MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

Jubileusz Dni Lajtowych

Wiadomości: Karpacz
Niedziela, 1 grudnia 2019, 6:00
Aktualizacja: Wtorek, 3 grudnia 2019, 15:00
Autor: WAC
Fot. WAC
W Karpaczu w ten weekend trwa święto gór i podróżników. To już XX. edycja festiwalu górskiego „Karkonoskie Dni Lajtowe”.

Organizatorem imprezy, której bazą jest Hotel Gołębiewski w Karpaczu jest Miasto Karpacz i Polski Klub Alpejski. Spotkanie ludzi gór stanowi - podobnie jak Festiwal Górski w Lądku Zdroju - jedną z największych imprez kulturalno-turystycznych na Dolnym Śląsku. Co wyróżnia go od innych tego typu spotkań ludzi związanych z górami to niemal familijna atmosfera. Każdy z gości festiwalu może podejść do znanych polskich i nie tylko wspinaczy i alpinistów, porozmawiać, poprosić o autograf, zrobić pamiątkowe zdjęcie.

W czasie trwania festiwalu wielbiciele gór mogą obejrzeć filmy poświęcone tematyce górskiej, posłuchać relacji z niezwykle interesujących wypraw oraz spotkać się i podyskutować z elitą polskiego i światowego alpinizmu oraz z wielkimi gwiazdami sceny wspinaczkowej. W tym roku na festiwalu goszczą: Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy, Denis Urubko, Maria Cardell, Adam Bielecki, Agnieszka Bielecka, Aleksandr Lwow, Aleksandra Taistra, Przemysław Piasecki, Andrzej Marcisz oraz Magda Lassota- fotograf, podróżniczk i Lutz Maurer - reżyser filmowy.

Szczególnym akcentem, kończącym wczorajszy (30.11) dzień Dni Latowych była gala, podczas której wręczono nagrodę Primus Inter Pares, dedykowaną alpiniście, którego dokonania górskie zasługują na szczególne uznanie. W tym roku trafiła ona do rąk Przemysława Piaseckiego. Honorowym członkostwem Polskiego Klubu Alpejskiego uhonorowano Aleksandra Lwowa.

Dodatkową atrakcją festiwalu, skierowaną dla wszystkich zainteresowanych był poranny, sobotni, treningowy bieg na Śnieżkę, który poprowadził ultramaratonista górski Robert Janiec. W tym samym czasie miłośnicy nordic walking zostali zaproszeni przez Paulinę Rutę - prezesa Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, do wspólnego spaceru w góry.

Pierwsze Dni Lajtowe odbyły się w 2000 roku w Tychach – mówi Ewelina Magrel z Polskiego Klubu Alpejskiego. - Potem impreza gościła w różnych ośrodkach, by od dziewięciu lat gościć w Karpaczu. Wydaje mi się, że zakotwiczymy tu na dłużej ze względu na atmosferę Karpacza oraz dobrą współpracę z władzami tego miasta. Nie jest proste w tym samym czasie zgromadzić w jednym miejscu tyle osób związanych z górami. W tym roku z racji jubileuszu mamy około 30 procent zaproszonych gości. Jest to głównie zasługa naszego prezesa Bogusław Magrel. Cieszy nas towarzystwo wszystkich, że możemy się spotkać, pogadać i wymienić swoje spojrzenia na góry.

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Maseczki... pamiątką?

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Lwówczanin w ITTF

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Jelcz 1-12-2019 13:48
Jelcz Rules
~Ben 1-12-2019 17:59
Głupia nazwa, lajtowe ??
~ 2-12-2019 14:01
Atmosfera rzeczywiście super. Tylko jakoś nie macie szczęścia do tłumaczy. kolejny raz porażka. Pani w tym roku mimo,że miała kartki z tekstem nie poradziła sobie z tłumaczeniem z angielskiego na polski i odwrotnie. Szkoda, że pominęła bardzo ciekawe informacje, które przedstawił rozmówca. Całe szczęście, że coraz więcej ludzi zna języki obce ( oprócz pani tłumacz) i zrozumiało bardzo ciekawą wypowiedź.
~ 2-12-2019 14:28
Oj panowie organizatorzy. Coś macie pecha do tłumaczy. W tamtym roku nie wyszło, w tym jeszcze gorzej. Publicznść podpowiadała paniom tłumaczkom, bo one nie znały postawowych słów. To tak na prawdę żenada!
~ 2-12-2019 18:44
Autor artykułu nie pokusił się o sprawdzenie programu. Został zmieniony! Bieg na Śnieżkę nie poprowadził RJ. Panie redaktorze- rzetelność i jeszcze raz rzetelność!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

To było bezpieczne?

Śladami św. Jadwigi

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
800
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%