MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Jubileusz 35–lecia w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 6 października 2012, 7:31
Aktualizacja: Niedziela, 7 października 2012, 10:25
Autor: Mea
Fot. Mea
Wernisaż wystawy „Znaki czasu – zapisy przestrzeni” zorganizowany z okazji 35–lecia jeleniogórskiego Biura Wystaw Artystycznych przyciągnął wczoraj (5 października) tłumy miłośników sztuki. – Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy wystawę, która pokazuje środowisko artystyczne Kotliny Jeleniogórskiej. Jest to przegląd twórczości 36–artystów sztuk wizualnych, z którymi współpracujemy na co dzień – powiedziała Janina Hobgarska, dyrektor BWA. Wystawę można oglądać do 1 grudnia.

Galeria BWA w Jeleniej Górze rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 1977 r. Od 1999 r. jest samorządową instytucją kultury, finansowaną głównie z dotacji ustalonej przez Radę Miejską Jeleniej Góry. Pierwszą siedzibą był niewielki lokal po sklepie radiowo-telewizyjnym przy obecnej ul. Bankowej. Pierwszym dyrektorem był Zbigniew Martin, a inauguracyjną wystawą, która została otwarta w maju 1977 r. były „I Prezentacje Jeleniogórskie”. Wzięło w nich udział 24 artystów związanych z regionem jeleniogórskim m.in. Lidia Sokalska-Trybalska, Regina Włodarczyk-Puchała, czy też Bronisław Wolanin. W 1994 r. BWA przeniesiono do nowej siedziby u zbiegu ul. Długiej i Placu Ratuszowego. Galeria zyskała lepszą lokalizację, większą powierzchnię wystawienniczą oraz spore zaplecze magazynowe.

- Biuro zrealizowało 521 wystaw, w których uczestniczyło ponad 3 tysiące artystów, a obejmowały takie dyscypliny sztuki jak: malarstwo, fotografię, grafikę, rysunek, tkaninę artystyczną, ceramikę oraz performensy i akcje artystyczne – podkreśliła Janina Hobgarska.

Na urodziny BWA każdy z artystów przyniósł od trzech do pięciu prac, które powstały w ostatnich dwóch latach. – Po raz pierwszy prezentuję dziś w BWA moje trzy prace graficzne, w technice mieszanej. Przedstawiłam cerkiew i portrety. Grafika jest moją ogromną pasją, lubię rysunek, uprawiam także malarstwo - powiedziała Natalia Kryszpin, członkini Związku Polskich Artystów z Jeleniej Góry.

Licznie przybyli goście byli zachwyceni różnorodnością przedstawionych prac. – Każdy z twórców pokazał nam swoje wspaniałe techniki, pomysły i przeniósł nas do innego świata, natomiast całość wystawy była niczym ocean, w którym każdy mógł znaleźć swoją własną perełkę artyzmu – mówiła Małgorzata z Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przebudowa w centrum

