MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Jest zgoda na budowę ronda, ale nie ma za co

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 6 lipca 2016, 7:55
Aktualizacja: Czwartek, 7 lipca 2016, 7:48
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
Wojewoda dolnośląski wydał zezwolenie na budowę ronda na skrzyżowaniu ulic: Trasa Czeska, Lubańska i Goduszyńska w ciągu drogi krajowej nr 3. Ma ono poprawić zarówno bezpieczeństwo kierowców, jak i płynność ruchu. Niestety wciąż brakuje pieniędzy na budowę.

– Mieszkam tu od 40 lat i na własne oczy widziałem kilkanaście śmiertelnych ofiar tego skrzyżowania, dlatego w minionym roku zebrałem ponad tysiąc podpisów pod wnioskiem o natychmiastową przebudowę tej krzyżówki – mówi Tadeusz Dobosz, okoliczny mieszkaniec.

O przebudowie tego skrzyżowania mówi się od kilku lat i temat powraca po każdym wypadku drogowym. A w tym miejscu takich wypadków nie brakuje. Według policyjnych statystyk, od 2013 roku do lipca 2016 roku na tym skrzyżowaniu doszło do 20 zdarzeń drogowych. Nikt nie ma wątpliwości, że problem rozwiązałoby rondo. Jednak na jego budowę wciąż brakuje pieniędzy.

- Przy dużym natężeniu ruchu bezkolizyjne wyjechanie na krajową tróję zarówno z ul. Lubańskiej, jak i Goduszyńskiej jest wielką sztuką – mówi Tadeusz Dobosz mieszkający przy ul. Goduszyńskiej i prowadzący Salon Kosmetyki Samochodowej. – Tu kilkanaście osób na moich oczach zakończyło życie, w tym jeden z moich gości z Włoch. On jechał od Szklarskiej Poręby i ktoś wyjeżdżający z Lubańskiej zajechał mu drogę. Dlatego przebudowa tego skrzyżowania to sprawa priorytetowa. To nie jest problem tylko mieszkańców ulicy Goduszyńskiej, ale i wszystkich tych, którzy jadą i wracają ze Szklarskiej Poręby, Piechowic, Cieplic. Wiele autobusów jeździ tą drogą ze Zgorzelca do Term Cieplickich i ma problem żeby pokonać to skrzyżowanie. Korki są aż po wiadukt, a co się dzieje tu w niedzielęm kiedy jest giełda, to już nie mówię. To jest ruchliwa trasa, którą jeździ mnóstwo wczasowiczów. Większość, mimo ograniczenia prędkości, pędzi jak szalona. Ja jeżdżę po Belgii i innych krajach, i nawet jak są wąskie uliczki, wszędzie są ronda. W Polsce też. Dlatego o tym skrzyżowaniu nie ma co dyskutować, nie ma się nad czym zastanawiać. Trzeba działać, zanim znów dojdzie do wypadku i zgaśnie kolejne życie - dodaje Tadeusz Dobosz.

Takiego samego zdania jest Janusz Jagła prowadzący przy ul. Goduszyńskiej renowację aut i blacharstwo samochodowe. – Za komuny Goduszyn został przyłączony do Jeleniej Góry, bo szukano ludności, by Jelenią Górę zrobić województwem. Teraz cały czas słyszymy, że na naszą dzielnicę nie ma pieniędzy – mówi Janusz Jagła. – Nie ma kanalizacji. Remontują tylko główną ulicę, a przecież przebudowa tego skrzyżowania to sprawa życia i śmierci – dodaje przedsiębiorca.

Wiceprezydent Jerzy Łużnik wyjaśnia, że Miasto od lat stara się o unijne dofinansowanie na tą inwestycję. Póki co jednak żadnych pieniędzy zdobyć się nie udało.

A według wstępnych kosztorysowych wyliczeń Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze, budowa takiego ronda może kosztować około 3 mln 400 tys. zł. To jednak dane niedokładne, bo sprzed dwóch lat.
- Pozwolenie na budowę to dopiero początek drogi tej inwestycji – wyjaśnia Piotr Dyła, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. – Następnym krokiem będzie uprawomocnienie się tej decyzji, a po nim aktualizacja projektu i kosztorysu, bo obecnie posiadane przez nas dokumenty, zostały wykonane dwa lata temu. Fundamentalną kwestią są natomiast pieniądze – dodaje wiceszef zarządu dróg i mostów.

Dlatego – jak zapewnia wiceprezydent Jerzy Łużnik - w tym roku Miasto złożyło kolejne wnioski i ma nadzieję, że tym razem uda się zdobyć pieniądze na budowę ronda.

