MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Już nie Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego, a Muzeum Historii i Militariów

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 13 lutego 2013, 7:25
Aktualizacja: 20:05
Autor: Mea
Fot. Mea
Od początku lutego, w ramach zmiany regulaminu organizacyjnego Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, przestał istnieć oddział Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego. W jego miejsce zostało powołane Muzeum Historii i Militariów. – Zmieniliśmy nazwę, bo stara była archaiczna i zniechęcająca – mówiła Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Nowy oddział zasilą zbiory 0raz pracownicy Działu Historii Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. – Na razie poszukujemy siedziby na ten oddział, gdyż teren po skansenie jest zbyt mały, żeby przenieść tam eksponaty z Działu Historii – zaznaczyła Gabriela Zawiła.

Jest to teraz największy oddział Muzeum Karkonoskiego. Zbiory Działu Historii mają ok. 8 tys. Eksponatów, związanych z Uzdrowiskiem Cieplice, turystyką i historią Jeleniej Góry XIX oraz XX wieku. Są to m.in. druki, pocztówki, stare fotografie czy szyldy.

– Szukamy nowej siedziby z placem o powierzchni kilka hektarów, bo chcielibyśmy połączyć eksponaty wystawione w Łomnicy i te w skansenie oraz poszerzyć zbiór o nowe np. samoloty, transportery opancerzone czy też współczesne czołgi. Siedziba przy ul. Sudeckiej jest zbyt mała – powiedział Stanisław Wilk, kierownik Muzeum Historii i Militariów.

- Zastanawiamy się nad terenem przy południowej obwodnicy, miejscem po koszarach wojskowych, gdzie są stare budynki, które można zagospodarować lub wybudować nowe. Najważniejszy jest jednak duży plac na wojskowe eksponaty i wystawy czasowe. Nie ma jeszcze jednak decyzji - mówił Stanisław Wilk.
Na razie pracownicy Muzeum Historii i Militariów czekają na nowe pieczątki i szyldy ze zmienioną nazwą, co potrwa jeszcze ok. miesiąc. Obecnie na budynku przy ul. Sudeckiej funkcjonuje jeszcze stare nazewnictwo. - Również na stronie internetowej musimy nanieść zmiany – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spór o edukację seksualną

