Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Felicji, Zyty
Czytających: 11168
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Już wiadomo skąd taka duża frekwencja!

Piątek, 12 stycznia 2024, 12:26
Autor: Fundacja Batorego
Polska: Już wiadomo skąd taka duża frekwencja!
Fot. Freepik.pl
Rekordowo wysoka frekwencja w październikowych wyborach parlamentarnych – wyniosła 74,38% – wywołała wiele dyskusji na temat jej przyczyn i mechanizmów zmotywowania wyborców do udziału w głosowaniu. Przeprowadzone na zlecenie Fundacji Batorego badania oraz analizy pokazują, że jednym z kluczowych czynników, który wywołał tak dużą mobilizację wyborców, było wiele kampanii profrekwencyjnych zorganizowanych wysiłkiem wielu organizacji społecznych.

Bezprecedensowa była nie tylko frekwencja w październikowych wyborach parlamentarnych, ale też to, jak bardzo myliła się większość sondaży przewidując frekwencję niższą niż faktycznie była o ok. 7 do 15 procent. To wyjątkowa rzadkość, albowiem sondaże przeważnie mylą się o nie więcej niż 2-3 %.

Zdecydował internet, czyli młodzi ludzie

Przyczyny mobilizacji wyborczej, są niewątpliwie złożone, jednak mówiąc o nich wszystkich respondenci badania zleconego przez Fundację Batorego byli także zdania, że duża liczba kampanii i działań profrekwencyjnych widocznych przede wszystkim w internecie zbudowała wrażenie, że wybory są bardzo ważne i że wszyscy powinni wziąć w nich udział. Wytworzyła się niejako nowa norma społeczna: „trzeba iść oddać swój głos", gdyż głos oddany w wyborach naprawdę coś znaczy i może wiele zmienić. Z internetu korzystają głównie młodzi ludzie i to właśnie oni zadecydowali głównie o wysokiej frekwencji ogólnej.

Mało kto wie, że na wyjątkowo dużą multikampanię profrekwencyjną składało się aż 27 mniejszych kampanii prowadzonych przez różne organizacje społeczne w całej Polsce. Dzięki temu cała kampania wyborcza była tak szeroko zakrojona i intensywna!

Ostatnia prosta - 7 procent więcej

Szczegółowe badania pokazują, że przeciętny głosujący zetknął się wcześniej co najmniej 13 razy z komunikatem którejś z reklam profrekwencyjnych. Ponad połowa Polek i Polaków zauważyła te kampanie i jest zdania, że przyczyniły się one do ich decyzji o wzięciu udziału w tegorocznych wyborach.

Można nawet postawić tezę, że gdyby nie mobilizacja wyborców „na ostatniej prostej" to frekwencja wyborcza byłaby niższa o ok. 7 procent! A wówczas wynik wyborów mógłby być inny.

Bez zmian nie pójdą głosować

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie "Czy w wyborach samorządowych oraz w wyborach do europarlamentu, frekwencja będzie równie wysoka jak w wyborach parlamentarnych 2023 roku?", można sformułować tezę, że istotny wpływ na chęć części Polaków do udziału w kolejnych wyborach będzie miało utrzymanie świeżo pozyskanego poczucia sprawstwa i wpływu na rzeczywistość.

- Aby jednak to przekonanie się utrzymało, niezbędne jest wprowadzenie przez nową władzę oczekiwanych przez Polki i Polaków pozytywnych zmian – piszą Aleksandra Jaworska-Surma, Edwin Bendyk i Szymon Gutkowski we wspomnianym raporcie.

Twoja reakcja na artykuł?

17
57%
Cieszy
5
17%
Hahaha
1
3%
Nudzi
1
3%
Smuci
1
3%
Złości
5
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
1074
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
17%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Koszykówka
Fantastyczny start turnieju ćwierćfinałowego MP!
 
Kultura
Anita Lipnicka zaśpiewała dla Jeleniej Góry
 
Kultura
Finał Warsztatów Mistrzów
 
Karkonosze
Trwa pożegnanie w Samotni
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group