MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Jutro sesja. Radni wybiorą nowego przewodniczącego?

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 18 marca 2013, 13:17
Aktualizacja: Wtorek, 19 marca 2013, 7:14
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Wybór nowego przewodniczącego zdominuje jutrzejszą sesję (19.03) Rady Miejskiej w Jeleniej Górze. Po piątkowej rezygnacji (15.03) Janusza Grodzińskiego Klub Radnych Platformy Obywatelskiej przygotowuje nowego kandydata. Najczęściej pada nazwisko Leszka Wrotniewskiego. – Nie jest powiedziane, że to ja zostanę wybrany, bo są co najmniej cztery nazwiska typowane na tę funkcję – mówi radny L. Wrotniewski. – Które? Tego powiedzieć nie mogę. Decyzja zapadnie dzisiaj popołudniu podczas spotkania naszego klubu – dodaje.

Janusz Grodziński w piątek złożył nie tylko rezygnację z funkcji przewodniczącego rady miejskiej, ale również z członkowstwa w jeleniogórskim klubie Platformy Obywatelskiej. O jego odwołaniu mówiło się już wcześniej, kiedy padły pierwsze nazwiska tych, którzy mieliby zająć jego miejsce. Najczęściej mówiono o Leszku Wrotniewskim, nieco rzadziej o Grażynie Rehlis – Pawlukiewicz.

- Moje nazwisko pojawiało się najczęściej, bo jestem szefem klubu, który doprowadził do odwołania przewodniczącego, ale kandydatów jest więcej. Klub dzisiaj zdecyduje, kto to będzie – mówi Leszek Wrotniewski. - Jakie to nazwiska? O tym mówić nie będę, nie jest to tajemnica, ale nie konsultowałem tego z klubem – dodaje.

Na pytanie co zmieniłby, gdyby się okazało, że zostanie przewodniczącym, Leszek Wrotniewski odpowiada: - Ustaliłbym stałe terminy sesji oraz starałbym się skonsolidować radę jako ciało kolegialne, bo to pozostawiało w ostatnim czasie wiele do życzenia. Wiadomo, że poglądy będą się ścierać w radzie, natomiast było wiele takich sytuacji, że można było szukać konsensusu na spokojnie, a tego nie robiono – dodaje L. Wrotniewski.

Prezydent Marcin Zawiła, pozycję którego według nieoficjalnych opinii miało osłabić odwołanie Janusza Grodzińskiego z funkcji przewodniczącego, nie komentuje sprawy i czeka na rozstrzygnięcia.

- Jest to decyzja rady i myślę, że rada podejmie rozsądną decyzję w tym zakresie – mówi prezydent Marcin Zawiła. – Przewodniczący rady to osoba, która pełni funkcję reprezentacyjną, ale przede wszystkim odpowiada za sposób prowadzenia rady. Od czasu, kiedy prezydent wybierany jest w wyborach powszechnych musimy współpracować, ale tu nie ma bezpośredniej zależności. To musi być osoba, która ma zdolność wysławiania się, ale przede wszystkim radzenia sobie w trudnych sytuacjach napięć, do których w radzie często dochodzi, musi więc bardzo dobrze znać regulamin. Z Januszem Grodzińskim współpracowało mi się bardzo dobrze i był on z sesji na sesję coraz lepszy. Teraz czekam na decyzję rady – dodaje prezydent M. Zawiła.

Na pytanie, czy odwołanie Janusza Grodzińskiego odbiera jako cios wymierzony w jego kierunku, prezydent twierdzi:

- Gdybym odbierał osobiście wszystkie wątpliwości, teksty artykułów, teksty na blogach, które dość nieodpowiedzialnie są tam umieszczane, to pewnie dzisiaj w stanie wyższej depresji psychicznej leżałbym w domu, albo w zakładzie zamkniętym. Moim obowiązkiem jest dbać o to, by w trudnych czasach funkcjonowania miasta, przeprowadzić Jelenią Górę możliwie suchą stopą przez trudny czas i tym się zajmuję.

Podczas jutrzejszej sesji radni będą głosować nad zmianą w tzw. uchwale śmieciowej. Chodzi o to, by mieszkańcy płacili za odbiór odpadów co miesiąc, a nie jak wcześniej uchwalili radni - kwartalnie i na dodatek z góry.

Zagłosują też nad uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu w rejonie ulic Jeleniej i Pijarskiej w Jeleniej Górze, zwiększeniem kapitału zakładowego spółek Wodnik i Termy Cieplickie. Będą także głosować na temat przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Jeleniej Góry w 2013 roku, podziału pieniędzy z PFRON-u i wielu innych spraw bieżących.

