MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Jubileusz z dylematem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 12 czerwca 2009, 7:32
Aktualizacja: Sobota, 13 czerwca 2009, 18:40
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Seminarium, spotkanie branżowe, objazd studyjny i festyn: tak przebiegać będą zaczynające się dziś obchody 10–lecia powiatu jeleniogórskiego. Nie należy jednak zapominać, że jednocześnie mija 10 lat od utraty przez Jelenią Górę statusu miasta wojewódzkiego.

31 grudnia 1998 roku zakończyło swój byt województwo jeleniogórskie. Wszedł w życie nowy system samorządności lokalnej. – Ustawą z dnia 5 czerwca 1998 r. przywrócono, w całkowicie jednak odmienionej formie i treści, jednostkę samorządu terytorialnego - powiat. Powiat - rozumiany jako lokalna wspólnota samorządowa – piszą organizatorzy 10-lecia obchodów.

Obchody jubileuszu zaczynają się już dziś seminarium, na którym podjęte zostaną ustalenia dotyczące możliwości wspólnego działania, wspierania oraz wymiany doświadczeń z partnerami czeskimi. Będzie to także swego rodzaju podsumowanie 10-letniej współpracy. Debata zaczyna się w południe w Hotelu „Skalny” w Karpaczu. Z kolei o godz. 19 starosta Jacek Włodyga przyjmie gości na spotkaniu branżowym w hangarze Aeroklubu Jeleniogórskiego na Górze Szybowcowej.

Jutro, 13 czerwca, Starostwo Jeleniogórskie zaprosi gości obchodów na objazd atrakcji powiatu. Wszyscy mieszkańcy będą mile widziani na festynie pod hasłem „10 lat Powiatu – Podsumowanie współpracy transgranicznej. Teraźniejszość i przyszłość”. W programie zabawy, która potrwa od godz. 13 do 21, będą prezentacje oferty turystycznej i artystycznej regionów partnerskich oraz produktów regionalnych Ziemi Jeleniogórskiej. Impreza odbędzie się na Lotnisku Aeroklubu Jeleniogórskiego. Ramowy program imprezy – niżej.

Czy powiat jeleniogórski – zdaniem internautów – sprawdził się swoją działalnością podczas 10 lat działania? Jego powstanie poprzedzone było upadkiem województwa, a co za tym idzie, utratą przez Jelenią Górę rangi „ważniejszego” miasta. A może aktywność powiatu skutecznie te rany zabliźniła? Czekamy na Wasze opinie.

Obszerny wywiad ze starostą Jackiem Włodygą, któremu zadajemy niełatwe pytania, przeczytacie w poniedziałkowym wydaniu Tygodnika Jelonka.com

Program Festynu na X-lecie Powiatu Jeleniogórskiego
13.05-13.30 Cyrkland
13.30 – 14.00 Orfeus Beat , Dance Group
14.00 – 14.40 Powerdance
14.40 – 15.00 Hayat
15.00 – 15.15 Karkonosze
15.15 – 15.45 Orfeus Beat, Dance Group
15.45 – 16.30 Cyrkland
16.30 – 16.45 przemówienia: Starosta Jeleniogórski, Przewodniczący Rady Powiatu Jeleniogórskiego, Burmistrz Jablonca, Starosta Bambergu, Starosta Wolsztyński
16.45 – 17.05 Karkonosze
17.05 – 17.50 Grupa Quatro
17.50 – 18.50 Kabaret Limo
18.55 – 19.15 Powiatowa Szkoła Muzyczna z Powiatu Bamberg
19.30 – 20.30 Grupa Quatro

Ogłoszenia

Czytaj również

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Czytelniczka: drogo i brudno

