MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 12 sierpnia
im. Klary, Juliana

Już dziś prelekcja specjalna “Manila – królowa Pacyfiku”

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 4 marca 2019, 7:03
Aktualizacja: Wtorek, 5 marca 2019, 5:34
Autor: Manu
Fot. Archiwum Muzeum Przyrodniczego
Dzisiaj (w poniedziałek, 04.03) o godz. 18.00 w Muzeum Przyrodniczym (przy ul. Cieplickiej 11 A; w kompleksie pocysterskim) rozpocznie się prelekcja specjalna pt.: “Manila – współczesna recepcja dziedzictwa kulturowego stolicy Filipin”. Spotkanie poprowadzi Piotr Piluk. Wstęp na prezentację multimedialną jest wolny (liczba miejsc ograniczona).

Prezentacja opiera się na wykładach autora w Muzeum Narodowym w Szczecinie (2017) oraz na V Kongresie Azjatyckim w Toruniu (2018).

Manila, filipińska stolica w nie jest miejscem budzącym w Polsce zbyt wiele skojarzeń. Z racji odległości i dotychczasowych nikłych kontaktów polsko-filipińskich jest to zrozumiałe. Warto jednak przyjrzeć się temu zaskakującemu i niesamowitemu miastu, w którym przeplatają się wpływy filipińskie, chińskie, hiszpańskie i amerykańskie. Stara Manila i gigantyczna metropolia (Metro Manila), która powstała wokół, tworzą silny kontrast. Manila należy do grona największych miast na świecie, pozostaje jednak w pewnym sensie na uboczu. Ciekawy aspekt dziejów miasta stanowią pojedyncze ślady polskie.

Piotr Piluk to fotograf-dokumentalista i publicysta, swoje pierwsze zdjęcia wykonał w roku 1989. Nieco później powstał jego rodzinny projekt “Ślady obecności”, dokumentujący relikty żydowskie w Europie Środkowo-Wschodniej. Był stypendystą m.in. YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku oraz Goethe Institut w Berlinie. Przez wiele lat był redaktorem "Słowa Żydowskiego" w Warszawie. Od roku 2016 mieszka na Filipinach i pracuje w zespole kadry menedżerskiej Pietrucha Manufacturing Philippines Inc. W wolnych chwilach fotografuje niezwykłą Manilę, jest też członkiem Towarzystwa Azji i Pacyfiku. Prywatnie jest entuzjastą Dolnego Śląska.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dzień otwarty w Muzeum Tkactwa – dzisiaj

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

Stalowe rumaki w Karpaczu

Od niedzieli w Jeleniej Górze "Skok w blok"

Czytelniczka: drogo i brudno

Zaczytaj się z Jelonką.com

Zaczytaj się z Jelonką.com

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
691
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
5%