MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Jest plan zagospodarowania dla Dzielnicy Centralnej

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 2 stycznia 2013, 7:48
Aktualizacja: Czwartek, 3 stycznia 2013, 8:09
Autor: Red
Fot. Archiwum
Na ostatniej sesji radni zatwierdzili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego tzw. Jednostki Centralnej w Jeleniej Górze. Otwiera to możliwość inwestowania m.in. w budownictwo mieszkaniowe między Jelenią Górą i Cieplicami. Pomysł nie jest nowy. Już w latach 70. planowano utworzyć w tym miejscu dzielnicę, nawet z dworcem kolejowym. Ten projekt upadł, ale wszystko wskazuje, że tzw. mieszkaniówka tu powstanie.

Plan zakłada, że teren między Widokiem i ul. Kruszwicką będzie pełnił funkcję mieszkaniowo-usługową. Mają tu powstać niezbyt wysokie budynki wielorodzinne, wkomponowane w krajobraz wraz z potrzebnymi potencjalnym mieszkańcom usługami.

Na razie to obszar bez układu komunikacyjnego i według planistów od budowy dróg wewnętrznych należałoby zacząć. To rola miasta. Przedsięwzięcie choć kosztowne nie powinno jednak obciążyć miejskiego budżetu, bowiem większość gruntów w przyszłej Centralnej należy do gminy. Z ich sprzedaży należy się spodziewać dużych pieniędzy.

