MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Jelonek do remontu i pod młotek

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 2 kwietnia 2008, 13:01
Aktualizacja: 13:02
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Rusztowania stanęły w środę przed elewacją jednej z najstarszych kamieniczek śródmieścia. Fasada zostanie odremontowana a sam obiekt przeznaczony jest do sprzedaży.

Barokowa kamienica, w której przez lata mieścił się popularny bar szybkiej obsługi „Jelonek”, a pod koniec lat 80. ubiegłego wieku – Unibar, została podźwignięta z niemal całkowitej ruiny. Do takiego stanu doprowadziły zabytek wieloletnie zaniedbania z lat PRL.

Od połowy lat 90. kamieniczka ze słonecznym zegarem jest perełką jeleniogórskiej starówki. Po remoncie – wykonanym bardzo gruntownie – mieści się tu hotel Jelonek, a w przyziemiu – lokal Pizzy Hut.

Od ostatniej modernizacji minęło już jednak ponad 10 lat i tynki wymagają odświeżenia. Sama kamieniczka jest wystawiona na sprzedaż od jesieni ubiegłego roku. Jeszcze nie znalazł się kupiec. Po ewentualnym przejęciu obiektu przez nowego właściciela, nie wiadomo, czy pizzeria i hotel tam pozostaną.

Ogłoszenia

Czytaj również

Tłumy we dworze

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Areszty za rozbój i kradzież

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~xxx 2-04-2008 13:40
niech jeszcze zlikwidują pizza hut i wtedy nasze miasto będzie już całkowitą metropolią powstanie 10 galeri handlowych,5 apuaparków i tysiące innych atrakcji
~były jg 2-04-2008 15:14
Była tam kiedyś fajna garmażernia, tanio i smacznie można było zjeść, było też czysto co dzisiaj wcale nie jest tak oczywiste!
kazimierzp 2-04-2008 16:58
Budynek w rejestrze zabytków i zgodnie z przepisami prawa budowlanego wymagane jest na wszelkie roboty uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę! Nikt z takim wnioskiem do organu administracji architektoniczno budowlanej nie wystapił więc jest to ewidentna samowola budowlana i to w centrum miasta!!! Ciekawe co na to PINB jako organ nadzoru budowlanego!?!
HankaOdRumcajsa 2-04-2008 17:48
Ale o ile się nie mylę to było remontowane jakiś czas temu ...... Na Wojska Polskiego niech się miasto za fasady weźmie.
~br 2-04-2008 18:49
budynki przy ul. Wolności naprzeciw "Małej Poczty"....ruina!!!!!!!!!!! Może ZGL "Południe" w końcu sie za nie weźmie?
~xD 2-04-2008 20:03
a mój tata chrapie
~ABE 2-04-2008 20:18
Prywatny budynek to i doczekał się już drugiego remontu elewacji w ciągu 10 lat. Te komunalne to od zakończenia II wojny nie mogą się doczekać odświeżenia. Oby więcej takich "samowoli budowlanych" wtedy Jelenia zacznie wyglądać jak prawdziwe europejskie miasto a nie jak południowoamerykański slums.
~do ABE 2-04-2008 21:59
chyba nigdy nie byłeś w Ameryce Południowej..... i tym bardziej nie widziałeś tamtejszych slumsow.... wolę Pekin w Jelonce niż slumsy za oceanem....pozdrawiam, mru :-)
piipi 2-04-2008 22:14
...MARZENIE ~Piipi...chetnie bym ..ten domek kupila i Redakcje dla Jelonki..tam urzadzila !!.
~mala 2-04-2008 23:26
a Jelonek jest piekny w srodku takze hotel zrobiony ze smakiem i przemiła obsługą a jaka cena do sprzedazy?
kazimierzp 3-04-2008 8:02
@ABE! Zarówno Jelonek, jak i te inne budynki które wymieniłeś są prywatne. Jelonek jest w jednych rękach, a te inne wspólnych bo jest tam tylu włascicieli co mieszkań. Na Wojska Polskiego i naprzeciw "Małej Poczty" zdecydowana większośc lokali jest sprywatyzowana. Gdy jest jeden właścicel to on sam w zależności od mozliwości portfela decyduje o zakresie remontu. Przy wspólnotach decyduje większość, a ta niejednokrotnie stwierdza, że są inne potrzeby niż remont elewacji! Mylisz się też w innej kwestii. Jelonek (czyli 1 Maja 5) do 1992 roku od 1945 nie był remontowany, budynki przy al. Wojska Polskiego były! Po trzecie! Nie wyobrażam sobie aby było jak najwięcej samowoli! Prawo powinno być jak najprostsze, ale nie wolno go łamać.
~ABE 4-04-2008 5:09
Szanowny Panie kazimierzp, gdyby przez bez mała 60 lat, miasto za pomocą swoich Zakładów Niegospodarności Lokalowej nie ściągało z ludzi haraczu w postaci czynszu, nic lub niewiele nie inwestując w zarządzane nieruchomości, to zupełnie inaczej wyglądały by dziś te ulice. Niech Pana nie dziwi, że ludzie najpierw chcą wyremontować walące się dachy czy instalacje pamiętające lata 50-te minionego wieku a nie myślą na razie o elewacjach. Gdzie się podziały pieniądze wpłacane przez tyle lat z tytułu czynszów? Może wystarczyłoby wspomóc wspólnoty zwolnieniami z podatków albo zapewnić im pomoc w uzyskaniu środków unijnych jak to się dzieje w innych miastach. Lepiej narzekać na nowych właścicieli, że nie dbają, zapominając o tym w jakim stanie te budynki były prywatyzowane.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przetarg rozstrzygnięty

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Wypadek przy sądzie

To będą efektowne manewry

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
697
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%