Czytaj również

zDolne NGO nagrodzone – wśród nich jest KSON

Karolina wśród najpiękniejszych!

Mikołajki wolontariuszy z kowarskiego Lema

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~8467857835 18-03-2013 14:17
Kto zapłaci za mnie karę za zerwanie umowy z SIMECO? Dostałem od nich specjalną cenę ale umowa jest jeszcze na 19 miesięcy. Kara umowna nie jest wysoka ale jak dla mnie spora. Radnych miasta informuję że każdemu kto głosował ZA, założę sprawy cywilne. Mój adwokat dobrze zarobi, ja się nie martwię bo z góry nie bierze ode mnie ani 1 zł, a z wpisu od sprawy cywilnej jestem zwolniony ze względu na niskie dochody :)
~ 18-03-2013 14:21
Panie prezydencie. Gratuluję dobrego samopoczucia. Proszę tylko nie popaść w samouwielbienie. Nie przejmuje się Pan opiniami innych? Myślę, że trochę pokory by się zdało. Jak powiedział klasyk zarządzania: społeczeństwo nie jest samochodem, lecz mułem... Za mocno naciskane, wierzgnie i zrzuci jeźdźca.
kazimierzp 18-03-2013 14:40
Teoretycznie jestem w lepszej sytuacji bo znam większość uczestników "gier politycznych". Praktycznie w gorszej bo poznałem ich w róznych sytuacjach i trudno byłoby mi wskazywać kto byłby lepszym, a kto gorszym przewodniczącym. Przez 23 lata istnienia samorządu jeleniogórskiego było ich wielu. Niektóre z osób lepsze inne gorsze. Z moich obserwacji najbardziej neutralnym, najmniej usiłującym narzucać partyjną optykę na działania Rady był Andrzej Grochala (zresztą w tamtym czasie do żadnej z partii nie należał). Nie miał tez on rozbuchanych ambicji aby być na jakimś ważniejszym stołku.Ciekawe kogo Klub PO wskaże - zbyt duzo w nim osób z rozbudzonym ego. Wskazanie kogos kto budzi zbytnie emocje może spowodować że ten klub nie będzie zdolny do podejmowania wspólnych decyzji, a to brzmi groźnie
~sumienie 18-03-2013 15:30
Wodnik i Termy dwie firmy kant.
~alexpand52 18-03-2013 15:43
"Po piątkowej rezygnacji( czytaj : WYWALENIU Z PO) Janusza Grodzińskiego"...nastala ogromna ulga wśród zabożałych plemoin kotliny i ogromna nadzieja że nastąpią dalsze rezygnacje np. z glupich pmyslów lamania prawa w Ratuszu. Przysłowie mówi że szczeście idzie parami...
rymcycymcy 18-03-2013 15:47
Dobra wiadomość ...będę wypatrywał białego dymu ! :)
~alexpand52 18-03-2013 15:57
Dla nas wszystkich będzie znacznie lepiej aby przyszły Przewodniczący Rady nie mał nic wspólnego z pseudo prawnikami nawet z Wałbrzycha czy Wrocławia. A szczególnie z Zakonu Świętych Togowców. Jak widzimy na przykładzie mec. Grodzińskiego , który ma organiczny wstręt do uczciwości i zupełny brak elementarnego poczucia szacunku dla prawa i społeczeństwa, to lepiej omijać tą oderwaną od rzeczywistości sektę " Najwyższy Przekręt". Od dawna wiadomo że każdy sędzia, prokurator,adwokat,policjant czy klawisz po pięciu latach pracy już zupełnie nie nadaje sie do życia w spoleczeństwie. Sami sie od nas izolują,wiec muszą być przez nas izolowani. Proponuje Tworki bo ostatnio zwolnily sie miejsca...A połączenie zwyrodnialych społecznie organizmów jak prawnicy i politycy powoduje złośliwy nawrót.
~itd 18-03-2013 16:10
To ruszy teraz budowa parku technologicznego, skm, zakończą szybko remont stadionu i budowę term...
~gość II 18-03-2013 16:59
Ta ekipa musi odejść.
~zyta 18-03-2013 18:00
A ta Pawlukiewicz,konkurentka Grodzińskiego to ta niedowidząca rencistka?Jeśli tak to spełni się przeznaczenie,że w królestwie bez nogi kulawy królem będzie.A potem już tylko Armagedon czyli klęska platformerów i Compleksa,który tę osobę forował.
~ 18-03-2013 18:05
