MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Jest szansa na lodowisko do hokeja

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 27 lutego 2015, 8:33
Aktualizacja: 9:40
Autor: UM Jelenia Góra
Fot. Archiwum
Czy powstanie w Sobieszowie lodowisko zlokalizowane pod specjalistycznym namiotem
o wymiarach około 60 x 30 m, czyli typowe dla hokeja? W tej sprawie do Jeleniej Góry przybyła delegacja z Trutnova, gdzie od siedmiu lat w II lidze czeskiej grają hokeiści miejscowego HC Trutnov, a od 16. lat fani tego sportu prowadzą szkolenia i treningi. – To dopiero wstępne rozmowy, związane z poszukiwaniem partnera do wspólnego projektu związanego z możliwościami szkolenia w Jeleniej Górze amatorów hokeja – zastrzega Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

- Idea jest taka – wyjaśnia J. Łużniak – że oba samorządy: Trutnov i Jelenia Góra byłyby partnerami projektu, kierowanego do Funduszu Polska-Czechy. Ostatecznymi beneficjentami środków byłyby dwa kluby – trutnowski HC i jeleniogórski Karkonosze Sporty Zimowe. Czechom też zależy na pozyskaniu środków unijnych na rozwój swojej bazy i programów, nam – na rozpoczęciu tej pracy – wyjaśnia zastępca prezydenta.

Członkowie HC Trutnov zachęcają jeleniogórzan do współpracy, proponując organizację wspólnych zawodów, zaproszenia do szkolenia młodzieży i trenerów, ulgi w zakupach sprzętu (bo HC Trutnov korzysta z wielu bonifikat – jako klub ze stażem ligowym), zaproszenia młodzieży na organizowane w Czechach obozy sportowe, itp.

W Trutnovie już po raz 12. odbędą się w tym roku międzynarodowe zawody w hokeja, z udziałem drużyn z krajów europejskich, Rosji i Kanady. Czesi chcą zaprosić w przyszłości polską młodzież do udziału w tych zawodach, a już od razu – na trybuny i do kibicowania.

– Mamy też – powiedziano podczas spotkania – spore doświadczenia w organizacji imprez artystycznego show na łyżwach, a że dzieli nas raptem 40 km, to ten dystans nie jest żadną przeszkodą do uczestnictwa.

Tego samego zdania są działacze jeleniogórskiego klubu, którzy będą mogli ewentualnie korzystać ze szkoleń trenerskich w Trutnovie w dowolnym dla siebie czasie. - Teraz możemy jeździć na takie kursy do Katowic, ok. 350 km - mówią zawodnicy.

- Nie chcę budzić nadmiernych nadziei – mówi J. Łużniak – bo cała sprawa dzisiaj jest dopiero na etapie intencji, ale u schyłku roku będziemy mogli składać wnioski o dofinansowanie. W tej sferze może ono sięgnąć 85 proc. Czesi mają własny interes, by o nasz wspólny projekt intensywnie zabiegać, więc oceniając kompleksowo pomysł – jestem optymistą. Studziłbym tylko zapał entuzjastów, którzy uważają, że wszystko uda się zrobić w kilka miesięcy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przetarg rozstrzygnięty

Widok z wieży na Trójgarbie zachwyca!

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~TM 27-02-2015 10:13
Tego typu projekty, razem z przygotowaniem dokumentów do konkursu UE i jego wygraniem, prywatny inwestor realizuje w ciągu 12 miesięcy. Przypomnę że miasto musi posiadać środki własne w wysokości 100%, ale wystarczają do tego promesy np. z KARR. Natomiast realizację można zaczynać już w dniu złożenia projektu konkursowego. Same projekty architektoniczne (w tym przypadku są dostępne gotowe opracowania robione przez producenta), można wykonać nawet PRZED OTWARCIEM KONKURSU. Podsumowując, gdyby ten projekt był wykonywany w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego to w grudniu ... byłoby już lodowisko hokejowe.
~Sławek 27-02-2015 11:45
Pan J. Łużniak już studzi zapał entuzjastów. Gratuluję panie Łużniak. Niech pan jeszcze ostudzi mój zapał do jeżdżenia na rowerze. I niech pan jeszcze ostudzi zapał do prowadzenia działalności gospodarczej. No kurczę zamiast pomóc ( bardzo ciekawy projekt Czechów ) , jest szansa na powstanie czegoś pożytecznego ! Pan Łużniak jednak już na początku postanowił wylać kubeł zimnej wody na rozpalone głowy entuzjastów sportu. WIELKIE gratulacje.
~KKK 27-02-2015 14:36
Tak właśnie trwoni się środki przeznaczone na sport. Jeleniogórscy działacze słyszą od władz miasta jak mantrę...nie ma pieniędzy. A tu proszę - jednak są. To może wspomóc lepiej to co już mamy, to co promuje Jelenią Górę. Nie tak dawno była awantura o likwidację klas sportowych w SP 11 bo brak kasy. Oj w pęczek was wszystkich związać i pognać...rządzący z nie wiadomo czyjej łaski. Nie dała bowiem bozia rozumku.
~ 27-02-2015 15:56
A mamy w Naszej Kotlinie jakiś najskromniejszy klub hokejowy? Nie zawsze przecież jest tak lekka zima, mozna trenować na naturalnym lowowisku. A od obiektu ważniejsi są chętni do uprawiania tego niełatwego technicznie i nie najtańszego, jeśli chodzi o sprzęt, sportu.
~ 27-02-2015 16:30
Ci PO ruszą dps...a przed jesiennymi wyborami, bo musza dalej kasowac podatników.
~ED 27-02-2015 22:49
Jelonkowy dziennikarz nie wyczerpał tematu ... i nie napisał, dlaczego akurat w Sobieszowie. W Sobieszowie od kilku sezonów działa szkółka hokejowa. Nawet Jelonka o tym pisała: http://www.jelonka.com/news,single,init,article,56018

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Forum Turystyczne

Wracają cietrzewie

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Złoty Krokus dla...

Patrole na cmentarzach

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
247
Tak
54%
Nie
38%
Nie wiem
8%