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Wracają cietrzewie

Komentarze (38) Dodaj komentarz

~ad 13-02-2013 8:27
brawo dla żony Complexa,mieszkańcy Jeleniej Góry zamiast nowych miejsc pracy będą mieli kolejne muzeum,...już szukają większej siedziby,kolejne miliony z ratusza pójdą na stare graty
~ 13-02-2013 8:47
nie wiem po co komu to muzeum, mieszkam na byłej jednostce od 3 lat i nigdy nie widziałem żeby ktoś to zwiedzał, raz tylko była jakaś akcja jak dzieci malowały plakaty, sam byłem tam raz, krok w krok chodził za nami pan któremu płaciliśmy za bilety, zimno było więc zerkał tlyko na zegarek żebyśmy sobie poszli jak najszybciej.. no muzeum na miarę jeleniej góry :D
~No tak 13-02-2013 8:51
Ale narzekacie. A może was wywieźć do Afryki. Tam będziecie mieli mniej problemów i trosk.
~ed 13-02-2013 9:03
jak historyk po KUL-u Complex może być dobrym menadżerem miasta Jeleniej Góry?zamiast dać o rozwój ekonomiczny miasta stawia na muzea
~Ryś z Klanu 13-02-2013 9:14
Prawdopodobnie cała inwestycja kosztować będzie kilkanaście jak nie kilkadziesiąt milionów.Niestety nigdy nawet w małej części ten projekt się nie zwróci i raczej nie będzie przynosił żadnych dochodów.Czy ktoś zrobił badania czy jest zapotrzebowanie na tego typu obiekty?Czy może warto jednak odstąpić od tego pomysłu na rzecz np. kilku basenów, krytego lodowiska,cokolwiek,co będzie służyło mieszkańcom i turystom.Coś co da nowe miejsca pracy a miasto będzie miało przychody.Dlaczego autorzy tego i podobnych pomysłów nie patrzą na świat jak przedsiębiorcy a zachowują się jakby żyli w innym wymiarze, zamknięci w jakiejś autystycznej bajce.
~17sqandal 13-02-2013 9:37
na początek może tak ./.... do każdego tematu powinien być dopuszczony jeden wpis a nie tak jak to niektórzy robią np ( 78.10. ) wpisują bzdury tylko zmieniając niki a i tak są rozpoznawalni nie tylko po glupich a po . dialog.net.pl 78 .10 . sorry ze akurat ciebie się czepiłem , ale byłeś < pod ręką .> wielu jeszcze jest tu takich cfaniackuf ..... a fakt ze muzea to w szerokim rozumienia kultura , tylko jak nakarmić kulturą i tu rozumie oburzenie
~Rys z Klanu 13-02-2013 9:41
człowieku co Ty za bzdury opowiadasz.To co widzisz to IP dostawcy internetu.W moim przypadku Dialog, w Twoim Dynamic.To chyba tyle w temacie.
~atam atam 13-02-2013 10:00
Wystarczy ,ż miasto jest już skansenem.
~malik 13-02-2013 10:08
Pierwsze sukcesy nowego dyrektora J. K...aka?
~jelinek 13-02-2013 10:18
A może by tak, środki przeznaczone na opisany wyżej cel przeznaczyć na rozbudowę jeszcze niewybudowanego basenu w Cieplicach który na etapie projektowania przypomina skansen.
~znawca 13-02-2013 10:21
Nowe Muzeum - nowy dyrektor i nowe stanowiska dla swoich :-DD !!!!
~ad 13-02-2013 10:21
dyrektor Kusiak,stara komunistyczna gwardia,koledzy od złomu wojskowego z byłej jednostki także,ci ludzie jeszcze 2o lat temu czcili Lenina wiecznie żywego
~LKJI 13-02-2013 10:42
muzeum historii hmm - to teraz historia będzie już w muzeum - a to co działo się wczoraj w Jeleniej Górze to też już historia i należy w tym oto muzeum umieścić tabliczkę : ŻE W DNIU 12.02.2013 PO RAZ KOLEJNY WŁADZE TEGO MIASTA NIE ZROBIŁY NIC DLA MIESZKAŃCÓW to też już historia hihi z dnia wczorajszego
~Gość 13-02-2013 11:00
p.Zawiła i p.Zawiła to są profesorofie już nawet nie wiem czego ale muzeów i bibliotek to nam nie bardzo potrzeba ,bo bardzo mało młodzieży korzysta z tych dobrodziejstw kultury czy też nauki w dobie internetu a turyści mają serdecznie gdzieś te stare gruchoty stojące na sudeckiej ,więc nie wiem zbytnio komu to potrzeba aby dla tej kupy żelastwa jeszcze jakieś miejsce szykować p.Zawiła weź sie pan do uczciwej pracy i zacznij mysleć jak tu miejsca pracy zapewnić dla młodzieży która niebawem zasili szeregi Bezrobotnych w tym muzealnym mieście pańskiej żony i pana.
~ 13-02-2013 11:25
Skoro powstało muzeum zamiast skansenu, to znaczy, ze bedzie potrzebny jakis gosc, ktory bedzie tam kierownikowal. Jak myslicie, kto ma szanse?
~Anonim2 13-02-2013 11:27
Otworzyć Jelenią Górę na świat, wybudować dwupasmówkę i tunel pod Kaczorowem. Kolejne muzea bedą miały rację bytu, kiedy więcej turystów dojedzie do miasta, bo miejscowi nie zapewnią frekwencji. A pomysł tych inwestycji drogowych, wcale nie jest mrzonką, to naprawdę jest możliwe do realizacji! Trzeba myśleć perpektywicznie, nastepnych pieniędzu z Unii już nie bedzie!
~barbapapa 13-02-2013 11:55
ale pieprzycie - przecież skansen przed zmianą nazwy również podlegał MK. więc jakie nowe miliony na to pójdą?
~ad 13-02-2013 12:20
jak z "Misia:" po co jest ten miś,otóż to, nikt nie wie i nikt nie zapyta,im droższy miś ty my mamy więcej dla siebie
~on26JG 13-02-2013 13:12
Czy mogę wiedzieć co kryje się pod słowem "eksponat" w ustach Pani Gabrieli? Nie potrzebujemy oglądać przestarzałej wojskowej graciarni, której pilnowanie i odrestaurowywanie będzie kosztować krocie. Proszę zabrać stąd ten syf i go zutylizować. Zamiast rozwijać miasto przekształcanie zwyczajnie zużyty sprzęt w muzealną atrakcję. Ilu ludzi z niej korzysta? Jaki przychód ma z tego miasto? gdzie są cyfry? Jakie sumy zostawili turyści? Jelenia Góra się pogrąża, a wy myślicie o przetransportowaniu złomu w inne miejsce i zmianie w nazwach?
