MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Jubileusz miasta Erftstadt

Wiadomości: Erftstadt
Czwartek, 11 lipca 2019, 9:44
Aktualizacja: Piątek, 12 lipca 2019, 9:37
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. użyczone
Na zaproszenie Stowarzyszenia Miast Partnerskich Erftstadt – Jelenia Góra, do niemieckiego miasta przybyła grupa siedmiu uczennic i jednego ucznia w wieku 17–18 lat ze stolicy Karkonoszy, by wraz z niemieckimi partnerami móc wspólnie świętować jubileusz 50–lecia Erftstadt.

Grupie towarzyszyły trzy nauczycielki Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze, w tym dyrektor Elwira Kozak, nauczycielka języka niemieckiego Dorota Kwiatkowska oraz nauczycielka języka angielskiego Beata Krop, która jest członkiem Stowarzyszenia.

Grupa przybyła już 1 lipca 2019 r., wszyscy mieli prywatne zakwaterowanie, głównie u członków Stowarzyszenia. Uczniowie byli w Erftstadt po raz pierwszy, dla niektórych był to nawet ich pierwszy pobyt za granicą. Grupa uczestniczyła m.in. w spotkaniu Rady Miasta Erftstadt, w trakcie którego burmistrz Volker Erner przywitał uczestników bardzo serdecznie i cieszył się, że za pośrednictwem Stowarzyszenia właśnie tak młodzi obywatele Jeleniej Góry odwiedzają partnerskie miasto Erftstadt - relacjonują uczestnicy wyjazdu.

Herbert Wirtz, członek Stowarzyszenia Miast Pratnerskich, mówi:

Naszym priorytetem jest to, aby - szczególnie w młodym pokoleniu - zakotwiczyć niemiecko-polską przyjaźń jako coś zupełnie normalnego, każdy z tych młodych ludzi będzie rozpowszechniał tę ideę w gronie swoich przyjaciół i w swojej rodzinie, jeśli wróci z pozytywnymi wrażeniami z Erftstadt.

Młodzież z Jeleniej Góry wzięła udział w lekcjach w szkole Gottfried-Kinkel-Realschule, a uczniowie niemieccy oprowadzili ich po szkole. Nauczycielki również zwiedziły szkołę oraz odbyły obszerną i interesującą rozmowę, dotyczącą organizacji i metod pracy. Ich opiekunem i przewodnikiem w tym dniu był niemiecki kolega, Helmut Trué, który we wrześniu odwiedzi Jelenią Górę ze swoją klasą. Te kontakty również zostały nawiązane przez Stowarzyszenie Miast Partnerskich i będą nadal objęte jego patronatem.

Na zaproszenie miasta Erftstadt na uroczystości jubileuszowe w dniach 6 i 7 lipca przybyła również delegacja władz miasta Jelenia Góra: Janusz Łyczko - zastępca prezydenta miasta, Wojciech Chadży - przewodniczący Rady Miasta i Bożena Wachowicz-Makieła - wiceprzewodnicząca Rady Miasta. Zarówno Wojciech Chadży, jaki i Bożena Wachowicz-Makieła są - podobnie jak obecnie 15 innych mieszkańców Jeleniej Góry - członkami niemieckiego Stowarzyszenia z Erftstadt. Stowarzyszenia, którego pracę doceniają i wspierają.

W sobotę, 6 lipca 2019 r. na stoisku Stowarzyszenia odbyła się prezentacja książki. Dr Mateusz Hartwich przedstawił swoją nową „Księgę Wspomnień i Postrzegania” (tytuł polskojęzycznej wersji: „Pamięć o szkole i mieście”), w której po raz pierwszy zebrano w jednej książce wspomnienia pokolenia niemieckich pomocników przeciwlotniczych i polskich dzieci wojennych. Łączy ich to, że wszyscy uczęszczali do tej samej szkoły średniej w Hirschberg lub Jeleniej Górze - przed wojną, w jej trakcie i po jej zakończeniu.

Po tygodniu pełnym wrażeń grupa uczniów opuściła miasto partnerskie. Goście nie szczędzili pochwał dla zróżnicowanego programu, w ramach którego odwiedzili trójkąt graniczny Maastricht, Liège, Aachen, a hasło przewodnie wyjazdu: „Jak działa Europa” było widoczne niemal w każdym punkcie tej wycieczki, zwiedzili również metropolię Kolonia i oczywiście Erftstadt. Młodzież była również bardzo wdzięczna za ciepło, troskę i życzliwość, z jaką zostali tu przyjęci przez przyjaciół i członków Stowarzyszenia. Wszyscy chcieliby tu chętnie wrócić i otrzymali zapewnienie, że są zawsze mile widziani w Erftstadt - dodają.

Stowarzyszenie Miast Partnerskich pracuje nad kolejnymi obszarami, w zakresie których mogłaby rozwijać się współpraca obu miast. Po udanym nawiązaniu kontaktów pomiędzy scenami jazzowymi i szkołami, w przyszłym roku rozpocznie się kontakt na płaszczyźnie chóralnej.

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
1
25%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
25%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Kto strzelał do konia?

Lech Wałęsa w Świeradowie Zdroju

Remonty w jeleniogórskich szkołach  

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Człowiek koń 11-07-2019 13:19
Niedługo będziemy świętować przyłączenie dolnego śląska do Niemiec!! Już się nie mogę doczekać kiedy Jelenia Góra znowu będzie Hirschbergiem!! Bez Próżniaka bez Pokoja i całej kliki. Niech żyją wolne Niemcy!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kandydaci PO

PiS zaprezentował kandydatów

Samotnie na Mount Everest

Edukacja przez zabawę

Kiedy zaczną na Nadbrzeżnej?

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
571
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
5%