- Złożyliśmy zarówno wspólny projekt z czeskim partnerem, jak i indywidualny wniosek do programu rządowego, dotyczącego usuwania zagrożeń na drogach krajowych w miastach działających na prawach powiatów grodzkich. Mamy nadzieję, że tym razem uda nam się skutecznie te pieniądze pozyskać – mówi Jerzy Łużniak. – Niestety środki trafią do nas nie wcześniej, niż w przyszłym roku – dodaje wiceprezydent Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Promesy dla OSP

Działka nad zabytek?

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (50) Dodaj komentarz

~Yrezi Rewor 6-07-2016 8:02
Barejada ;-)
~ 6-07-2016 8:20
a na jakiego grzyba nastepne bezsensownie wydawane pieniadze na jakies beznadziejne ronda lepiej niech kierowcy naucza sie patrzec w prawo i lewo i bedzie bezpiecznie.To jest nieudolnosc kierowców ktory nie patrza tak jak trzeba
~papadopulos 6-07-2016 8:27
z kąd oni takie ceny biorą,kuzwa połowa do kieszeni idzie,rondo na Orlim za bańke zrobili gdzie było to ciezkie do wykonania,bo nie na polu,tylko wśród zabudowań,no nie moge,szmaciarstwo
~ 6-07-2016 8:29
ty pało z 8;27,wlewo i prawo mozna tam patrzec pół dnia i sie nie wyjedzie na krajową
~drdr 6-07-2016 8:29
Proszę moderatora o usuwanie takich idiotycznych wpisów ,jakim zaszczycił nas ~ 8:20~
~ 6-07-2016 8:37
Jeszcze progi zwalniające bo niedzielni kierowcy nie mogą wyjechać wiadomo zawsze wyjeżdżali ze stodoły a teraz skrzyżowanie
~no to do pracy! 6-07-2016 8:40
Co na to wydział funduszy unijnych .Przecież zdobycie kasy to pestka.
~Arno 6-07-2016 8:51
W związku z tym, że mam inne zdanie, proszę moderatora o usuwanie takich idiotycznych wpisów ,jakim zaszczycił nas ~drdr
~zaboberek 6-07-2016 9:01
Kiedyś tzw.podatek drogowy,który płacili posiadacze pojazdów mechanicznych,został włączony w cenę paliwa i miał być przeznaczony na drogi lokalne,może tu są pieniądze na te rondo?A może należy wziąć kredyt na poczet przyszłej dotacji?Najprościej powiedzieć:"nie ma pieniędzy". Od myślenia są "mądre głowy "we władzach Jeleniej Góry,a przynajmniej powinny być...
~JanuszJG 6-07-2016 9:06
Panie Łużniak i Panie Dyla proponuję obniżyć pensję urzędnikom, to pieniądze na budowę ronda przy ul. Lubańskiej, Goduszyńskiej oraz Trasie Czeskiej na pewno się znajdą...
~ 6-07-2016 9:14
Ronda i tylko ronda byłem u synka w Niemczech i tam wszelkie krzyżówki to ronda, a jak nie było ronda to sygnalizacja i żadnych korków,stłuczek jak w Polsce.
~ 6-07-2016 9:24
czy przypadkiem nasze miasto nie zbankrutowalo.
~ 6-07-2016 9:30
czy nie lepiej zamiast remontowac zameczek na Zabobrzu czyli kolejny nikomu nie potrzebny dom kultury to moze rondo wazniejsze.
~do 8.20 6-07-2016 9:32
najwyrażniej masz problem ze Sobą.Za nic masz ludzkie tragedie i nieszczęścia.Jesteś nieobliczalny i nieprzewidywalny jak sytuacje które mają miejsce na tym skrzyżowaniu.Gdzie robiłeś [jeżeli posiadasz ] prawo jazdy ////?????skoro jesteś takim FENOMENEM .Tylko pozazdrościć GŁUPOTY!!!!!POZDRAWIAM!!!!!
~wtf? 6-07-2016 9:41
Klimat jak w komediach z czasów PRL "wicie,rozumicie zgoda jest, ale piniędzy nima";0
~rksss 6-07-2016 10:11
Swiatla zamontowac i spokoj
~obser 6-07-2016 10:29
Zamknąć to muzeum G.Zawiły i Kusiaka bo oprócz nich nikogo tam nigdy nie ma i pieniądze się znają na 10 rond
~betiblu 6-07-2016 10:54
Rondo w tym miejscu to idiotyzm drogowy. Ułatwienie wyjazdu ze zwykłej drogi podporządkowanej? Przy tej trasie jest takich wyjazdów w cholerę i co na każdym rondo? Bo jakieś sieroty niejezdne muszą chwilę poczekać, żeby włączyć się do ruchu? Wydawać publiczne pieniądze na czyjeś wygodnictwo? Jeżdżę tamtędy codziennie od ponad 10 lat - wspomniana wyżej częstotliwość wypadków śmiertelnych w tym miejscu to zwykłe kłamstwo.
