplatały z pisemnymi.
Testy będą oceniane przez niezależne komisje. Wyniki maturzyści poznają po zakończeniu roku szkolnego.

Za wszystkich trzymamy kciuki!

Ogłoszenia

Czytaj również

Rajd zdewastował las?

Klasyki w Kowarach

Tłumy na spotkaniu z mistrzem satyry

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~matka 3-05-2006 10:31
Moje dzieci zdaja jutro mature....BOJE SIE!!!!!!!!!!
~dorobach@aol.com 3-05-2006 12:33
szczesc Boze wszystkim maturzystom!!!!!!! dorota z niemiec
~marta 3-05-2006 16:59
trzymam kciuki za wszystkich maturzystów z Handlówki.Będzie ok.
~Marcin J 3-05-2006 20:25
znów za rok matura....
~Coli 3-05-2006 21:30
A ja mam to juz za sobą;) Rok temu i już po nowem i wcale nie były trudne;]
~Redakcja 3-05-2006 23:03
Wszystkim maturzystom życzymy połamania piór! Na pewno jakoś pójdzie. Jesteśmy z Wami, choć tylko w ten sposób możemy Wam pomóc! Powodzenia i nie dziękujcie!
~Student 3-05-2006 23:05
Powodzenia WSZYSTKIM maturzystom:-) 3mam kciuki :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

200 pieczątek w 24 godziny

Koło ratunkowe dla Flory?

Uciążliwe pogorzelisko

Wspólne posiedzenie finansów i oświaty

Komisja Sportu o sprawozdaniu za 2018

Sonda

Rowerzyści też powinni zdawać egzamin na prawo jazdy?

Oddanych
głosów
837
Tak
53%
Nie
43%
Nie mam zdania
3%