Docenili grupę wieńcową

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~ 6-10-2012 9:07
I znowu ten Zawiła się wszędzie wozi na imprezach pójdziesz gdzieś i się go spotyka, aż się nie chce w tym mieście chodzi do muzeum czy galerii , bo wszędzie politycy robiący sobie pijar. A prezydenta to widzimy tylko przy kieliszkach z kwiatami w rękach i przy mikrofonie, a tam gdzie trzeba dzialac naprawdę to go nie ma i nie będzie!
~ 6-10-2012 9:56
Powinni zaserwować czeską wódeczkę i byłoby po sprawie a tak w ogóle co to za szmira w tle, i to coś jest sztuką?
~ 6-10-2012 10:31
dzieki istnieniu takich instytucji jak BWA nie jestesmy ostatnia dziura te pozostalosci po wojewodztwie troche ratuja sytuacje i trzeba obiektywnie stwierdzic ze Pani Dyrektor profesionalnie prowadzi instytucje co jest wyroznikiem na mapie kulturalnej miasta.
~ 6-10-2012 12:37
a gdzie przyjaciele - Zawadzki Andrzejewska Josko Jeremen ii wielu innych ktorzy tez sie przyczyniali ze to biuro nie padlo - oni nie ciesza sie i nie swietuja razem z Hobgarska- czyzby za wysokie progi ,......... a moze cos mi sie pomylilo.
~goscio 6-10-2012 13:33
Trochę żenujący jest fakt, że śmietanka nawzajem całowała się po tyłkach, natomiast ci, którzy byli najważniejsi - czyli artyści - nawet nie zostali przedstawieni. Porażka.
~Do gościo 6-10-2012 16:59
A mnie to nie dziwi, bo takie imprezy to są imprezy pokazowe:) Chęć pokazania mają przede wszystkim ci którzy budują sobie pijar czyli Zawiła - jego żona i ci z rozmaitych placówek, które biorą kasę z ratusza np. dyrektorka ODK. A :) Artystów nie przedstawili, bo to są dostarczyciele jedynie towaru i nic więcej, często cieszą się jak naiwni f...rzy,że zrobiono im wystawę i że jakiś dyrektor czy urzędas chwycił za to kasę:) - Totalną porażką, to była impreza w muzeum żony Zawiły (nepotyzm) jak ta gadała w nim z parciem na szkło z godzinę aż Profesor Banaś upomniał się o artystów i o to,że czas już zaczynać wystawę, a nie kontynuować pijar, ale ci ludzie tego nie wzięli za naukę stąd w BWA brak przedstawienia artystów! To już krąży po Wrocławiu w środowisku,że Zawiłowa to porażka...
~bu-ba 6-10-2012 17:25
Związku Polskich Artystów - jakich : Plastyków, Fotografików a może Architektów ?
~ 6-10-2012 18:45
O na fotkach Zawiła z żoną i niezniszczalnym czerwonym sweterkiem wzorowanym na klasyku czyli Kononowiczu.
~fiki 6-10-2012 22:09
Chyba dojrzewamy do tego aby artyści założyli w J.G. spółdzielnię........ tak spółdzielnię,która wydębi od miasta tani lokal dla ekspozycji SPRZEDAŻNEJ i wystawowej jednocześnie.....taka spółdzielnia może również sprzedawać na export....wystawiać faktury itp. byłaby niezależna od dotacji z miasta i tam ważniejsi byliby artyści...naturalna hierarchia wśród grupy itd. Byłoby trudno bo mentalność z PRL jest nadal trwała jak skała :))))))) /czołobitność dla nikomu nic nie dających związków artystycznych przerażająca...przed wojną było 6 związków/ Pijarowcy niech se założą Jeleniogórskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych ........byłoby fajnie.........................:)))))))))))))))))))))))))))
~@@@ 6-10-2012 22:35
A pan Grzegorz Jędrasiewicz tyle lat dba o BWA i nikt tego nie widzi?
~benek 6-10-2012 22:35
* można dostać i wścieku jelit, patrząc na ten k...idołek upolityczniony.... szanowałem przez lata panią Hobgarską , ale nie mogę tolerowąc komplexa i tego jak się zwąchali .... masakra. kocham swoje miasto , to co się dzieje od lat doprowadzi do tego co jest w goebelsowskim goerlitz .........
~@@@ 6-10-2012 22:44
Wszędzie na zdjęciach tylko Zawiła a wziął by się zawinął z Ratusza !!!A ta nasza Jelenia Góra to prawdziwy k...idołek!!!
~mimoza 6-10-2012 23:04
Ło,matko! a ta kobita to niby czemu wieczorową porą okulary w pomieszczenu zamkniętym ma na czole? Taka moda? Nie wiemy o tym w tym zaścianku? No i gdzie jest Grzesiu? Wie ktoś?
~goscioo 6-10-2012 23:38
Powinni oddać przestrzeń galeryjną młodym. Stare wygi, "tuzy" naszego podwórka artystycznego zaprezentowały żenujące prace - odpady swojej twórczości. Dzięki temu w zasadzie 2 czy 3 prace zwracały uwagę. Reszta to nędza. Poza głowami w żółtych kółkach za plecami prezydenta ciężko coś dobrego wypatrzeć.
~fiki 7-10-2012 0:13
w niewielkim mieście zawsze będą się spotykać wciąż ci sami ludzie to normalne.....spróbujmy się unowocześnić .....może się polubimy???
~Zula 7-10-2012 7:34
Panie Boże dziękuję Ci i wam Wszyscy Święci , że nie dane mi było oglądać TEJ PARADY WŁADZY Z KIELICHAMI. Ten czerwony sweterek to przejaw niespełnionej miłości ,wolałam czerwone skarpetki ż...opolaka Tyrnanda.
~ 7-10-2012 8:48
Prawda jest taka,ze sztuka dziś nie potrzebuje kurateli ludzi byłego systemu i kurateli polityków, mieliśmy już sztukę na usługach... po co do tego wracać, po wzmocnienia,że co zrobią komuś wystawę w 2 salach koło ratusza? albo w jakimś tam innym trefnym miejscu, a co to daje ,jaki jest z tego wynik poza pijarowym dla organizatorów i Compleksa? A NAJCIEKAWSZE JEST TO,żE Zawiły nie było widać w placówkach kultury wcześniej on nie ma potrzeby byc np w teatrze w filharmonii czy w galerii, zawsze tam jest jedynie w kontekście robienia sobie otoczki. Trzeba omijać takie miejsca i bojkotować je kiedy się upolityczniają!
~rozsądny 12-10-2012 20:51
O TO CHODZI, PRAWDZIWI ARTYŚCI NAPRAWDĘ MAJĄ W TYŁKU IMPREZY DYREKTORÓW PLACÓWEK I PRZYDUPASÓW MARTINA COMPLEXA LUB JEGO SAMEGO (ŻONY, PRZYJACIÓŁ). DECYDENCI I URZĘDASY SIĘ ADORUJĄ, HONORUJĄ, GOSZCZĄ, A MALARZE, FOTOGRAFICY, MUZYCY, AKTORZY -TO TAKA EGZOTYCZNA FERAJNA, KTÓREJ MOŻNA CZASEM DAĆ TROCHĘ ZAROBIĆ, POCHWALIĆ, UPRZEJMIE WYSŁUCHAĆ, ALE BEZ PRZESADY! KARTY SIĘ ROZDAJE GŁÓWNIE DLA "SWOICH" LUB NEUTRALNYCH. POD RÓŻNYMI POZORAMI. SYSTEM JEST MAŁO CZYTELNY, OSZUKAŃCZY I ŚLISKI. TE WSZYSTKIE JANINY, OLGI, KOCE, ZUZY TO ŚCIEMNIACZE I Mo...lNI DEGENERACI, KTÓRZY BEZ WIĘKSZYCH SKRUPUŁÓW TŁAMSZĄ ARTYSTÓW CZY PRACOWNIKÓW ZE SWOIM ODMIENNYM ZDANIEM. NADUŻYWANIE FUNKCJI I PRZYZWOITOŚCI WOBEC PODATNIKÓW/MIESZKAŃCÓW. MAM NADZIEJĘ ŻE SPRAWIEDLIWOŚĆ ICH DOPADNIE W JAKIS TAM SPOSÓB.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Roboty na Dworcowej

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Z Leszkiem na Śnieżkę

Znaleziono niewybuch

Remont wiaty na finiszu

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
970
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
3%