MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

JFTD ruszyło. Sceniczna miłość odwzajemniona

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 6 kwietnia 2011, 15:37
Aktualizacja: Czwartek, 7 kwietnia 2011, 7:13
Autor: TEJO
Fot. TEJO
– Jak dobrze jest czasem choć przez chwilę udawać kogoś innego! – to zdanie zasłyszane w sztuce teatrzyku „Epidemia” ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Jeleniej Górze jest trafnym mottem dla wszystkich dzisiejszych spektakli w ramach XI Jeleniogórskiego Forum Teatrów Dziecięcych, które zaczęło się w Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu.

Z siedemnastu widowisk zaplanowanych na trzydniową imprezę dziś obejrzano cztery. Wszystkie na „poziomie”, co z pewnością świetnie wróży kolejnym festiwalowym prezentacjom. Jeleniogórskie Forum Teatrów Dziecięcych otworzyła dziś Daria Pacewicz z ODK. Przedstawiła jurorów: po raz pierwszy (chyba) w historii tej imprezy są to sami panowie: Jacek Paruszyński (aktor Teatru im. Norwida i znany edukator młodych pokoleń), Paweł Sikora (aktor i kompozytor) oraz Krzysztof Rogacewicz (aktor teatralny, filmowy i kabaretowy) – obydwaj związani z Teatrem Maska.

Każde z widowisk w sposób niebanalny zapowiada uzdolniona teatralnie para nastolatków: Marta Kołodziej i Szymon Stęchły. Marta i Szymon mieli dziś okazję wystąpić cztery razy anonsując występy grup z Jeleniej Góry oraz z Lwówka Śląskiego.

Mocnym, choć nie do końca „wybrzmiałym” z powodu awarii światła, „akordem” na rozpoczęcie Forum było metaforyczne widowisko zatytułowane „Nie możemy być sami aniołami” grupy Epidemia, która pod wodzą pani Katarzyny Mackiewicz działa przy jeleniogórskiej „dziesiątce”. Składający się z kilku etiud spektakl nawiązuje do ważnych w życiu człowieka pojęć oraz symboli. Środkiem wyrazu jest choreografia w połączeniu z ciekawą ścieżką dźwiękową. Podstawą jest także rekwizyt: w etiudzie z ramami wykonawcy podkreślają dwuznaczność tychże. Rama pozwala z jednej strony uwypuklić piękno, ale także bywa źródłem ograniczenia swobody.

Teatr Metafora przy Młodzieżowym Domu Kultury działający pod opieką Krzysztofa Zwolińskiego pokazał miniaturę „Pamiętnik”. To multimedialne widowisko, bardzo pomysłowe zresztą, gdzie podstawą są zwierzenia, jakie najczęściej trafiają do… pamiętnika. Sprawy często bardzo osobiste, które opisywane są „do szuflady”, tu są bazą narracji. Etiudy czworga adeptów sceny połączone są ze znakomitą animowaną scenografią. Teksty nieco surrealistyczne, nieco oniryczne, nieco prześmiewcze i satyryczne sprawiają, że całość robi dobre wrażenie.

Próbkę „czarnego teatru” dała grupa „Razem” z Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych, która pod kierunkiem Edyty Chwalibóg i Doroty Bany przygotowała widowisko „Rady nie do parady”. Ograniczone do minimum przez technikę środki wyrazu w przypadku „Razem” - paradoksalnie – wyzwoliły ekspresję młodych wykonawców, na co dzień przecież żyjącymi z różnymi typami zaburzeń. Ich etiudy: „Kopciuszek” i „Zrzęda” na długo pozostaną przez to w pamięci widzów.

I na koniec dzisiejszych prezentacji – lwówczanie z teatru „Pod szczęśliwą trójką” oraz ich „Oswoić odludka, czyli ballada o przyjaźni”. To przykład teatru obyczajowego: wyobcowany chłopiec mający niekonwencjonalne gusta muzyczne (słucha Chopina), szuka przyjaciół. Cała akcja – ubrana w ciekawą choreografię i z piękną Balladą f-moll op. 52 Chopina w tle – pobudza do refleksji o przyjaźni, tolerancji oraz odrzuceniu. Szczęśliwe zakończenie: obowiązkowo! Sztukę w ramach obchodów Roku Chopinowskiego przygotowały w ubiegłym roku panie Maria Józefowicz i Lidia Ryugwelska.

