MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Jubileuszowy festiwal pełen energii

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 13 listopada 2017, 14:34
Aktualizacja: 19:49
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W Jeleniogórskim Centrum Kultury odbył się wczoraj (12.11) X Dolnośląski Festiwal Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej, który tradycyjnie zgromadził uczestników z różnych stron naszego województwa. Cały dzień zabawy i integracji pokazał, jak ogromną i pozytywną energią emanują harcerze.

Gdy w 2008 roku organizowano pierwszy festiwal, mało kto wyobrażał sobie, że tak się on rozwinie. - Zastanawialiśmy się 10 lat temu, co zrobić, żeby treści patriotyczne przekazać młodemu pokoleniu bez kolejnej suchej lekcji historii i wymyśliliśmy taki festiwal. Pomysł chwycił i jest to miejsce, gdzie uczą się wykonywać piosenki harcerskie i turystyczne - powiedział Marian Łata, harcmistrz Związku Harcerstwa Polskiego, który zauważa, że popularność harcerstwa na naszym terenie stale rośnie. - W Jeleniej Górze to szczególnie widać. Nawet w trakcie tego festiwalu kilka osób mnie pytało jak można zapisać dziecko do harcerstwa - dodał były komendant dolnośląskiego hufca. - Harcerstwo to jest wychowywanie młodego człowieka przez innego młodego, trochę starszego - podkreślił.

Dzień pełen energii płynącej od uczestników obfitował w te znane i mniej znane piosenki harcerskie, patriotyczne i turystyczne. W części konkursowej wzięło udział prawie 250 uczestników, w tym 36 wykonawców. Przybyli m.in.: z Jeleniej Góry, Lwówka Śląskiego, Legnicy, Bolesławca, Kamiennej Góry, Piechowic, Wałbrzycha, czy Wrocławia. Pod koniec dnia wręczono nagrody indywidualne i grupowe w różnych kategoriach. Wręczali je przedstawiciele samorządów i parlamentu, a prawdziwą furorę zrobił najmłodszy harcerz - Szymek z Lwówka Śląskiego, który swoją energią i ogromną radością zarażał pozostałych. - Energia wypływa od tych dzieci - one chcą, mają pasję. Chcą coś zmienić, poznać, czegoś się nauczyć, a my staramy się ich wspierać - podkreśliła Maria Łabaziewicz, komendantka Karkonoskiego Hufca ZHP.

Gwiazdą tegorocznego festiwalu był zespół "Dom o Zielonych Progach". Jak zapowiadają władze hufca, w przyszłym roku planowana jest wymiana sztandaru na nowy, więc liczą na wsparcie ze strony samorządów i przedsiębiorców, a uroczystość z tym związana zaplanowana jest na 16 czerwca 2018 roku. Stary sztandar trafi do muzeum.

Na zakończenie imprezy nie zabrakło urodzinowego tortu oraz życzeń dla młodych ludzi, którzy wykazują patriotyczną postawę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Most do rozbiórki

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Adam 14-11-2017 15:08
Brawa brawa wszystko pieknie podziekowania dla pana akustyka Moc profesjonalnej roborty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Mobilizacja przed II turą

Łagodny wyrok za zakatowanie kota

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2136
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%