MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Jutro zbiórka krwi

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 4 czerwca 2018, 14:17
Aktualizacja: 14:36
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Organizator
Już jutro (5.06) na Placu Piastowskim w Cieplicach odbędzie się zbiórka krwi. W mobilnym punkcie będą czekać pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. W tym roku w zbiórce biorą również udział studenci Politechniki Wrocławskiej oraz strażacy z jeleniogórskiej komendy PSP.

Krew jest lekiem, którego nie da się zastąpić żadnym innym, ale można się nim podzielić. Krew jest niezbędna w wielu stanach zagrożenia życia (masywne krwotoki, urazy, wypadki), wykorzystywana jest w leczeniu wielu chorób, w tym nowotworowych – podkreślają organizatorzy.

Oddawanie krwi nie boli i jest zupełnie bezpieczne. Krew pobierana jest przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku, przez profesjonalny personel medyczny.

Jak informują organizatorzy, dawcą krwi może być osoba pełnoletnia, która nie przekroczyła 65. roku życia, czuje się zdrowa, a jej waga nie jest mniejsza niż 50 kg. Istotną cechą jest chęć pomocy drugiemu człowiekowi. Przed przybyciem do punktu należy zjeść lekki posiłek, zabrać dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości. Jednocześnie warto pamiętać, że krwiodawcom przysługuje zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew i na czas okresowego badania lekarskiego, a osobom uczącym się przysługuje zwolnienie z zajęć.

Akcja odbędzie się w godzinach 9:30 - 14:30.

Ogłoszenia

Czytaj również

Strażacy przeszli szkolenie

Powrót Bitwy o Basztę

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 4-06-2018 16:03
Jakie nowotwory ludzie zdycha.ą na raka i nie dostają pomocy a do tego nie badają krwi na raka bo to kosztuje 40 zł.a prywatnie doją i jeszcze im mało znieść prywatkę to zaczną leczyć ludzi
~poiu' 4-06-2018 16:29
Do "mundrego" zgodz. 16,03. Po pierwsze: w jakim języku piszesz ? Po drugie : czasami lepiej milczeć i uchodzić za idiotę niż odezwać się i rozwiać wątpliwości. Obyś nie musiał korzystać z transfuzji. Mam nadzieję, że wtedy pryncypialnie odmówisz .
~ 4-06-2018 21:56
A ja się wybiorę :) Może uda mi się jutro oddać krew i ktoś z niej skorzysta. Robię to od lat i bardzo się cieszę, że mogę tak wspomóc potrzebujących. :)
~ 5-06-2018 9:52
brawo

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Synoptycy: jeszcze popada

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Czytelniczka: drogo i brudno

KSWiK odpowiedziało na zarzuty byłego wykonawcy  

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
92
Tak
43%
Nie
50%
Nie wiem
7%