Po prezentacjach opiekunów poszczególnych grup jurorzy zaprosili na omówienie spektakli. Z pewnością rady profesjonalnych aktorów wyzwolą jeszcze większy potencjał twórczy. Choć – na podstawie dzisiejszych przedstawień – można powiedzieć, że miłość do sztuk scenicznych jest w przypadku wszystkich wykonawców odwzajemniona. A to nie zawsze jest regułą w teatrze najmłodszych.

Jutro – najbogatszy w widowiska dzień. Gospodarzy będą reprezentowały grupy: Demotywatory.comic z Gimnazjum nr 3 (o godz. 9. 10 oraz o godz. 11. 50), oraz Teatr CP?Z! z Gimnazjum przy Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych (godz. 11. 05). Przypomnijmy, że areną JFTD jest Osiedlowy Dom Kultury na Zabobrzu, a stawką – wyjazd na Ogólnopolski Festiwal Teatrów Dziecięcych „Dziatwa” do Łodzi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zaśpiewał chór brożecki

Nietypowy finał Ligi Rocka

Dzisiaj premiera Malali!

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 6-04-2011 16:31
a gdzie zdjęcia Panie Konradzie :-) Czekamy! <br<<br> <i> Już są:-) - pozdrawiam! </i>
~ 6-04-2011 17:38
:) dziękuję! pozdrawiam! jak zwykle interesujące!
~ 6-04-2011 18:54
Pan Paruszyński nie edukuje młodych ludzi, tylko ich stresuje! I nie jest to opinia wyssana z palca ani odosobniona!
~Do 18:54 6-04-2011 20:05
Tak? A mnie się wydaje, że jednak jest - i wyssana z palca i odosobniona :)
~Dariusz B. 6-04-2011 20:25
Panie Jacku, proszę nie przejmować się opinią wyssaną z palca jakiejś pewnie sfrustrowanej mamuśki. My ( rodzice ) Panu dziękujemy. A jak się komuś nie podoba ciężka Pana praca z dzieciakami to niech zabiera swoje dziecko i pozwoli mu na wszystko, przecież zajęcia z Panem nie są obowiązkowe, a jak się komuś nie podoba i nie daje rady, bo jest zestresowane , to odchodzi. Dzięki Panu moje dziecko poczuło co to sukces i poznało prawdę w stwierdzeniu, że bez pracy nie ma kołaczy. A tak w ogóle to ów gość z 18.45 mógłby to Panu w oczy powiedzieć, a nie za plecami na forum i jako komentarz do artykułu. Wstyd mi za takich ludzi. Proszę się nie zrażać i jak to mówią" róbmy swoje" Gorąco pozdrawiam i powodzenia.
~ 6-04-2011 22:38
Jak piękna Pani prowadząca!
~IW 6-04-2011 23:13
"Grówno, grówno, grówno" panie Paruszyński. Pan Dariusz to dopiero nawiedzony.
~look 6-04-2011 23:43
ale Dariusz B. to nawiedzony człowiek. Najlepiej dzieciaki zgnoić i poniżyć dla sukcesu -czapki z głów. Sukces czasami jest gorzki le co się nie robi dla chwil. A gdzie komentarz IW o grównie nieładnie Panowie ale cenzura
~Dariusz B 7-04-2011 20:21
Do .. tej samej osoby tylko o innym nicku.... Nie będę podejmował polemiki z kimś tak zapiekłym.Cóż to za język Współczuję dziecku.....nie dziwię się, że takie zestresowane.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wraca pomysł łączenia muzeów

Nie taka bestia straszna (recenzja)

Tym razem "Malala"  

Nadszarość w Mikavce

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
734
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%