Teoretycznie jestem w lepszej sytuacji bo znam większość uczestników "gier politycznych". Praktycznie w gorszej bo poznałem ich w róznych sytuacjach i trudno byłoby mi wskazywać kto byłby lepszym, a kto gorszym przewodniczącym. Przez 23 lata istnienia samorządu jeleniogórskiego było ich wielu. Niektóre z osób lepsze inne gorsze. Z moich obserwacji najbardziej neutralnym, najmniej usiłującym narzucać partyjną optykę na działania Rady był Andrzej Grochala (zresztą w tamtym czasie do żadnej z partii nie należał). Nie miał tez on rozbuchanych ambicji aby być na jakimś ważniejszym stołku.Ciekawe kogo Klub PO wskaże - zbyt duzo w nim osób z rozbudzonym ego. Wskazanie kogos kto budzi zbytnie emocje może spowodować że ten klub nie będzie zdolny do podejmowania wspólnych decyzji, a to brzmi groźnie
~w13 18-03-2013 18:28
niestety podobno pieniadz gorszy wypiera lepszy..mecenas G moze nie byl najlepszy ale jego konkurenci zPO/np. mlody ambitny pan W..niezany szerzej poza byciem radnym z po/ zle rokuje..ps. kazimierz ma racje ze najlepszy bylby andrzej grochala bez pretensji by byc wybitnym politykiem po//ale fachowiec do prowadzenia rady miejskiej co dal wyraz przez 8 lat
~ 18-03-2013 19:59
Chociaż przewodniczącego rady wybierzcie jakiegoś zrównoważonego. Najlepiej spoza po.
~ 18-03-2013 20:00
Tylko nie Wrotniewski ,ten jeleniogórski radny z Dziwiszowa
~Grochala 18-03-2013 20:20
To ten od kółka rolniczego w Siedlęcinie?
~ 18-03-2013 20:29
A ja proponuję pana Wiesława Tomerę,
~kadrowy 18-03-2013 21:10
Wrotniewski jest burmistrzem Dziwiszowa i nie może stamtąd sterować przedsięwzięciami w Jeleniej Górze. Przepisy na to nie zezwalają. A tak na poważnie, to najlepszym kandydatem byłby Andrzej Grochala-człowiek uczciwy, niezadufany,znający funkcjonowanie samorządów lokalnych najlepiej ze wszystkich. Tylko chyba się nie zgodzi, bo On nie lubi się babrać...
~brawo olek 18-03-2013 21:22
http://socjolog61.nowyekran.pl/post/90065,nie-tworzcie-oburzonych-mienszewikow
~ 18-03-2013 21:24
Dziwiszów to wieś, We wsi rządzi wójt a nie burmistrz.
~Ja 18-03-2013 21:31
Najleprzym bylby radny Kroczek albo Wojcikowa.To sa osobowosci PO.
~socjolog 18-03-2013 21:42
Kaziu, kto to powiedział: „Absolutnym prawem państwa jest nadzorowanie kształtowania się opinii publicznej”, „Im większe kłamstwo, tym ludzie łatwiej w nie uwierzą”, „Pewnego dnia kłamstwa zawalą się pod własnym ciężarem, a prawda powstanie”, „Zwykła propaganda ma niewiele wspólnego z obiektywizmem i jeszcze mniej z prawdą”? W Radzie Miejskiej ludzie nie mają nic do powiedzenia. Ktoś powiedział niedawno, że mały człowiek jest mniej warty niż dorosła świnia. Jak szanowni radni wierzą w Boga i zechcą uwiarygodnić się przed mieszkańcami, to stworzą listę rankingową najwięcej odbytych stażów radnego, najwięcej funkcji odbytych w samorządzie i wybiorą twego, co jest najniżej. Na pewno nie Grochalę. Ale jak znam życie, ktoś mnie poprosi wkrótce o referendum;-)
~Wyborca 19-03-2013 11:34
Socjolog !!! masz racje juz raz pokazales ze jestes skuteczny w tej sprawie i nie tak jak Kaflik, ten to blagier klakier rzadzacych. Ty z koleji robisz to z gracja i trzeba ponownego wszczasu w Jeleniej aby co nie ktorym pokazac gdzie ich miejsce. Np. Kusiakowi , teraz czas na konkretna partie i jej lLudzi.Uwazam ze nadszedl juz czas aby ludzie zrozumieli, ze miasto to nie folwark , ggdzie swinie trzyma sie w korycie.Na pewno zostaniesz zrozumiany.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Z Mikołajem na pediatrii

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Droga dla wybranych

Dzieją się cuda

Jak skutecznie walczyć ze smogiem  

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
705
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%