MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

JFOON walczy o ochronę danych osobowych

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 16 stycznia 2016, 8:05
Aktualizacja: 8:07
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Archiwum Jelonki.com
Po licznych sygnałach wyłudzania danych osobowych podczas zawierania umów cywilno– prawnych, głownie z bankami (ale nie tylko), Jeleniogórskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych zgłosiło problem posłom ziemi jeleniogórskiej, Związkowi Banków Polskich oraz Generalnemu Inspektorowi Danych Osobowych. Ten ostatni zapowiedział dogłębną analizę tego problemu i nie wyklucza zmian legislacyjnych w tym zakresie, ale póki co mieszkańcy muszą sami chronić swoje dane osobowe.

- Wielokrotnie do naszych organizacji zrzeszonych w Jeleniogórskim Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych zgłaszali się nie tylko ich członkowie z problemem wymuszania przy zawieraniu różnego rodzaju umów cywilno-prawnych zgody na kopiowanie dokumentów tożsamości – mówi Bogusław Gałka – przewodniczący JFOON. – Dlatego zwróciliśmy się do posłów ziemi jeleniogórskiej, do Związku Banków Polskich jak i Generalnego Inspektora Danych Osobowych, by zasygnalizować ten ważny problem. W naszej ocenie dla zabezpieczenia bezpieczeństwa, dowód osobisty powinien służyć do potwierdzenia tożsamości i wiarygodności danych, jakie podaje dana osoba przy zawieraniu umowy. Jednak bardzo swobodne kserowanie lub skanowanie przy tej okazji dokumentów tożsamości przez przedstawicieli różnych branż np. finansowych, ubezpieczeniowych, uczelniach, uważamy już za zagrożenie dla bezpieczeństwa danych osobowych – dodaje przewodniczący JFOON.

Przedstawiciele JFOON przekonują, że coraz częściej dochodzi do tzw. „kradzieży tożsamości” i każdy może paść ofiarą tego przestępstwa.

- Cieszy fakt, że Generalny Inspektor Danych Osobowych zapowiedział dogłębną analizę tego problemu i nie wyklucza zmian legislacyjnych w tym zakresie – mówi Ligia Jamer, przewodnicząca Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane. - Do tego czasu jednak ważne jest by uczulać Polaków na to, by chronili swoje dane i swoje dokumenty, bo wykorzystanie danych w nich zawartych przez osoby nieuczciwe może spowodować nie tylko wymierne straty finansowe, ale narazić na szereg kłopotów – dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jubileusze małżeńskie

Będzie kręcone!

Stoi kolej na Kopę

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~AD966 16-01-2016 8:17
Najwięcej danych osobowych posiada proboszcz w kajeciku jak chodzi po kolędzie.
~gluś 16-01-2016 8:28
to bardzo ważna sprawa żebyśmy nie obudzili się z komornikiem na głowie za np. kredyt zaciągnięty internetowo bez naszej wiedzy
~rysiek w swetrze 16-01-2016 10:23
O,, Fajs zbuku,, myślisz ?@AD
~kam 16-01-2016 13:41
do AD966 masz obsesje lecz się...może wyzdrowiejesz jak to jest do wyleczenia. Powodzenia.
~inge 16-01-2016 20:08
do Ad966 Lecz się póki nie jest za pożno.Widać nie przyjmujesz księdza,bo zabierasz głos nie orientując się,wieć po co się odzywasz kiedy nie dotyczy to ciebie.Widocznie masz coś na sumieniu.
~do 8:28 17-01-2016 0:50
jak ktoś chce na prawdę wziąć kredyt to musi gechennę formalnościową przejść no ale ktoś na kogoś ze szczątkowymi danymi to bez problemu ??????

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śledztwo ws. KPR–u umorzone

O rozpadających się górach

Tu też świętowali

Radni KO przeciw kupcom?

Patriotycznie przy ognisku

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
858
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%