MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

Jubileusz himalaistów

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 10 marca 2019, 8:49
Aktualizacja: Wtorek, 12 marca 2019, 6:21
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury zebrali się członkowie Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego, miłośnicy wspinaczki oraz zainteresowani dokonaniami poprzednich, jak i obecnych pokoleń himalaistów. Obchody pod hasłem "Śladami uczestników" były upamiętnieniem wyprawy jeleniogórzan z 1979 roku, którzy zdobywali Himalaje.

Jerzy Pietkiewicz, Konstanty Bałuciński, Zbigniew Czyżewski, Bogdan Dejnarowicz, Roman Hryciów, Józef Koniak, Jerzy Pietrowicz, Julian Ryznar, Wiktor Szczypka, Kazimierz Śmieszko, Marian Tworek, Krzysztof Wielicki, Ryszard Włoszczowski, Jerzy Woźnica, Marian Piekutowski - to uczestnicy jeleniogórskiej wyprawy w Himalaje w 1979 r.

Jak opowiadali organizatorzy, "geneza wyprawy sięga 1977 roku i ataku filarem północnym na Hindukusz Kohe Szachaura (7116 m). To w tej wyprawie, w której wzięli udział A. Lwow, J. Pietkiewicz i K. Wielicki zrodził się pomysł Annapurna Południowa 1979 r.

Podróż Jelczem trwała 28 dni i przebiegała przez: Czechosłowację, Austrię, Jugosławię, Bułgarię, Turcję, Iran, Afganistan, Pakistan, Indie. Grupa samochodowa nie została przepuszczona przez granice irańsko-ofgańską z powodu wojny domowej i musiała kierować się na południe w stronę Pakistanu.

Spotkanie w JCK było okazją do wielu wspomnień - opowiadano o "Złotej Dekadzie Polskiego Himalaizmu", porównywano ekwipunek z 1979 roku z tym z 2019 roku, który zaprezentował Rafał Fronia, który podziwia dokonania swoich poprzedników.

Nie wiem, czy z pokolenia na pokolenie stajemy się coraz mniej ambitni i mniej waleczni, ale coś w tym jest. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić zorganizowania wyprawy bez łączności satelitarnej, bez prognoz pogody - wyznał R. Fronia, który nawiązał również do wyżywienia. - Całość ekwipunku wyżywieniowego to było ponad 400 kilogramów, a podczas ich wyprawy na Annapurnę to było 2140 kilogramów. Tej żywności nie było więcej, tylko teraz jest liofilizowana - mówił jeleniogórski himalaista, który zaznaczał, że sprzęt również jest obecnie dużo lżejszy.

W programie spotkania była też retrospekcja z uczestnikami wyprawy, rozmowa "na żywo" z Krzysztofem Wielickim, opis II etapu "Śladami uczestników", opis dojścia do bazy pod Annapurną Południową, prezentacja tablicy pamiątkowej 2019 oraz flagi jubileuszowej oraz podziękowania i luźne rozmowy.

W wyprawie w 1979 r. pomimo zdobycia szczytu przez Krzysztofa Wielickiego i Kazimierza Śmieszko - wspinaczka przyniosła tragedię. Śmierć poniosło trzech wspinaczy: Józef Koniak, Jerzy Pietkiewicz i Julian Ryznar. Chcąc upamiętnić tę tragedię w szczególny sposób, zaplanowano w drugim etapie projektu "Śladami uczestników" - wyjazd partnerski do Nepalu w rejon Annapurna Circuit dokładnie w 40-tą rocznicę wyprawy. Celem głównym wyjazdu jest odszukanie i dotarcie do tablicy pamiątkowej zamieszczonej w 1988 roku pod Annapurną południową. Będzie to szczególny gest upamiętniający te tragiczne wydarzenia - informują członkowie Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego.

Szczegółowe informacje nt. projektu dostępne są na stronie: https://sladamiuczestnikow1979.blogspot.com

Twoja reakcja na artykuł?

14
82%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
6%
Smuci
0
0%
Złości
2
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Więcej bobrów na jeleniogórskim Zabobrzu

Czytelniczka: drogo i brudno

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Mózg na scianie 10-03-2019 10:11
28 dni w autobusie... Niewyobrażalne
~paradise 10-03-2019 11:10
Faceci z klasą i fantazją! Obecne pokolenie to przyklejeni do komputera.
~Himalaya 10-03-2019 19:31
Niesamowita wyprawa, zrealizowana wbrew wszelkim utrudnieniom i przeciwieństwom socjalistycznym - tylko dlaczego o tym wydarzeniu mało kto słyszał? Wydarzenie to miało wiele odsłon, w tym niestety tragicznych, i powinno zostać dokładnie spisane i opublikowane o co wg mnie powinno zadbać Miasto Jelenia Góra, jako ośrodek przewodni tego regionu, posiadający stosowne możliwości. Mało jest takich dokonań czysto "jeleniogórskich" i chciałbym żeby było ono szerzej znane niż dotychczas. Gratuluję uczestnikom i organizatorom tamtego wyjazdu rozmachu i wyobraźni, wykraczające poza szarą, smutną rzeczywistość...
rymcycymcy 11-03-2019 10:16
Granica irańsko-ofgańska przebiega ani chybi ...pomiędzy Iranem, a Ofganem ! :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Chodnik na Krośnieńskiej  

Skalne ławki pod Szrenicą

Szef gangu zatrzymany

Śmierć na żwirowni

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
694
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
5%