MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

JSM rozdaje „koperty życia”

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 18 grudnia 2014, 8:22
Aktualizacja: Piątek, 19 grudnia 2014, 8:18
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Mieszkańcy obsługiwani przez Jeleniogórską Spółdzielnię Mieszkaniową mogą odebrać bezpłatnie koperty życia, które pomogą ratownikom medycznym w szybkiej i skutecznej pomocy. – Projekt jest skierowany do osób starszych i młodych trwale zmagających się z chorobą, a szczególnie do samotnych – mówi Aleksandra Chrzanowska–Frątczak. Na czym polega idea tej akcji i jak może ona uratować życie?

Program powstał z myślą o bezpieczeństwie ludzi chorych – po to, aby umożliwić służbom medycznym szybką i skuteczną pomoc. Jest realizowany w całej Polsce, pod różną postacią. Miasto Jelenia Góra od początku roku wdrożyło „Pudełka życia”. Idea jest bardzo podobna. Koperta życia to zestaw składający się z: plastikowej koperty oznaczonej naklejką, ankiety, naklejki do umieszczenia na drzwiach lodówki.

- Na podstawie ankiety każdy posiadacz koperty życia przygotowuje informację na temat stanu swojego zdrowia: chorób na które cierpi, przyjmowanych lekarstw, skłonności do uczuleń, podaje również numery telefonów do najbliższej rodziny lub opiekunów – wymienia przedstawicielka JSM. – Jest ona szczególnie ważna dla osób samotnych, ale też chorych. Kiedy ratownicy medyczni wchodzą do mieszkania i widzą nieprzytomną osobę, lub kogoś z kim nie ma kontaktu, w kopercie znajdą wszystkie najważniejsze informacje, by jak najszybciej i najskuteczniej pomóc – dodaje.

Robert Pietryszyn z Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze przyznaje, że zarówno koperta życia, jak i pudełko życia to cenne inicjatywy, ale…
- Najważniejsze jest to, by ankieta była rzetelnie wypełniona i na bieżąco aktualizowana oraz leżała w widocznym miejscu i była dobrze oznaczona np. naklejką „Tu jest koperta/ pudełko życia” – mówi kierownik działu medycznego Robert Pietryszyn. – Jest to bardzo pomocne, kiedy z osobą chorą nie ma kontaktu – dodaje.

Koperty życia można odebrać w Administracjach JSM – I i II, a także w Klubie Seniora przy ul. Noskowskiego 10.

- Będą one również dostarczane do mieszkań seniorów przez naszych pracowników, ale nie o wszystkich osobach chorych czy samotnych wiemy, dlatego jeśli ktoś potrzebuje taką kartę, może się po nią zgłosić lub wysłać członka rodziny – mówi Aleksandra Chrzanowska-Frątczak. – Obecnie dzięki sponsorom: przychodni przy ul. Ogińskiego i firmie ubezpieczeniowej, wydrukowaliśmy 3,5 tysiąca takich kopert. Jeśli okaże się, że zainteresowanie jest większe, dodrukujemy je –zapewnia przedstawicielka JSM.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rzemiosła zdobią drzewa

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Rok niespełnionych obietnic

Komentarze (5) Dodaj komentarz

rymcycymcy 18-12-2014 11:36
...ale ja mam lodówkę w piwnicy ! :) ...jak coś, to nikt tego nie znajdzie !
~Kos 18-12-2014 17:06
Kapitalna inicjatywa Spółdzielni. Dziękujemy za troskę i życzymy wielu innych tak pożytecznych inicjatyw. Brawo
~Iza 18-12-2014 21:48
Świetna inicjatywa !!!
~delfina 18-12-2014 23:07
-rymcymcymcy- usmialam się doi lez z Twojego wpisu.
~Rak 19-12-2014 11:09
Miło patrzeć jak nasza Spółdzielnia w ostatnim okresie się zmienia . A jeśli chodzi o Kopertę życia to super inicjatywa

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nowe drogi w Janowicach Wielkich

Uczniowie piszą listy...

Książęcy dzwonek w Sali Krzywej

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Na Kilińskiego bezpieczniej

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
869
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%