MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Jest plan zagospodarowania dla Dzielnicy Centralnej

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 2 stycznia 2013, 7:48
Aktualizacja: Czwartek, 3 stycznia 2013, 8:09
Autor: Red
Fot. Archiwum
Na ostatniej sesji radni zatwierdzili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego tzw. Jednostki Centralnej w Jeleniej Górze. Otwiera to możliwość inwestowania m.in. w budownictwo mieszkaniowe między Jelenią Górą i Cieplicami. Pomysł nie jest nowy. Już w latach 70. planowano utworzyć w tym miejscu dzielnicę, nawet z dworcem kolejowym. Ten projekt upadł, ale wszystko wskazuje, że tzw. mieszkaniówka tu powstanie.

Plan zakłada, że teren między Widokiem i ul. Kruszwicką będzie pełnił funkcję mieszkaniowo-usługową. Mają tu powstać niezbyt wysokie budynki wielorodzinne, wkomponowane w krajobraz wraz z potrzebnymi potencjalnym mieszkańcom usługami.

Na razie to obszar bez układu komunikacyjnego i według planistów od budowy dróg wewnętrznych należałoby zacząć. To rola miasta. Przedsięwzięcie choć kosztowne nie powinno jednak obciążyć miejskiego budżetu, bowiem większość gruntów w przyszłej Centralnej należy do gminy. Z ich sprzedaży należy się spodziewać dużych pieniędzy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dofinansowanie na zakup sprzętu medycznego