Czytaj również

W obronie zwierząt

Mundurowi u dzieci

PiS ujawnił listy kandydatów

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~vvv 2-01-2013 9:43
A co z opłatami za śmieci?
~Anonim2 2-01-2013 10:10
- Z ich sprzedaży należy się spodziewać dużych pieniędzy. - no i oto własnie chodzi! Bedą pieniądze na premie i nagrody, a zabudowa mieszkaniowo-usługowa, bedzie wyglądać tak jak sobie zażyczy nabywca terenu, a nie ogólny plan zagospodarowania! No i poległo moje noworoczne postanowienie, aby w nowym roku pisać optymistycznie!
~ 2-01-2013 10:16
niech spróbują sprzedać, budowlanka leży na pysku , niech pracują nad realnymi projektami
~@ vvv 2-01-2013 11:21
jak to co... od lipca w górę
~Karol 2-01-2013 11:39
W śmieciach jedno jest pene: będzie drożej. Reszta jak zwykle.
~ 2-01-2013 12:03
MOI DRODZY ----W JELENIEJ----CIEPLICACH----- I SOBIESZOWIE STOJĄ PUSTOSTANY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! DAJCIE TO LUDZIOM DO ZAMIESZKANIA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! CHYBA ŻE URZĄD TRZYMA NA TYM ŁAPĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!! DLA SWOICH SPRZEDAJĄ ZA BEZCEN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ 2-01-2013 12:07
Proszę spojrzeć na fotkę jak nasi urzędnicy ciężko pracują
~@ 2-01-2013 12:45
To Wielki Problem przyprawia rajców o ból głowy!
~qaz 2-01-2013 16:19
tylko kto tu będzie chciał mieszkać. mieszkań do kupienia w jeleniej pełno a popytu jakoś brak. przypomina to głośne inwestycje rodem z PRLu - inwestycja dla inwestycji, tylko po co to komu.
~gość II 2-01-2013 16:54
Walnie się Biedronki i będzie git.
~xxx 2-01-2013 17:58
to miasto wyludnia się w szybkim tempie... czy naprawdę ktoś wierzy, że tereny te kiedykolwiek zostaną zabudowane, czy naprawdę w kurczącym się mieście potrzebne jest zablokowanie, aż tylu hektarów pod budownictwo mieszkaniowe... czy ktoś wierzy, że zainwestowane w infrastrukturę pieniądze zwrócą się, bo znajdzie się aż tylu chętnych do budowania się w tym umierającym mieście... Jednostkę centralną planowano w latach 70., kiedy planowano, że liczba mieszkańców sięgnie 150.000, dzisiaj to ledwie połowa i wciąż spada... czy naprawdę nikt nie zauważył jak zmieniło się to miasto od tamtej pory... czy Państwo radni, w ogóle zastanawiają się nad tym co uchwalają, czy ktoś jeszcze w ogóle tutaj logicznie myśli... czy ma być dalej tak jak jest...
~jelgór 2-01-2013 18:27
centralna się przyda! zamiast przeludnionego zabobrza wreszcie trochę przestrzeni i ciekawa zabudowa w zieleni... a stacja kolejowa niepotrzebna, bo stamtąd i tak do warszawy czy katowic nie pojedziesz
~czarnula 2-01-2013 19:21
Oni myślą jak uciec z narady,a nie jak zagospodarować Jelenią Górę. A co z bezrobociem Panowie, to też ważna sprawa.
~lio 2-01-2013 19:27
I jak to w Jeleniej..Zawsze piękne PLANY I NA PLANACH SIĘ KOŃCZY... Może by tak zaplanować jak ściągnąć inwestorów ? I zrealizować !!!
~tys 2-01-2013 20:10
po zrobieniu dróg przypomną sobie że trzeba doprowadzic wode swiatło kanalizacje i drogi trzeba będzie rozkopać , jednym słowem uzbroic teren
~t-tryk 2-01-2013 20:57
Jak wszystkie sprawy miejskie, w Jeleniej i tu jest drugie dno. Kto jest właścicielem większości terenu po lewej stronie Wolności w kierunku Cieplic. Może tak jelonka się dowie i napisze.
~gh 2-01-2013 21:21
Tak zastanawiam i wnioskuje,że Jelenia Góra ma swój TILT ! System z jakim mamy do czynienia nie obsługuje współczesnych wyzwań, jest z gruntu toksyczny i rozpisany na posiadanie jedynie stanowisk urzędujących nominatów. Co jakiś czas systemy, powinny być reformowane, bo podobnie jak przedmioty stają się zaprzeszłe, obecnie np. nie kupujemy już magnetofonów na taśmy, a mamy rozmaite zabawki w zapisie cyfrowym. Władza natomiast w Jeleniej Górze jest zaprzeszła i jako taki przedmiot nadaje się już nie do ratowania, lecz do odstawienia na bok i zastąpienia czymś nowym innowacyjnym (persona menadżer = prezydent). Zawiła powinien odejść, lub powinien zostać odwołany w referendum, nie radzi sobie na stanowisku, jego doradcy, to amatorzy nie znający się na nowych wyzwaniach.
~gh 2-01-2013 21:24
Dlaczego warto odwołać Prezydenta, a no dlatego, że są ofiary w postaci mordowanych obywateli tego miasta poprzez społeczne wykluczenie, emigrację itd. Sam znam tragiczne przypadki w tym i dokonane samobójstwa, gdyż Jelenia Góra wiąże ludzi mieszkaniami, a nie zapewnia bytu i ludzie zostają w klinczu, sytuacji bez wyjścia. Za to winię nie tylko życie, ale polityków, którzy taki system nam zapodali. W Czechach też jest wolny rynek, Liberec czy Jablonec wielkością są podobne do Jeleniej Góry, a społeczeństwo tam jest obsługiwane przez czeski system na miejscu, są zakłady pracy, które u nas zlikwidowano, są rozwiązania pomocowe, u nas jest Zawiła i bezradni ludzie, którzy czasem już leża na cmentarzach, bo tak im tu solidarności do grobu nawrzucano!!!
~jelgór 2-01-2013 21:47
jasne, zawiła odpowiada też za syfilis w neapolu, trotyl w smoleńsku i stan umysłu jelonkowych komentatorów politycznych... przez zawiłę krowom mleko się warzy w wymionach, przez zawiłę piraci dostają mandaty, pijacy tracą pracę, harcerki dostają opryszczki, a bezrobotni wezwania do spłaty kredytu... jakie to szczęście, że jest zawiła, inaczej kto by za to wszystko odpowiadał?
