MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Już dziś ostatnie czytanie dramatu

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 30 listopada 2015, 8:38
Aktualizacja: 8:43
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Organizator
Dzisiaj (30.11) w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury odbędzie się ostatnie czytanie III–etapowego konkursu „Czytajmy dramaty!”. Organizatorzy zapraszają do placówki przy ul. Bankowej 28/30 na godz. 18:00. Darmowe wejściówki do odebrania w kasie biletowej JCK.

Aktorskie Jury III etapu konkursu „Czytajmy dramaty!” – Rafał Cieluch, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Robert Gulaczyk (przewodniczący), Anita Poddębniak i Małgorzata Urbańska – tym razem wybierało spośród 24 zgłoszonych utworów dramatopisarzy polskich i obcych. Jurorzy po raz trzeci zdecydowali się przeznaczyć do scenicznego czytania tekst zagranicznego autora. Tym razem jest to dramat Iwana Wyrypajewa Tlen w przekładzie Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej, wybrany „ze względu na jego duże możliwości interpretacji oraz świetną rytmizację tekstu”.

Iwan Wyrypajew (ur. 1974) to rosyjski aktor, reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta i dramatopisarz rodem z Irkucka. Autor kilkunastu sztuk (m.in. Sny, Lipiec, Iluzje) granych w teatrach ponad dwudziestu krajów świata, współtwórca moskiewskiego Teatru.doc, inscenizator od lat bardzo aktywny m.in. na scenach polskich. Laureat wielu nagród za twórczość teatralną i filmową, okrzyknięty „współczesnym Czechowem”. Jego debiut filmowy, Euforia (2006), wzbudził entuzjazm krytyki i publiczności, zdobywając m.in. Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego, a kolejne filmy podtrzymały tę renomę.
Tlen (2002) jest uznawany za jeden z najważniejszych rosyjskich dramatów współczesnych, głos pokolenia. To poruszająca opowieść o miłości, niespełnieniu i zbrodni, mająca specyficzną strukturę dekalogu w formie piosenek. W siedem lat po prapremierze Wyrypajew sfilmował Tlen, zdobywając za niego m.in. nagrodę publiczności wrocławskiego festiwalu Nowe Horyzonty.

Czytanie sceniczne dramatu będzie dziełem reżyserki i scenografki Agaty Dudy-Gracz (ur. 1974), autorki ponad trzydziestu wysmakowanych plastycznie, wieloznacznych inscenizacji dramatów takich autorów, jak Jean Genet, Michel de Ghelderode, William Shakespeare, a także spektakli operowych i widowisk według własnych scenariuszy (Apokalipsa, Ja, Piotr Rivière… i in.). Agata Duda-Gracz pracuje na scenach Krakowa, Warszawy, Łodzi i innych miast, za swoją twórczość otrzymała kilkanaście nagród i wyróżnień, m.in. Wrocławską Nagrodę Teatralną oraz łódzką Złotą Maskę.

Czytanie sceniczne dramatu, w którym wezmą udział legniccy aktorzy Rafał Cieluch, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Robert Gulaczyk, Anita Poddębniak i Małgorzata Urbańska odbędzie się tym razem w Scenie na Jordana (ul. Jordana 2, obecnie warsztaty teatralne)), przestrzeni znanej przed laty z prezentacji „Szawła” Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba. Czytanie „Tlenu” powtórzone będzie 29 listopada w Wałbrzychu (Teatr Lalki i Aktora) oraz 30 listopada w Jeleniej Górze (Jeleniogórskie Centrum Kultury).

Źródło: Jeleniogórskie Centrum Kultury

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kolejowa po remoncie

Wizualnie w BWA

Historia papiernictwa w Muzeum Karkonoskim

Dużo drożej za śmieci

PiS apeluje do mieszkańców

Wędrówka na Grodną

Bilety MZK też podrożeją?

"Zielono mi" wakacyjnie

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
450
Tak
22%
Nie
76%
Nie mam zdania
2%