MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Jesienna wystawa psów. Dziś kolejna

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 16 października 2016, 8:50
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 października 2016, 8:34
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W sobotę (15.10) po raz pierwszy w Jeleniej Górze odbyła się Jesienna Wystawa Psów Rasowych organizowana przez jeleniogórskie koło Związku Kynologicznego w Polsce. Tego dni można było zobaczyć ponad 600 psów, dzisiaj kolejne tyle.

Na wystawę o randze krajowej zjechali uznani sędziowie nie tylko z Polski, ale też Belgii, Holandii, Czech, Estonii i Niemiec. Organizatorzy po cichu liczą, że za kilka lat uda się zorganizować w naszym mieście wystawę o randze międzynarodowej – w takich imprezach prezentuje się wtedy kilka tysięcy domowych zwierzaków.

W sobotniej – pierwszej edycji jesiennej wystawy wzięło udział 630 psów (ponad 150 ras, 450 wystawców), w niedzielę również będzie ponad 600 czworonogów. Od wielu lat jeleniogórski związek organizuje Karkonoską Wystawę Psów Rasowych w maju lub czerwcu. Skąd pomysł na jesienna edycję? - Mamy nowy zarząd, jestem nową przewodniczącą – stwierdziłam, że dla naszego miasta to bardzo fajne wydarzenie, mamy dużo wystawców i zwiedzających, tym bardziej, że w tym roku obchodzimy 60-lecie naszego oddziału – powiedziała Anna Rychlewska, przewodnicząca Związku Kynologicznego w Jeleniej Górze.

Wielu zwiedzających nie zna kryteriów ocen danej rasy, więc poprosiliśmy jednego z sędziów, będącego jednocześnie konferansjerem jesiennej wystawy, o ogólne wyjaśnienia. - Każda rasa – a mamy ich 356 zarejestrowanych w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej – cechuje się standardem, czyli zbiorem tego, czego byśmy oczekiwali od przedstawiciela danej rasy - powiedział Grzegorz Weron, sędzia międzynarodowy sześciu grup FCI.- Osobna jest kategoria dla psów, osobna dla suk. Zwraca się uwagę m.in. na charakter, budowę ciała. Sędzia ogląda daną stawkę i zadaje tzw. ćwiczenia, a więc ogląda typ danej rasy, ogląda go w ruchu. To jest tzw. kontrola cech anatomicznych budowy. Niektóre rasy mogą mieć pewne typowe błędy, a niektóre nie mogą i obniżamy oceny – wyjaśnił Grzegorz Weron. Istotnym elementem jest też agresja psa, za którą może być on nawet zdyskwalifikowany.

W niedzielę (16.10) druga jesienna wystawa psów rasowych. Zapraszamy na stadion przy ul. Lubańskiej w Jeleniej górze od godz. 10:00 do 16:00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kontrowersyjne nagranie nauczyciela

Co dalej z kulturą pod Szrenicą?

Boże Ciało 2019

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Pies na koty 16-10-2016 9:19
No dobra psy mają wytawę , a koty kiedy?
~Gik 16-10-2016 12:39
Koty nie zasługują .Są werdne.Ich celem jest podporządkować sobie właściciela a jak nie to się z..ra na łóżku .
~@@@@ 16-10-2016 13:40
Też czekam na wystawę kotów lub pokaz
~Zniesmaczony 16-10-2016 17:43
Mizerna ta wystawa. Dziś nic specjalnego tam nie było. No i te bilety wstępu . Za co? Za to błoto?
~ 23-10-2016 1:02
A koty?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przedwiośnie na rzecz LGBT

Procesja na Zabobrzu

Przebudowa Nadbrzeżnej już wkrótce...  

Dwie strefy w Siedlęcinie?

Kasia Tkacz zagra na mistrzostwach Niemiec

Sonda

Czy reklamy przy drogach i ulicach dekoncentrują kierowców?

Oddanych
głosów
1360
Tak
78%
Nie
18%
Nie mam zdania
4%