~ddd 6-07-2016 11:05
Skąd oni biorą takie kwoty? Ja nie wiem, ale co przetarg na cokolwiek to te kwoty mnożą minimum razy 5! Prawie 4 bańki za rondo? Ludzie, czy ktoś tam trzeźwo myśli?
~NOM 6-07-2016 11:24
tylko po co ? skoro lubańską NIKT JUŻ NIE JEŹDZI...
~ot co 6-07-2016 11:26
Nie potrzebne jest tam rondo.
~bus_driver 6-07-2016 11:59
Jeśli już rondo, to na skrzyżowaniu JP II z Grunwaldzką, bo to zgroza, co tam się dzieje. Duże, bo miejsca tam dosyć, co najmniej dwa pasy, to rozwiąże problem, i nie będzie sznurów pojazdów co minuta na wszystkich krzyżówkach, w tym na Lubańskiej/Goduszyńskiej, przepustowość się poprawi, no i bezpieczeństwo.
~Koklusz 6-07-2016 12:22
pitolenie, wielka sztuka z tym wjechaniem jest jak się prawko zrobiło na "lewko" jak się umie jeździć to się spokojnie da, ale z jakiś przyczyn chcieliby od razu wjechać na główną bo jaśnie państwo czekać nie będą! kij że za 15 może 30 sekund spokojnie wjedzie, ale po co czekać lepiej wywalić kasę i robić kolejne stożki. Tylko czekać jak będą narzekać na korki na tym ich z...łym rondzie co go jeszcze nie ma, wtedy się pośmiejemy.
~do 09:32 6-07-2016 12:28
ty się ludzkimi tragediami nie zasłaniaj, nie oczerniaj nikogo, miej pretensje do samego siebie. Te twoje "ludzkie tragedia" biorą się z nieuwagi, szpanu, kozaczenia i nieumiejętności. Takie osoby nie powinny mieć prawa jazdy. To nie chleb że każdy musi mieć. Widziałem tam wielokrotnie jak idiota chwile wcześniej mógł się spokojnie włączyć do ruchu, ale nieeeeeeeee on woli wjeżdżać pod nadjeżdżający samochód ! a jak już wjedzie to zamiast depnąć na gaz jak dał już d...y to mości hrabia tym swoim gów...o wozem jedzie 2 km/h. Nie pouczaj nikogo bo chyba nie byłeś/aś w tym miejscu ale nie chcesz lub nie zdajesz sobie sprawy jakie tam są realia. Mało tego zabawne jest to że tam problemem nawet nie jest prędkość poruszających się po głównej tylko zwykłe buractwo wyjeżdżających z podporządkowane
~ot co 6-07-2016 13:24
nie powinno tam być ronda, ale koło Castoramy a i owszem... .
~777546565 6-07-2016 15:08
Co za głupota, tylko przepustowość spadnie i kasa pójdzie. A JG i dojazd do niej dalej w korkach będą stały. Rondo to skrzyżowanie dla idiotów, nie znających zasad ruchu, niemających umiejętności do szybkiego ruszania i jeżdżących padłami które ledwo co jadą.
~sssssssddsds 6-07-2016 15:18
Lebiody jadące z JG do Cieplic które w ostatniej chwili sygnalizują że będą skręcać. Przeważnie jak już wjadą na środkowy pas to włączają kierunek.
~ 6-07-2016 15:24
Jedyny problem który można tam prosto rozwiązać to kierowcy co przejeżdżają przez te skrzyżowanie grubo ponad 50 km/h. Ustawić tam z jednej i z drugiej strony fotoradary i po problemie. Takie wykorzystanie tych urządzeń będzie w tym przypadku w pełni uzasadnione i wskazane ze względów ekonomicznych czy ruchowych. Osoby co nie maja pojęcia o infrastrukturze drogowej powinny siedzieć cicho, a nie lansować modne ronda.
~Dezodorant2 6-07-2016 15:32
bo pieniadze juz zostaly przeznaczone na koscioly katolickie
~aniqa 6-07-2016 16:47
Czy w tym mieście są na coś pieniądze? Sport, drogi, mosty, hale, festiwale, imprezy, szkoły, remonty (a przepraszam, na toalety w 11 się znalazły) -na nic nie ma kasy! To miasto zbankrutowało czy co?
~ 6-07-2016 17:39
Zaorać władzę J.G. to już będzie sukces.
~ 6-07-2016 18:13
Nie ma pieniędzy...W ratuszu biadolą że nie ma już co ukraść,więc jak żyć???
~witelek 6-07-2016 18:13
ja wybuduje i postawie bramki po 2zl bd zbieral to sie zwroci :D