Przebudowa chodnika

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~tutejszy 12-06-2009 8:29
Bzdurą było tworzenie w Polsce w 1975 roku 49 województw kiedy to na siłę łączono miasteczka w jedno duże aby tylko "spełniały" wymóg wielkości dla miasta wojewódzkiego. Wtedy zatraciła się tożsamość Sobieszowa, Cieplic! Dodatkowo zwiększyła się wtedy liczba urzedów i urzędników, a w Jeleniej Górze jedyną oznaką powstania województwa była ogromne wydłuzenie się kolejki po mieszkania, a ci co mieli już je wtedy dostać byli skreślani z listy oczekujących bo towarzysze partyjni i sprowadzani urzędnicy "mieli pierwszeństwo". W Jeleniej Górze z tytułu powstania województwa nic nie powstało godnego uwagi - jedyny budynek to prokuratura! Pozostałe zapoczatkowane budowle zostały skończone dopiero po 1990 roku! Bzdurą było w 1998 tworzezenie tak wielu zbyt małych powiatów, w wiekszości nie samodzielnych finansowo. Bzdurą było rozdzielenie w Kotlinie Jeleniogórskiej tego szczebla samorządu mieszkańców na powiat grodzki i powiat ziemski. Kotlina Jeleniogórska wraz z Jelenią Górą powinna stanowić na tym poziomie samorządu jedną funkcjonalną całość bo tak jest pojmowana przez mieszkańców i turystów!!!
~R2 12-06-2009 9:46
Dobrze, że nie utworzono jednego powiatu tylko dwa odrębne bo byśmy mieli teraz takie same kłopty jak Wałbrzych, który z dwóch uczynił jeden. Chwała wizjonerom. Gratulacje dla Starosty i Przewodniczacego Rady tak trzymać. Jest ok !
~olo 12-06-2009 13:31
cześć
~ 12-06-2009 16:44
Jubileusz z "dyletantem" chyba?
~ 12-06-2009 16:45
Jest O.K. ? O kant d... potłuc funkcjonowanie powiatów. Z nikim nie współpracują na poważnie, nic nie mogą, budżet, który posiadają niemal w 100% wydatkowany jest pod dyktando centrali. Żadna z organizacji III Sektora, samorząd gospodarczy i rolniczy mie może się pochwalić kontaktami ze Starostwem. Współpraca z Czechami ? W jakim zakresie ? Chyba, że wspólne popijawy i biesiadowanie, bo gospodarczych efektów za grosz. A kontakty z Niemcami ? Nic jakoś nie słychać o efektach wyjazdów do Aachen. I.t.d. i.t.p.
~w13 12-06-2009 17:55
powiat ziemski to tylko miejsce pracy i zarobków duzej grupy urzedników,,,a brak województwa jeleniogórskiego to moze radosc dla bolesławca czy innych okolic ale dla nas mieszkancow jelonki to tragedia i zatrzymanie rozwoju miasta..młodzi wyjezdzaja..bo tu juz malo co jest ciekawego do pracy..a nasze pieniadze wydaje wrocław..a nasze skladki na zdrowie ida na 20 szpitali we wroclawiu a na nasz jeden juz nie starcza...
ago. 12-06-2009 18:11
"Debata zaczyna się w południe w Hotelu „Skalny” w Karpaczu." To pięciu facetów: Starosta Jeleniogórski, Przewodniczący Rady Powiatu Jeleniogórskiego, Burmistrz Jablonca, Starosta Bambergu, Starosta Wolsztyński - nie dadzą rady pomieścić się w sali konferencyjnej starostwa powiatowego? A choćby w Jeleniej Górze nie było żadnego lokalu? Trzeba aż do Karpacza się wozić? Innym każe się oszczędności robić nawet na papierze toaletowym, o ciepłej wodzie nie ma co marzyć, a tutaj taka rozpusta? Przykład? A choćby toaleta w UM przy Sudeckiej, ta po prawej stronie schodami w dół. Zimna woda i notoryczny brak papieru. Wszędzie tnie się koszty na POtęgę (i słusznie, bo kryzys w państwie), a tutaj takie kosztowne wydatki na wzajemną adorację! Wstyd!
~paralela 12-06-2009 18:14
Wasz prezydent to prawdziwy as w porównaniu z naszym starostą
ago. 12-06-2009 18:52
Faktycznie, internauta z 16:45 ma rację, "praca" powiatu najbardziej polega na "pogłębianiu", "zacieśnianiu" i "umacnianiu", co nie przekłada się potem na żadne spektakularne efekty. Choćby o ten pociąg do Berlina to należało zabiegać tak z osiem lat temu. Do Pragi także wciąż nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego (mimo zacieśniania i pogłębiania), a połączenie do Trutnowa jest po wielkich bólach wychodzone osobiście przez Pana Starostę Lwóweckiego Zycha. Może tam we Lwówku nie ma ciągłego "zacieśniania, pogłębiania i umacniania", lecz jest ciężka praca i osobiste zaangażowanie. Takie są fakty.
daria30119 12-06-2009 19:49
Cześć cześć....
daria30119 12-06-2009 19:51
Zaglądasz tu czy już powiało rezygnacją???
~Jano 12-06-2009 20:05
no i jeszcze przemowienie wielkiego guru Jeleniej gory p. Obrebalskiego i jego wywody co to nie zrobil dla tego miasta , az normalnie noz sie w kieszeni otwiera na to co starosta i przydent zrobili przez ostatnie dwa lata , efekty widac na kazdym kroku
~do paralela 12-06-2009 20:08
a wasz starosta to as w porównaniu z naszą wójt:)