KD "odmrażają" kolejne połączenia

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~vvv 2-01-2013 9:43
A co z opłatami za śmieci?
~Anonim2 2-01-2013 10:10
- Z ich sprzedaży należy się spodziewać dużych pieniędzy. - no i oto własnie chodzi! Bedą pieniądze na premie i nagrody, a zabudowa mieszkaniowo-usługowa, bedzie wyglądać tak jak sobie zażyczy nabywca terenu, a nie ogólny plan zagospodarowania! No i poległo moje noworoczne postanowienie, aby w nowym roku pisać optymistycznie!
~ 2-01-2013 10:16
niech spróbują sprzedać, budowlanka leży na pysku , niech pracują nad realnymi projektami
~@ vvv 2-01-2013 11:21
jak to co... od lipca w górę
~Karol 2-01-2013 11:39
W śmieciach jedno jest pene: będzie drożej. Reszta jak zwykle.
~ 2-01-2013 12:03
MOI DRODZY ----W JELENIEJ----CIEPLICACH----- I SOBIESZOWIE STOJĄ PUSTOSTANY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! DAJCIE TO LUDZIOM DO ZAMIESZKANIA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! CHYBA ŻE URZĄD TRZYMA NA TYM ŁAPĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!! DLA SWOICH SPRZEDAJĄ ZA BEZCEN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ 2-01-2013 12:07
Proszę spojrzeć na fotkę jak nasi urzędnicy ciężko pracują
~@ 2-01-2013 12:45
To Wielki Problem przyprawia rajców o ból głowy!
~qaz 2-01-2013 16:19
tylko kto tu będzie chciał mieszkać. mieszkań do kupienia w jeleniej pełno a popytu jakoś brak. przypomina to głośne inwestycje rodem z PRLu - inwestycja dla inwestycji, tylko po co to komu.
~gość II 2-01-2013 16:54
Walnie się Biedronki i będzie git.
~xxx 2-01-2013 17:58
to miasto wyludnia się w szybkim tempie... czy naprawdę ktoś wierzy, że tereny te kiedykolwiek zostaną zabudowane, czy naprawdę w kurczącym się mieście potrzebne jest zablokowanie, aż tylu hektarów pod budownictwo mieszkaniowe... czy ktoś wierzy, że zainwestowane w infrastrukturę pieniądze zwrócą się, bo znajdzie się aż tylu chętnych do budowania się w tym umierającym mieście... Jednostkę centralną planowano w latach 70., kiedy planowano, że liczba mieszkańców sięgnie 150.000, dzisiaj to ledwie połowa i wciąż spada... czy naprawdę nikt nie zauważył jak zmieniło się to miasto od tamtej pory... czy Państwo radni, w ogóle zastanawiają się nad tym co uchwalają, czy ktoś jeszcze w ogóle tutaj logicznie myśli... czy ma być dalej tak jak jest...
~jelgór 2-01-2013 18:27
centralna się przyda! zamiast przeludnionego zabobrza wreszcie trochę przestrzeni i ciekawa zabudowa w zieleni... a stacja kolejowa niepotrzebna, bo stamtąd i tak do warszawy czy katowic nie pojedziesz
~czarnula 2-01-2013 19:21
Oni myślą jak uciec z narady,a nie jak zagospodarować Jelenią Górę. A co z bezrobociem Panowie, to też ważna sprawa.
~lio 2-01-2013 19:27
I jak to w Jeleniej..Zawsze piękne PLANY I NA PLANACH SIĘ KOŃCZY... Może by tak zaplanować jak ściągnąć inwestorów ? I zrealizować !!!
~tys 2-01-2013 20:10
po zrobieniu dróg przypomną sobie że trzeba doprowadzic wode swiatło ka...lizacje i drogi trzeba będzie rozkopać , jednym słowem uzbroic teren
~t-tryk 2-01-2013 20:57
Jak wszystkie sprawy miejskie, w Jeleniej i tu jest drugie dno. Kto jest właścicielem większości terenu po lewej stronie Wolności w kierunku Cieplic. Może tak jelonka się dowie i napisze.
~gh 2-01-2013 21:21
Tak zastanawiam i wnioskuje,że Jelenia Góra ma swój TILT ! System z jakim mamy do czynienia nie obsługuje współczesnych wyzwań, jest z gruntu toksyczny i rozpisany na posiadanie jedynie stanowisk urzędujących nominatów. Co jakiś czas systemy, powinny być reformowane, bo podobnie jak przedmioty stają się zaprzeszłe, obecnie np. nie kupujemy już magnetofonów na taśmy, a mamy rozmaite zabawki w zapisie cyfrowym. Władza natomiast w Jeleniej Górze jest zaprzeszła i jako taki przedmiot nadaje się już nie do ratowania, lecz do odstawienia na bok i zastąpienia czymś nowym innowacyjnym (persona menadżer = prezydent). Zawiła powinien odejść, lub powinien zostać odwołany w referendum, nie radzi sobie na stanowisku, jego doradcy, to amatorzy nie znający się na nowych wyzwaniach.
~gh 2-01-2013 21:24
Dlaczego warto odwołać Prezydenta, a no dlatego, że są ofiary w postaci mordowanych obywateli tego miasta poprzez społeczne wykluczenie, emigrację itd. Sam znam tragiczne przypadki w tym i dokonane samobójstwa, gdyż Jelenia Góra wiąże ludzi mieszkaniami, a nie zapewnia bytu i ludzie zostają w klinczu, sytuacji bez wyjścia. Za to winię nie tylko życie, ale polityków, którzy taki system nam zapodali. W Czechach też jest wolny rynek, Liberec czy Jablonec wielkością są podobne do Jeleniej Góry, a społeczeństwo tam jest obsługiwane przez czeski system na miejscu, są zakłady pracy, które u nas zlikwidowano, są rozwiązania pomocowe, u nas jest Zawiła i bezradni ludzie, którzy czasem już leża na cmentarzach, bo tak im tu solidarności do grobu nawrzucano!!!
~jelgór 2-01-2013 21:47
jasne, zawiła odpowiada też za syfilis w neapolu, trotyl w smoleńsku i stan umysłu jelonkowych komentatorów politycznych... przez zawiłę krowom mleko się warzy w wymionach, przez zawiłę piraci dostają mandaty, pijacy tracą pracę, harcerki dostają opryszczki, a bezrobotni wezwania do spłaty kredytu... jakie to szczęście, że jest zawiła, inaczej kto by za to wszystko odpowiadał?