~s. 2-01-2013 22:04
Humbuk.
~Gregorek 2-01-2013 22:54
Do 02-01-2013 21:47 | ~jelgór A co zrobił Zawiła? Muzeum i galerie? I za to mam go chwalić?
kazimierzp 2-01-2013 23:11
@t-tryk! W tekście jest napisane że większość tego terenu to własność miasta! W tekście artykułu za to nie ma informacji, że ta dzielnica nie powstała nie dlatego, że ten projekt upadł ale z dwóch powodów: pierwszy to to, że ten teren był w strefie oddziaływania Celwiskozy i ze względu na trujące wyziewy z tego zakładu niczego nie wolno było tam budować, a istniejące domy modernizować. Kiedy pod koniec lat osiemdziesiątych zamknięto trującą produkcję w Celwiskozie to hamulcem zabudowy tego terenu było brak możliwości dostaw wody i odbioru ścieków. Kiedy 6 lat temu zakończono inwestycję przy Wróblewskiego przy nowym zakładzie uzdatniania wody to teraz nie ma już problemu dostaw wody! Teraz, co jest w tekście, brakuje dróg aby nowi inwestorzy mogli dojechać do np. Wolności.
~Obserwer 2-01-2013 23:42
Panie Kazimierzu a co z terenem w srodmiesciu czyli placami po fampie I starym rynku Lub z brakiem drogi do Staniszowa z Cieplic kolo slonecznej doliny , albo dziurawa z wystajacymi I pozapadanymi studzienkami ulica Wolnosci, co z slepa ulica Pseldo obwodnica przez celwiskoze zakonczona ni w Pi,,de ni w oko uliczka na jedno auto. Lub piekna droga do nikat w cieplicach chyba tylko dla wodnika do stacji uzdatniania wody z chodnikiem 4 metrowej szerokosci CO Z Brudnym miastem, I deptakiem z menelstwem I pijaczkami ze starch to miasto odwiedzac przez turystow.Straza miejska ktora nie spelnia funkcji do ktorych zostala powolana , Moze rada MIASTA JELENIEJ GORY zejdzie na ziemie I rozejzy sie wokolo. Pozdrawiam
~Grzesiek_1 2-01-2013 23:54
Przecież Pan o nicku "kazimierzp" pisał na innym forum, że zna się tylko na zabytkach. Teraz widać, że kłamczuszek zna się jeszcze na innych rzeczach. Mądrości nigdy za wiele. A swoją drogą nazwa Dzielnica Centralna brzmi bardzo dumnie. Poważnie, doniośle i dumnie.
~gość II 3-01-2013 0:27
jelgór Zawiła musi odejść.
kazimierzp 3-01-2013 0:49
@Grzesiek_1! Na blogu pana Kucharskiego jedynie pisałem, że zajmuję się zabytkami i są mi bliskie!;-) "Trochę" orientuje się w innych miejskich sprawach ale one nie wchodza w zakres mej pracy, ani też nie jestem w gronie decydenckim! @Obserwer! Pytasz się między innymi o drogę na terenie gminy Podgórzyn ze Staniszowa do nowego osiedla Słonecznego - te pytania do tamtej gminy. Prywatny inwestor chyba wiedział co robi tam lokując te domy a nabywcy chyba też badali przed kupnem mieszkań jakie są plany gminy w której postanowili zamieszkać. Ulica Krośnieńska do granicy Jeleniej Góry jest zrobiona. Co do pytań w sprawie d.terenu Fampy, czy byłego targowiska przy Kilińskiego - też pytaj prywatnych właścicieli. Plan dla tego terenu jest! Reszta pytań - do radnych oni zatwierdzają budżet!
~sumienie 3-01-2013 7:01
>jelgór>masz rację to nie wina MZ,to jest wina że żyjemy w Polsce ,w kraju pełnej korupcji i przekupstwa. ;Gdzie najlepiej się urodzić? Polska na 33. miejscu w rankingu "The Economist" Dziwne że wszyskie kraje wiodące to NIEkatolicke.
~NostraCor 3-01-2013 7:34
A co z szybką koleją miejską. Czekam i czekam a tu wszystko ucichło... Czyli jak zwykle
~do jeleniogo 3-01-2013 7:36
Za wszystko Zawiła nie jest odpowiedzialny, ale trzeba być ignorantem, aby uważać,że taki prezydent nie wytwarza aury i w gruncie rzeczy podejmując takie, a nie inne decyzję lub nie umiejąc zrobić nic, powoduje ,że klinczuje te miasto, a to się przekłada już na jakość życia mieszkańców. Są ofiary i nie jest tak,że np. kończą ze sobą, bo tak im się szczęśliwie złożyło pójść do grobu! To korupcja, biurwy, urzędasy podczepieni pod polityków, żerują w tym mieście, reszta jeździ do marnej roboty,lub migruje za chlebem, czy dorabia sobie zagranicą, bo ten grajdół, totalne zadupie jakim jest Zawiła Góra jest skrojony dla potrzeb znajomków
~Grzesiek_1 3-01-2013 9:52
Przecież Pan o nicku "kazimierzp" pisał na innym forum, że zna się tylko na zabytkach. Teraz widać, że kłamczuszek zna się jeszcze na innych rzeczach. Mądrości nigdy za wiele. A swoją drogą nazwa Dzielnica Centralna brzmi bardzo dumnie. Poważnie, doniośle i dumnie.
~ 3-01-2013 11:30
Kaplica centralna ,a nie dzielnica centralna :)
~Obserwer 4-01-2013 15:42
Panie Kazimierzu !!! Mysle ze brudne MIASTO to najwiekszy wstyd , ulica 1go MAJA to ponc DEPTAK A pijaczki I wszechobecny brud szczegolnie Klonowica - 1 go Maja) , auta na deptaku to jakis Obled , Krakow I inne miasta jakos moga to upilnowac I tam na starowce nie zobaczysz w poludnie samochodu u nas musisz uwazac by cie nie przejechali.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Utrudnienia drogowe w gminie Podgórzyn

Czyja to studzienka? (aktualizacja)

Sympatyczny skrzat przed budynkiem POK

Gdzie wymienią oświetlenie?

Razem bezpieczniej

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
389
Tak
87%
Nie
8%
Nie mam zdania
5%