MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Jodełki, choinki w wielkim wyborze

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 17 grudnia 2008, 14:37
Aktualizacja: 14:38
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Ruszyła sprzedaż świątecznych drzewek. Są dostępne w tradycyjnych miejscach, stanowią także ofertę hipermarketów. Wbrew modzie na ekologię, prawdziwe choinki są na topie.

Ponad 60 złotych trzeba wydać na zgrabną jodełkę. Tańsze są świerczki. Do wyboru rozmaite wysokości. Niebawem w wielu mieszkaniach stanie taka właśnie, świeża i pachnąca choinka. – Nie narzekamy na brak klientów – usłyszeliśmy od jednego ze sprzedawców. – Ten biznes trwa tylko kilka dni, ale można przyzwoicie zarobić – dodaje handlarz.

Potwierdza to tendencję do kupowania prawdziwych drzewek aniżeli sztucznych odpowiedników. Te – co prawda – kupowane są raz na kilka lat, ale w porównania ze świerczkiem lub jodełką wyciętą ze szkółki nie wytrzymują. A i znawcy choinek mają argument przeciwko ekologom, którzy zachwalają drzewka sztuczne. Te, co prawda cieszą oko przez kilka sezonów, kiedy zostaną wyrzucone, będą się rozkładały w środowisku przez kilkadziesiąt i więcej lat.

Choinki pochodzą najczęściej ze specjalnych plantacji, na których sadzi się drzewka z takim właśnie przeznaczeniem. Nie ma więc mowy o niszczeniu lasu, jak się powszechnie sądzi. Coraz częściej mieszkańcy kupują też świerczki w doniczkach, aby po świętach przesadzić je do ogródka Tu jednak można się naciąć: bywa że rośliny są źle ukorzenione, albo po prostu nie przyjmują się i usychają.

Sprzedawcy choinek wręczają każdemu klientowi paragon. – To dowód, że drzewko zostało kupione legalnie – usłyszeliśmy. Wciąż zdarzają się bowiem kradzieże drzewek z lasu. Jednak zjawisko nie jest już tak częste jak kiedyś. Przyczyniły się do tego częstsze kontrole policji i dokładne sprawdzanie przez strażników miejskich legalności roślin oferowanych na straganach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie nowa świetlica

Stalowe rumaki w Karpaczu

Rzeźby dla Kowar

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~;-0 17-12-2008 16:09
;-)
~RS 17-12-2008 16:39
Właśnie naturalne są ekologiczne, nie trzeba chyba przypominać mieszkańcom J.G. co to jest fabryka tworzyw sztucznych... A plantacja choinek nie dość, że nie smrodzi to jeszcze oczyszcza powietrze.
rymcycymcy 17-12-2008 21:17
Ja jestem za sztucznymi choinkami ! Powinny też być sztuczne karpie. Przynajmniej teściowa by nas nie truła tym świństwem ;)
~klient 17-12-2008 22:23
Ciekawe, czy jak w zeszłym roku, wszystkie świerczki są chore, a sprzedawcy i tak trzymają wysoką cenę... i znów trzeba będzie sztuczną :((
~paklum♣ ҉ 18-12-2008 7:06
do rymcycymcy: to Ty umiejętności przyrządzenia karpia wymagasz tylko od teściowej? a Wy z żonką nie umiecie? to coś z Wami cieniutko....
~subiektywny 18-12-2008 10:19
a który ekolog podkreśla wyższość sztucznych drzewek?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kontakt ograniczony

Bezmyślne palikowanie

Interwencja na Wiejskiej

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Rozbiórka „Kuźnicy”

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
893
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%