~ 6-07-2016 19:08
Dobra zmian a pis da !!!
~do 8:20 6-07-2016 20:09
Nie gniewaj się człowieku , jesteś albo idiotą , albo jeździsz autem lub motorynką tylko w niedzielę i to przy brzydkiej pogodzie jak nie ma giełdy .
~do 8:29 6-07-2016 20:10
Brawo , popieram w 100 % :)
~zgred 6-07-2016 20:11
dlatego jest zgoda
~ABC 6-07-2016 20:12
I pozdrawiam wraz z 8:20 wszystkich innych ignorantów !!! , niedzielnych kierowców .
~ 6-07-2016 20:23
a gdzie to jest ?
~ronda jak orlik 6-07-2016 21:13
Łużniak elita z Czarnego domaga się na sudeckiej trzech rond + 1.Borówkowa ,Poziomkowa , Kalinowa i Strumykowa koło Cmentarza . Nowoczesną elektrykę zwalniającą na Czarnoleskiej koło marketu Dino i światła na mostku.ZABIERZCIE te progi zwalniające i nadmiar znaków drogowych z polnych dróg. Obiecany tramwaj dla staruszków bez opłat to Wasza powinno ość. (Niezrealizowany plan przedwyborczy Zawiły)Oszczedności Port kajakowy na potoku Pijawnik koło zamku i spływy aż do fontanny; postój koło szkoły nr 13. Co by tu jeszcze SPIEPSZYĆ? NAŚLADOWNICTWO d...lnych ROND francuskich alkoholików. Mądry Polak nie potrafi liczyć jak wyhamować z góry i wjechać na "Goduszyńskolubańskie rondo".Zamiast jeździć do Świnoujścia wyślijcie drogówki naczalstwo do Trójmiasta .Jak szybko bez problemu można przejechać!
~Blądimać 6-07-2016 21:33
Gdyby kierowcy jadący trójką przestrzegali ograniczenia prędkości jakie tam obowiązuje, czyli "50", wyjechanie z Goduszyna i Lubańskiej to po prostu pikuś. Szkoda kasy lepiej zamontować tam stacjonarny wideorejestrator na jakiś czas to i kasa się znajdzie na rondo przy Castoramie, i przy innych słabych punktach drogowych.
~ 6-07-2016 22:41
jak to k.... nie ma za co ????????? przecież tyle podatków płacimy
~ 6-07-2016 22:58
Wasze podatki durnie średniowieczne zżera kościół, rydzyk i pisowskie 500+
~Jel.. 6-07-2016 23:33
8:27 jakiś Ty żałosny a na Sobieskiego koło baszty dalej nie będzie ronda? w Wielkopolsce jest baaardzo dużo rond i ułatwiają one jazdę -tam jakoś nie jęczą ,że brak funduszy - mają lepszych gospodarzy
~ 6-07-2016 23:49
No i pis da !!
rymcycymcy 7-07-2016 1:38
Odłączyć ten Goduszyn i po temacie :) ...niech se zrobią rondo ze stopka za pieniądze z tacy ;)
~Mieszkaniec 7-07-2016 6:24
Wystarczy zamontować lampy z takim systemem jak w Niemczech czyli czujnikami w asfalcie po najechaniu przez Koloa pojazdu następuje zmiana świateł i po problemie i na pewno mniejszy koszt bo ale widocznie jelonkowi władcy są bogaci albo ktoś musi przytulić kasę
~szofer 7-07-2016 6:50
Od Godudzyna wiadukt na Lubańską i zjazdy ślimaki itp. KIedy remont przejazdu kolejowego .tory się zapadają pociąg mknie 20 /h a ulica z wściekłosci wychodzi z siebie.
~do z 12.28 od 9.32 7-07-2016 8:45
widzę że jesteś większym burakiem od tego którego bronisz.Jeżeli będziesz miał tyle doświadczenia i lat praktyki co ja to wtedy będę mógł z tobą trochę porozmawiać i wytłumaczyć ci po co są RONDA.Wcześniej to daremny trud!!!!Jak ja zaczynałem jeżdzić pewnie leżałeś Os...y po łopatki w TETROWEJ pieluszce i darłeś bezskutecznie mordę żeby cię ktoś usłyszał ?????Teraz ja ciebie nie słyszę i nie rozumiem w czym masz PROBLEM ?????
~ 7-07-2016 12:57
do 08:45 słuchaj palancie jak Ty zaczynałeś jeżdzić to w J.Górze jeżdziły furmanki a Ty miałeś rondo na polu

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Szpital w Bolesławcu wznawia działalność

Ruszyła procedura ws. referendum

Bolesławieckie Święto Ceramiki

Promowanie zabytków techniki

Pomnik przyrody w Bolkowie

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1452
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%