~s. 2-01-2013 22:04
Humbuk.
~Gregorek 2-01-2013 22:54
Do 02-01-2013 21:47 | ~jelgór A co zrobił Zawiła? Muzeum i galerie? I za to mam go chwalić?
kazimierzp 2-01-2013 23:11
@t-tryk! W tekście jest napisane że większość tego terenu to własność miasta! W tekście artykułu za to nie ma informacji, że ta dzielnica nie powstała nie dlatego, że ten projekt upadł ale z dwóch powodów: pierwszy to to, że ten teren był w strefie oddziaływania Celwiskozy i ze względu na trujące wyziewy z tego zakładu niczego nie wolno było tam budować, a istniejące domy modernizować. Kiedy pod koniec lat osiemdziesiątych zamknięto trującą produkcję w Celwiskozie to hamulcem zabudowy tego terenu było brak możliwości dostaw wody i odbioru ścieków. Kiedy 6 lat temu zakończono inwestycję przy Wróblewskiego przy nowym zakładzie uzdatniania wody to teraz nie ma już problemu dostaw wody! Teraz, co jest w tekście, brakuje dróg aby nowi inwestorzy mogli dojechać do np. Wolności.
~Obserwer 2-01-2013 23:42
Panie Kazimierzu a co z terenem w srodmiesciu czyli placami po fampie I starym rynku Lub z brakiem drogi do Staniszowa z Cieplic kolo slonecznej doliny , albo dziurawa z wystajacymi I pozapadanymi studzienkami ulica Wolnosci, co z slepa ulica Pseldo obwodnica przez celwiskoze zakonczona ni w Pi,,de ni w oko uliczka na jedno auto. Lub piekna droga do nikat w cieplicach chyba tylko dla wodnika do stacji uzdatniania wody z chodnikiem 4 metrowej szerokosci CO Z Brudnym miastem, I deptakiem z menelstwem I pijaczkami ze starch to miasto odwiedzac przez turystow.Straza miejska ktora nie spelnia funkcji do ktorych zostala powolana , Moze rada MIASTA JELENIEJ GORY zejdzie na ziemie I rozejzy sie wokolo. Pozdrawiam
~Grzesiek_1 2-01-2013 23:54
Przecież Pan o nicku "kazimierzp" pisał na innym forum, że zna się tylko na zabytkach. Teraz widać, że kłamczuszek zna się jeszcze na innych rzeczach. Mądrości nigdy za wiele. A swoją drogą nazwa Dzielnica Centralna brzmi bardzo dumnie. Poważnie, doniośle i dumnie.
~gość II 3-01-2013 0:27
jelgór Zawiła musi odejść.
kazimierzp 3-01-2013 0:49
@Grzesiek_1! Na blogu pana Kucharskiego jedynie pisałem, że zajmuję się zabytkami i są mi bliskie!;-) "Trochę" orientuje się w innych miejskich sprawach ale one nie wchodza w zakres mej pracy, ani też nie jestem w gronie decydenckim! @Obserwer! Pytasz się między innymi o drogę na terenie gminy Podgórzyn ze Staniszowa do nowego osiedla Słonecznego - te pytania do tamtej gminy. Prywatny inwestor chyba wiedział co robi tam lokując te domy a nabywcy chyba też badali przed kupnem mieszkań jakie są plany gminy w której postanowili zamieszkać. Ulica Krośnieńska do granicy Jeleniej Góry jest zrobiona. Co do pytań w sprawie d.terenu Fampy, czy byłego targowiska przy Kilińskiego - też pytaj prywatnych właścicieli. Plan dla tego terenu jest! Reszta pytań - do radnych oni zatwierdzają budżet!
~sumienie 3-01-2013 7:01
>jelgór>masz rację to nie wina MZ,to jest wina że żyjemy w Polsce ,w kraju pełnej korupcji i przekupstwa. ;Gdzie najlepiej się urodzić? Polska na 33. miejscu w rankingu "The Economist" Dziwne że wszyskie kraje wiodące to NIEkatolicke.
~NostraCor 3-01-2013 7:34
A co z szybką koleją miejską. Czekam i czekam a tu wszystko ucichło... Czyli jak zwykle
~do jeleniogo 3-01-2013 7:36
Za wszystko Zawiła nie jest odpowiedzialny, ale trzeba być ignorantem, aby uważać,że taki prezydent nie wytwarza aury i w gruncie rzeczy podejmując takie, a nie inne decyzję lub nie umiejąc zrobić nic, powoduje ,że klinczuje te miasto, a to się przekłada już na jakość życia mieszkańców. Są ofiary i nie jest tak,że np. kończą ze sobą, bo tak im się szczęśliwie złożyło pójść do grobu! To korupcja, biurwy, urzędasy podczepieni pod polityków, żerują w tym mieście, reszta jeździ do marnej roboty,lub migruje za chlebem, czy dorabia sobie zagranicą, bo ten grajdół, totalne zadupie jakim jest Zawiła Góra jest skrojony dla potrzeb znajomków
~Grzesiek_1 3-01-2013 9:52
Przecież Pan o nicku "kazimierzp" pisał na innym forum, że zna się tylko na zabytkach. Teraz widać, że kłamczuszek zna się jeszcze na innych rzeczach. Mądrości nigdy za wiele. A swoją drogą nazwa Dzielnica Centralna brzmi bardzo dumnie. Poważnie, doniośle i dumnie.
~ 3-01-2013 11:30
Kaplica centralna ,a nie dzielnica centralna :)
~Obserwer 4-01-2013 15:42
Panie Kazimierzu !!! Mysle ze brudne MIASTO to najwiekszy wstyd , ulica 1go MAJA to ponc DEPTAK A pijaczki I wszechobecny brud szczegolnie Klonowica - 1 go Maja) , auta na deptaku to jakis Obled , Krakow I inne miasta jakos moga to upilnowac I tam na starowce nie zobaczysz w poludnie samochodu u nas musisz uwazac by cie nie przejechali.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwa handel biletami

Są dopłaty do lasów

Śmierć na żwirowni

W Podgórzynie chcą dopłat (aktualizacja)

Porównaj ceny z Jelonką.com

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
642
Tak
19%
Nie
76%
Nie wiem
5%