MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Jubileuszowy Silesia Sonans rozpoczęty!

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 5 września 2017, 8:10
Aktualizacja: Środa, 6 września 2017, 7:45
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Na inaugurację XX Silesia Sonans jeleniogórzanie zgromadzeni w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego mieli okazję wysłuchać muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu Marcina Maseckiego. Talentem wykazały się też dzieci ze szkoły muzycznej, które wystąpiły przed gwiazdą wieczoru.

W trakcie oficjalnego otwarcia festiwalu prezydent Jeleniej Góry podkreślił rolę kościoła, w którym odbywają się koncerty w ramach Silesia Sonans. - Troska o naszą duchową stronę, to jedna rzecz, a druga troska o naszą przyjemność i radość z tego, że kościół jest też świątynią sztuki - powiedział Marcin Zawiła, który wręczył ks. Andrzejowi Bokiejowi kryształowego aniołka z okazji jubileuszu. W odpowiedzi duchowny zdradził, że od dawna planuje postawienie w pobliżu kościoła pomnika nietypowego anioła - z trzema skrzydłami, przytaczając anegdotę o lekcji katechezy. - Dzieci namalowały aniołki uśmiechnięte, stojące, a mały Jaś narysował aniołka z trzema skrzydłami. Pani na to: Jasiu, ty widziałeś aniołka z trzema skrzydłami? A Jasiu na to: A Pani widziała z dwoma? - opowiadał ks. Andrzej Bokiej.

W części artystycznej najpierw wystąpiły dzieci z Państwowej Szkoły Muzycznej w Jeleniej Górze. Stefania Boguska (9 lat) zagrała na fortepianie, a Julia Nazdrowicz (13 lat) i Aleksandra Baran (10 lat) zagrały na flecie. Dziewczynki zebrały gromkie brawa!

Marcin Masecki to polski pianista, wykonujący muzykę jazzową i poważną. Ukończył Berklee College of Music w Bostonie. Grał m.in. w trio z Wojciechem Pulcynem (kontrabas) i Grzegorzem Grzybem (perkusja), w formacjach Alchemik, z którą nagrał trzy płyty, Alchemik, Sfera Szeptow i Drakula w Bukareszcie, oraz Oxen. W 1998 roku nagrał płytę Tribute to Marek & Wacek z Andrzejem Jagodzińskim, a w 2000 roku obaj muzycy wraz z Kwartetem Prima Vista nagrali płytę z muzyką filmową z okresu międzywojennego Gdzie są filmy z tamtych lat. W 2005 wystąpił gościnnie na płycie Czarno widzę zespołu Afro Kolektyw. Współpracował m.in. z takimi artystami jak: Tomasz Stańko, George Garzone, Hal Crook, Dave Samuels, Michał Urbaniak, Wojciech Waglewski, Reni Jusis (źródło: wikipedia).

We wtorek (5.09, godz. 19:30) usłyszymy utwory Johanna Sebastiana Bacha i Dietericha Buxtehude w recitalu organowym Jakuba Chorosa. Wstęp na koncerty jest bezpłatny, jednak sprzedawane są specjalne cegiełki, z których dochód zostanie przeznaczony m.in. na remont elewacji kościoła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Drastyczne billboardy

Nieodpłatne zwiedzanie złotoryjskich zabytków

Ścieżka edukacyjna "Przygoda w górach"

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ 5-09-2017 14:32
Niestety festiwal podobnie jak i cały Wrzesień Jeleniogórski lata świetnosci ma za sobą.
~Silesia Sonans 6-09-2017 9:40
Myli się Pan, rozkręcimy tę imprezę na nowo. :D Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy na koncerty.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nagrody wręczone

Spotkali się z Beatą Kempą

26. edycja "Prezentacji"

Wyjątkowi aktorzy, niecodzienne okoliczności

Kino Lot zaprasza

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
954
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%