MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Jubileusz drużyny harcerskiej Sokolik z pieśniami i tortem

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 24 lutego 2013, 7:49
Aktualizacja: Poniedziałek, 25 lutego 2013, 6:28
Autor: Mea
Fot. Mea
Drużyna harcerska Sokolik, która działa w Jeleniej Górze, obchodziła wczoraj (23.02.) w Klubie Nauczyciela jubileusz 15. urodzin. Był pyszny tort, życzenia, kwiaty, harcerskie pieśni i, co najważniejsze, przyjacielska atmosfera.

21 lutego 1998 r. Małgorzata Obrok wraz z grupą kilku harcerek u stóp Sokolika, drugiego co do wysokości szczytu w Górach Sokolich, oficjalnie powołała 4 Drużynę Jeleniogórską Sokolik, która wtedy należała do Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego Zawisza w Federacji Skautingu Europejskiego. Pierwsze dwa zastępy nosiły nazwy Kuguar i Panda, a działały przy Kościele Św. Wojciecha na Zabobrzu w Jeleniej Górze. W ciągu 15. lat w drużynie było wielu harcerzy. Anna Kamińska , która obecnie prowadzi drużynę, była zastępową Pandy.

– Idąc miastem mam wrażenie, że co druga osoba była w naszej drużynie. Niektórzy zostali do dziś. W 2005 r. drużyna wstąpiła do Związku Harcerstwa Polskiego, jednak zachowała nazwę, patrona, barwy chust i co najważniejsze wiele tradycji – mówiła Anna Kamińska, komendantka szczepu i drużynowa 4 Środowiskowej Drużyny Wędrowniczej Sokolik.

Obecnie 4 Drużyna Sokolik ma funkcję kadrową szczepu Enigma, skupia drużynowych innych jednostek. Przede wszystkim jest drużyną wędrowniczą, czyli osób już pełnoletnich. Do szczepu należy 110 harcerzy.

- Już ponad pięć lat jestem w tej drużynie, mam stopień przewodnika i samarytanki. Prowadzę 14 Drużynę Harcerską Grant, która działa przy Szkole Podstawowej nr 10. Mam pięć zastępów. W harcerstwie podoba mi się atmosfera, mam tu wielu przyjaciół, mogę się spełniać - powiedziała Magda Podośka, drużynowa.
Na uroczystość przyszły harcerki, które kiedyś były w drużynie, a wręcz ją tworzyły. - Połowę mojego życia byłam harcerką i teraz trzymając moje małe dziecko na kolanach twierdzę, że jest to dobra droga dla młodych ludzi. Gdy miałam 15 lat zakładałyśmy drużynę, uczyłyśmy się odpowiedzialności poprzez zabawę. Najfajniejsze były obozy harcerskie, gry nocne, wycieczki, jazda stopem, podchody, by zabrać drugiej drużynie flagę, czy też pływanie pontonem - powiedziała Aneta Cicha-Kardosh, kiedyś harcerka z 4 Drużyny Jeleniogórskiej Sokolik.

- Najbardziej jednak pamiętam przyjaźnie, które wtedy się narodziły i trwają do dziś – dodała.
- Ogniska, „świeczniska”, warty nocne, tego się nie zapomina. Nieraz trzeba było przetrwać, gdy np. przez trzy dni padał deszcz i namioty, w których spałyśmy były już podtapiane, istna szkoła przetrwania – powiedziała Katarzyna Kotylak, również była harcerka z 4 DJ Sokolik.