~on26JG 13-02-2013 13:24
Jakie przeprowadziliście badania, że akurat takie muzeum mieszkańcy i turyści chcieliby zwiedzać. Spróbujcie trwonić nasze pieniądze a pożałujecie, specjalnie zainteresuje się jakie kwoty przeznaczyliście na prowadzenie tego "złomowego biznesu". Wojsko zostało zlikwidowane bo jest nierentowne, a wy chcecie pompować kasę w "sterczącą stal". Za dużo pieniążków widać macie.Jak stare autobusy MZK pójdą w odstawkę, to też zrobicie muzeum? Tak jak próbowaliście zrobić to z tramwajami? Przecież wojsko po dziś dzień sprzedaje "te niby eksponaty" za grosze "maski, rękawiczki, stare czapki, stroje, odznaczenia, urządzenia radiowe" itd. - nie może się tego syfu pozbyć.
~on26JG 13-02-2013 13:38
Swoją drogą takie muzea to przeżytek rodem z festynu gminnego, gdzie zacofane dziecko bez komputera w butach na rzepy i watą cukrową w ręce robi sobie zdjęcia przy czołgu aparatem na kliszę. Czasy są inne i dzieciaki wolą pływać w dobrze wyposażonym basenie, oglądać filmy w multikinie, zjeść dobrego burgera, wybrać się do galerii z rodzicami na deser. Miejcie litość ludzie, czasy Boney M. z czołgami w tle z teledysku przeminęły, co następne muzeum gramofonów?
~rodak123 13-02-2013 13:54
Jeśli chodzi o tematykę to nie nazywajcie tego złomem! Jednak nie wiem czy to dobry pomysł choć osobiście interesuje mnie to lecz miastu chyba potrzeba innych inwestycji. Tak samo jak słynna fontanna była poronionym pomysłem. Muzeum militariów fajnie, ale to raczej nie podniesie atrakcyjności miasta...
~zawiedziony 13-02-2013 14:27
Ogrodzić całą Jelenią Górę a na tablicach z nazwą dopisać Skansen Zawiłów. PP Prezydenta i dyrektora Muzeum
~dundersztyc 13-02-2013 15:18
Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi?
~Miechu 13-02-2013 15:23
17 skandal. Piszesz głupoty a to dlatego że pod tymi np. *.dynamic.chello.pl (89.74.*.* jest więcej internałtów
~Sola 13-02-2013 16:36
A JA BYŁAM Z DZIECMI W NOC MUZEÓW I BYŁO SUPER
~Caius 13-02-2013 16:41
Brawo !!! zakupić jeszcze do zbiorów wyrzutnię rakietową , stworzyć taki nasz , własny Bajkonur [ ponoć w ilości ,,nurków``- tych od śmietników - którym najjaśniejsza Rzeczypospolita umożliwiła odnalezienie się w gospodarnej , demokratycznej , unijnej rzeczywistości - przodujemy w Polsce ] i raz w roku po referendum wystrzelić z pompą paru kandydatów na Marsa ; daje się tam odczuć wyraźny brak gospodarnych jeleniogórzan
~rezerwa 13-02-2013 18:18
Panie Peikert zabierz pan głos i broń tej sprawy. A gdzie inni oficerowie i chorąży .
~ 13-02-2013 19:05
oj zawiłowa republika ta jelenia dziura
moniajg 13-02-2013 19:41
Przedszkola zbudujcie a nie...
~gość II 13-02-2013 20:03
Gabi musi odejść.
~aaa 13-02-2013 22:08
Czytając te wypowiedzi przychodzi do głowy, że w tej JG są sami prostacy albo wielcy eksppercii co na wszystkim się znają. Prawda jest taka, aby zwiększyć atrakcyjnośc naszego miasta trzeba tworzyć miejsca, które będą atrakcyjne. Muzeum Militariów jest takim miejscem. Rocznie odwiedza go ok. 10 000 zwiedzających a Muzeum przy ul. Matejki ok. 3 000. Można to stwierdzić na podstawie sprzedawanych biletów.
~sztuka 13-02-2013 23:34
Sama reorganizacja nosi znamiona sztuki dla sztuki. Czyżby nowa miotła (J.K.) musiała się wykazać? Merytorycznie, łączenie w jednym locum zbiorów wspomnianego Działu Historii z tą przytłaczającą kupą żelastwa, to dość karkołomna konstrukcja ekspozycji. Artykuł węszę raczej jako przygotowanie gruntu pod deal Miasta z U. Marszałkowskim tyczący działki przy obwodnicy. Medialnie, z uwagi na powszechnie krytycznie komentowaną "unię personalną" na tej linii, to też dosyć karkołomne. Samo planowane położenie, po stronie "powrotnej" dla ruchu turystycznego, też dobrze pomysłowi nie wróży; może z wyjątkiem "przymusowych" szkolnych wycieczek.
~ 14-02-2013 0:08
anonim nie skumałeś że Wilku jest już szefem ;)
~on26JG 14-02-2013 7:43
Do aaa z godz. 22:08. Wybacz, ale 10.000 odwiedzających, to jest pryszcz w porównaniu do kosztów utrzymania czegoś takiego. Pomyśl jakie środki idą na utrzymanie terenu, jakie na konserwację sprzętu, ile rocznie trzeba dać "Panu woźnemu" żeby tego pilnował, zapewne ubezpieczenie tego syfu od ew. uszkodzeń, włamań itd., później oczywiście zatrudniona Pani księgowa musi z tego wszystko odliczyć, a na koniec urzędnik dopilnować papierkowej roboty. Wtedy się dowiesz co przynosi takie muzeum miastu.
~xxx 14-02-2013 7:50
muzeum utrzymuje urząd marszałkowski a nie miasto j.g
~znawca 14-02-2013 13:15
10.000 gości razy powiedzmy 5zł bilet, to jakieś 50.000 zł. W skali roku śmieszna kwota. Sprzęt na złot, posady pozamykać - tak by się zrobiło w normalnym kraju :-D
~znawca 14-02-2013 13:17
*sprzęt na złom miało być.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Praca" jest, ale chętnych nie ma  

Powstaje taras widokowy na Szrenicy

Złoty Krokus dla...

Wybory: Zwycięstwo PiS

Inwestycja w zieleń

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
291
Tak
55%
Nie
36%
Nie wiem
8%