~olo 12-06-2009 20:28
strona pasuje
~olo 12-06-2009 20:35
ciekawe ile osób lata po starych artykułach
kazimierzp 12-06-2009 20:56
Problemem Powiatu jeleniogórskiego jest jego kadłubowość. Nic sensownego na większą skalę nie może się wnim dziać bez udziału w tym Jeleniej Góry! Komunikacja zbiorowa: wszystkie drogi samochodowe i kolejowe prowadzą przez Jelenią Górą. Oferta Kulturalna dla Powiatu to to co oferuje starostwo grodzkie Jelenia Góra ale do której praktycznie Powiat sie nie dokłada. Okazjonalne dofinansowywanie wystaw w BWA czy w Muzeum Karkonoskim to praktycznie: NIC! Jeleniogórska Książnica to tak naprawdę oferta też dla Powiatu! Szkoły średnie te istotne są w Jeleniej Górze i przez Jelenią Górę finansowane (z subwencji oświatowej!) Gospodarka wodno ściekowa bez powiązania z niektórymi sieciami Jeleniej Góry nie ma w wielu gminach racji bytu! Wszystko przemawia, że Kotlina Jeleniogórska powinna mieć wszystkie zadania powiatu w jednych rękach: dużego powiatu ziemskiego! Jeleniogórskie placówki mogą na tym zyskać, ale też i stracic bo do zadań powiatowych ta część gminna Jeleniej Góry dopłaca! Dlatego rozsądek mówi łączyć, ale z bardzo duzymi obawami! Może w ramach dalszej decentralizacji państwa więcej będzie dochodów dla gmin i powiatów! Ale która partia odda część władzy (bo pieniądze to władza) na niższe szczeble!?!? A przedwyborcze obiecanki! Jak to pisał Staudynger: "obiecanka cacanka, a potem skrobanka!"
kazimierzp 12-06-2009 21:09
Problemem Powiatu jeleniogórskiego jest jego kadłubowość. Nic sensownego na większą skalę nie może się wnim dziać bez udziału w tym Jeleniej Góry! Komunikacja zbiorowa: wszystkie drogi samochodowe i kolejowe prowadzą przez Jelenią Górą. Oferta Kulturalna dla Powiatu to to co oferuje starostwo grodzkie Jelenia Góra ale do której praktycznie Powiat sie nie dokłada. Okazjonalne dofinansowywanie wystaw w BWA czy w Muzeum Karkonoskim to praktycznie: NIC! Jeleniogórska Książnica to tak naprawdę oferta też dla Powiatu! Szkoły średnie te istotne są w Jeleniej Górze i przez Jelenią Górę finansowane (z subwencji oświatowej!) Gospodarka wodno ściekowa bez powiązania z niektórymi sieciami Jeleniej Góry nie ma w wielu gminach racji bytu! Wszystko przemawia, że Kotlina Jeleniogórska powinna mieć wszystkie zadania powiatu w jednych rękach: dużego powiatu ziemskiego! Jeleniogórskie placówki mogą na tym zyskać, ale też i stracic bo do zadań powiatowych ta część gminna Jeleniej Góry dopłaca! Dlatego rozsądek mówi łączyć, ale z bardzo duzymi obawami! Może w ramach dalszej decentralizacji państwa więcej będzie dochodów dla gmin i powiatów! Ale która partia odda część władzy (bo pieniądze to władza) na niższe szczeble!?!? A przedwyborcze obiecanki! Jak to pisał Staudynger: "obiecanka cacanka, a potem skrobanka!"
daria30119 12-06-2009 21:19
Trochę trwało żebym pojęła o co chodzi ale się udało!!!! Zależy od tego jak stary artykuł i czego dotyczy-można nawet lata wstecz się cofnąć.
ago. 13-06-2009 6:54
Mozna, Daria30119. Dodaj u siebie na kompie do "ulubionych" a nie będziesz miała potem problemu z odszukiwaniem go (ale jeszcze przed dodaniem komentu, to ważne). Potem ... zrobisz jak zechcesz.
ago. 13-06-2009 10:43
Do Daria30119 - Znajdźcie taki, gdzie pisaliście to, o czym tylko Wy sami pamiętacie. On nie będzie sprzed lat lecz raczej tygodni, inaczej ciągle będziecie mieli "towarzystwo".
daria30119 13-06-2009 11:39
Do ago.~~Dziękuje.Noże na przyszłość się przyda. Dobra rada.
daria30119 13-06-2009 11:55
Miało być "Może" a nie "Noże"
~czechna 13-06-2009 14:20
A ja jestem za łączeniem powiatów grodzkich z ziemskimi.Co do działalności starostów w przeciągu X lat to wiele działań był zgoła pozornych i robiono więcej dobrego wrażenia niż faktycznych dokonań. Starostwa powinny być większe terytorialnie i ludnościowo- oszczędność na biurokracji. Pan Starosta trzyma się nawet, nawet, ale co tu wymagać od pana mającego niebawem -jak słyszałam -70 lat i który wpadł po kilku kadencjach w rutynę? Może młodszy starosta będzie miał więcej wigoru i świeższe pomysły na rozwój powiatu, w tym na : stan dróg, lecznictwo,rozwój sportu i kultury. A przy okazji jubileuszu wszystkiego najlepszego koleżankom ze starostwa.
~olo 14-06-2009 22:13
czesc 13.06.09. 16:32

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kolejowe inwestycje w Kotlinie Kłodzkiej

Śmierć na żwirowni

Mercedesem rozbił kilka aut

Skalne ławki pod Szrenicą

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
281
Tak
38%
Nie
57%
Nie wiem
5%