Drużynowi i wędrownicy zgromadzeni na urodzinach zachęcają do wstąpienia w szeregi harcerzy.
- Harcerstwo uczy wielu przydatnych w życiu rzeczy np. historii Polski, gry na gitarze, piosenek, jak odnaleźć się w terenie, czytania mapy, korzystania z kompasu, kuchni polowej, rozpalenia ogniska jedną zapałką, czy zrobienia pochodni. Poszerzając swoje umiejętności zdobywamy stopnie, a przy tym świetnie się bawimy – mówiła Magdalena Zabłotna, harcerka z drużyny Sokolik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Kampania ławkowa

Przedszkole ma się dobrze

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~ 24-02-2013 9:28
...u stup Sokolika? Mea, k...a, zajmij się czymś innym.
~rura i wio 24-02-2013 10:03
Zamiast pierdołami zajmijcie się sytuacją na drogach. Znajomemu murzynowi zasypało wejście do lepianki i wszystkie dwie kozy mu zamarzły.
~ 24-02-2013 11:56
Harcerstwo to na prawdę świetna zabawa. Zdobywanie umiejętności i doświadczeń, mnóstwo wspaniałych przyjaciół i przede wszystkim zabawa :)
~pero 24-02-2013 13:13
szkoda tylko, że harcerstwo podzieliło sie na właściwe czyli chrześcijańskie i niechlubne czyli ZHP.
~pieczarek 24-02-2013 13:43
nie kazdy jest w stanie wytrzymac w tym szczepie - znaczy w szczepie kazdy, ale nie z komendantka, wspolpracowac sie nie da, jest to bardzo przykre
~sprytnypoli 24-02-2013 14:25
można ich wykożystać do protestu w czasie wykładu palikota . w jeleniej nie potrzeba nam takich polityków
~xyz 24-02-2013 15:10
gówno prawda a propo podziału na harcerstwo chrześcijańskie i "niechlubne" w przyrzeczeniu harcerskim ZHP sa słowa "Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym prawu harcerskiemu". Ale najgłośniej się krzyczy na tematy o których się nie ma pojęcia to fakt.
~ 24-02-2013 15:20
"W 2005 roku drużyna wstąpiła do Związku Harcerstwa Polskiego". To cieszy. Wszak skauting Baden Powella ponad 100 lat temu dał początek polskiemu harcerstwu. Nie dajcie się już nigdy podzielić. Harcerstwo jest jedno nie zaindoktrynowane religijnie i politycznie. DOLNOŚLĄZAK hm.
~mmmmmmm 24-02-2013 16:00
Kiedyś, były 2 wersje przyrzeczenia w ZHP - jedno mówiło o bogu, a drugie o ideałach lub czymś innym świeckim, można było wybrać, jak ja składałem przyrzeczenie to była podobno słuszna tylko wersja z bogiem, a teraz nie wiem jak jest, mnie nikt religijnie nie indoktrynował przynajmniej w ZHP, jak były jakieś uroczystości w kościele, to szedł ten kto miał ochotę... teraz już nie mam styczności z tym.
~mmmmmmm 24-02-2013 16:01
Kiedyś, były 2 wersje przyrzeczenia w ZHP - jedno mówiło o bogu, a drugie o ideałach lub czymś innym świeckim, można było wybrać, jak ja składałem przyrzeczenie to była podobno słuszna tylko wersja z bogiem, a teraz nie wiem jak jest, mnie nikt religijnie nie indoktrynował przynajmniej w ZHP, jak były jakieś uroczystości w kościele, to szedł ten kto miał ochotę... teraz już nie mam styczności z tym. Tak czy inaczej, Harcerstwo to bardzo dobra, rzecz, nauczyłem się samodzielności i zaradności żywcowej. Polecam wszystkim.
~martal83 24-02-2013 17:06
Gratulacje z okazji tak pięknych okrągłych urodzin;-) powodzenia na dalszym harcerskim szlaku. Pozdrawiam
~ 24-02-2013 18:22
Teraz i ZHP i ZHR jest jedna rota przyrzeczenia ... ta z bogiem
~*xyz* 24-02-2013 19:50
a o 30 rocznicy powstania 18 JDH VICTORIA nikt w grudniu nie pisal... dlaczego? czy to jakis tekst sponsorowany? ;-)
~*xyz* 24-02-2013 22:17
beee- ale podobno ZHR jest bardziej chrzescijanskie niz zhp... tak wiec powinno sie nalezyc
~ 25-02-2013 13:30
relikty przeszłości

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zniknęły kolejne wraki

Pustostan po premierze

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Maraton zumby w Siedlęcinie

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
186
Tak
39%
Nie
51%
Nie wiem
10%